AKINCILAR

AKINCILAR FORUM
 
AnasayfaKapıGaleriAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

  Giffords suikastı.......

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
INSAN

INSAN

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Giffords suikastı.......   Salı Ocak 11, 2011 9:43 am
[img]http://www.pressmedya.com/resimler/haber/grif.jpg[/img]


[size=24][color:cf75=orange]
Giffords suikastından Palin suçlanıyor[/color]
[/size][b]


ABD'li Demokrat senatör Giffords'a yönelik suikast teşebbüsünde cumhuriyetçi muhafazakarların önemli isimlerinden Alaska Valisi Palin'in tahrikkar açıklamalarının etkili olduğu iddia ediliyor.
[/b]


Eyalet mahkemesi, Loughner'ı Gabrielle Giffords'a suikast düzenlemeye çalışmak ve iki hükümet yetkilisini öldürmekle suçluyor.

Loughner'ın evini arayan polisler, burada "önceden planladım," "suikast girişimim" ve "Giffords" kelimelerini içeren bir mektup buldu.

Bu mektubun, saldırının planlanmış olduğuna dair önemli bir kanıt teşkil ettiği belirtiliyor.

Bugün mahkemeye çıkması beklenen Loughner, idam cezasına mahkum edilebilir.

Kongre üyesi Gifford, Arizona eyaletinin Tucson kentinde seçmenleriyle bir araya geldiği sırada vuruldu ve yoğun bakımda.

Saldırı sırasında altı kişi öldü, 14 kişi de yaralandı.

Hayatını kaybedenler arasında federal yargıç John Roll, Giffords'ın danışmanlarından Gabe Zimmerman ve dokuz yaşında bir kız çocuğu da vardı.
Demokratların yükselen yıldızı

Bir NASA astronotuyla evli olan 40 yaşındaki ABD'li Temsilciler Meclisi üyesi Gifford, demokratların yükselen yıldızlarından biri olarak niteleniyordu.

Obama'nın, cumhuriyetçi cephede radikalleşmeye neden olacak ölçüde yoğun muhalefetle karşılanan sağlık reformunun destekçilerinden biri olan Gifford'un seçim bürosu da tasarının kabul edilmesinden sonra saldırıya uğramıştı.

Giffords, geçen yıl sağlık reformunun Kongre'de kabul edilmesinin ardından eski Alaska Valisi Sarah Palin tarafından internet sitesine konulan bir haritada, ''sağlık reformuna destek veren ve bu nedenle ara seçimlerde mutlaka yenilgiye uğratılması gereken milletvekillerini'' göstermek için, her birinin üzerinde silahla nişan alma işareti olan farklı seçim bölgelerinin yer aldığı ve kendi seçim bölgesine de bu haritada yer verildiğinden yakınarak, ''İnsanlar bu tür hareketlerin bazı sonuçları olacağını bilmeli'' demişti.

Palin, milletvekili Giffords'ın başından vurulduğu saldırıyı ilk kınayanlar arasındaydı.

Giffords, Arizona eyaletinde geçen yıl kabul edilen tartışmalı göçmenlik yasasını da eleştirerek, bu yasanın sınırın güvence altına alınması veya uyuşturucu ve silah kaçakçılığının önlenmesi konusunda işe yaramayacağını savunuyordu.

Muhafazakar eğilimli Arizona eyaletinde Demokrat Parti'den üç dönem arka arkaya Temsilciler Meclisi üyeliğine seçilmeyi başaran Giffords, geçen kasım ayında düzenlenen ara seçimlerde aşırı muhafazakar Çay Partisi hareketinin desteğini alan rakibini az farkla geride bırakmayı başarmıştı.

ABD Kongresi polisi, Temsilciler Meclisi üyelerine kişisel güvenlikleri konusunda tedbirli olmaları tavsiyesinde bulundu.

Temsilciler Meclisi çoğunluk lideri Eric Cantor, bu olay nedeniyle gelecek hafta yapılması planlanan, sağlık reformunun geri çevrilmesini içeren tasarının oylaması dahil olmak üzere tüm yasama çalışmalarının ertelendiğini açıkladı. BBC
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
INSAN

INSAN

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Geri: Giffords suikastı.......   Cuma Ocak 14, 2011 4:04 pm[size=24]

Gördünüz mü Arizona sistemini?
[/size]

Tam Adalet Bakanlığı mensupları Arizona’daki eyalet sisteminin hukuki alt yapısını incelemişti ki Arizona Temsilciler Meclisi üyesi Gabrielle Giffords ve seçmenleri silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda 6 kişi öldü, Giffords ağır yaralandı.
Şerif Dupnik, saldırıdan dolayı Arizona’daki “[color:bfa2=orange]zehirli siyasi ortam[/color]”ı suçladı.
Haberlere göre Giffords, eyalette geçerli olan ağır göç yasalarını açık bir dille eleştirmişti. Arizona göç yasaları yasadışı göçmenlerin tespitini, yargılanmasını ve sınır dışı edilmesini öngörüyor. Giffords ayrıca sağlık yasası lehine oy kullandığı için de eleştirilmişti.

Dostları Giffords’ın son zamanlarda ölüm tehditleriyle karşı karşıya olduğunu da söyledi. Ölenler arasında bulunan Yargıç Roll da aynı şekilde göç davalarına bakıyordu ve ölüm tehditleri alıyordu.

***
2-11 Aralık tarihlerinde Washington, Colorado ve Arizona’da eyalet hukuk sistemini inceleyen Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman ile 8 daire başkanı hakim ise Türk hukuk sistemindeki eksiklikleri gidermek için Arizona hukuk sistemini ideal bulmuştu.

Arizona Temyiz Mahkemesi Başkanı Hakim Daniel Barker, heyetin kendilerine, “Türkiye’de hukuk sistemimizde halkın güvenini garanti etme konusunda bazı eksikliklerimiz olduğuna inanırız. Bu sebeple büyük ilerleme kaydettiğini bildiğimiz Arizona sistemini inceliyoruz” dediğini söylemişti.

İşte şimdi Adalet Bakanı da Yargıtay Başkanı da Başbakan da Cumhurbaşkanı da gerçek niyeti açıkladı ve istinaf mahkemelerine geçileceğini bildirdiler.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Bundan sonra ne sadece istinaf mahkemelerini kurmak ne de Yargıtay, Danıştay’ı takviye etmek yeter. Bu tedbirlerin birlikte, eş zamanlı uygulanması halinde netice alınabilir” dedi. Başbakan Erdoğan da, “İstinaf mahkemeleri için hazırlıklar tamamlandı” açıklaması yaptı.
Yine de üzerlerinde bir tedirginlik var! Cumhurbaşkanı Gül, Yemen’e giderken “Korkmayın, arkanızda ben varım” dercesine cesaret vermeye çalıştı.
Zaten AKP iktidarı, idari sistemi incelemek için de ABD’ye 35 vali yardımcısı ve kaymakamı ABD’de seminere götürdü. Heyetin başkanlığını yapan İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Daire Başkanı Kadir Çakır, “Gerek teoride, gerek uygulamada burada edindiğimiz bilgileri Türkiye’de gittiğimiz ilçelerde, illerdeki görev alanlarımızda en iyi şekilde uygulayacağız” dedi.
Tayyip Erdoğan’ın, ‘Parlamenter Sistem’ yerine ‘Başkanlık Sistemi’ getirmeyi düşündüğü hatırlanırsa bütün bu hazırlıkların sebebi anlaşılır.
Turgut Özal da aynı sistemi hayata geçirmeyi düşünüyordu ama ömrü vefa etmedi.
Aslında proje Turgut Özal’ın da değildi. Proje, ABD’nin 115 yıl önce hazırladığı Türkiye’yi parçalayıp yönetme projesinin günümüze yansımasıdır.

***

Yavuz Gürler, mektubunda “İstinaf mahkemeleri eyalet mahkemeleri mi demektir. Yoksa bu mahkemeler eyalet sistemi dışında da kurulabilmekte midir. Bildiğim kadarıyla, Yunanistan il esasına göre yönetilmesine rağmen orada istinaf mahkemesi bulunmaktadır. Bu konuda aydınlatıcı bilgi verirseniz memnun olurum” diyor.

Güzel de Kalkınma Ajansları dahil, Türkiye eyalet sistemine göre yeniden yapılandırılırken bütün bunlara gözlerini kapatmak ve AKP’ye körü körüne destek vermek mi gerekir?

AKP zaten, yerel yönetimlere özerklik vermeyi dayatan CFR’nin gizli belgesini, parti programı yaparak kurulmuş bir partidir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
INSAN

INSAN

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Geri: Giffords suikastı.......   Cuma Ocak 14, 2011 4:05 pm


[size=24]

ADALET BAKANI ERGİN EDELMAN'LA GİZLİCE BULUŞTU


[/size]


Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman'la Washington'da gizlice buluştuğunu öğrendim. Edindiğim bilgiye göre, Wikileaks belgelerinin yayınlanmasından 48 saat sonra 2 Aralık'ta Washington'a gelen Adalet Bakanı Ergin'e, ABD Adalet Bakanı Eric Holder'la görüştükten sonra Atlantic Council adlı araştırma kurumunda basına ve dinleyiciye kapalı, içeriği ve katılımcıları gizli tutulan bir toplantı düzenlendi.
Toplantının içeriği ve katılımcılar hala sır gibi saklanıyor.
Bir kaynak, toplantıya büyükelçiyken Ankara'dan Washington'a gönderdiği kriptolar Wikileaks'te yayınlanarak ortalığı karıştıran Atlantic Council'in yönetim kurulu üyesi Eric Edelman'ın da katıldığını, toplantıyı yine eski ABD Ankara büyükelçilerinden Ross Wilson'ın yönettiğini aktardı.
Aldığım bilgiye göre, referandumun etkileri, Kürt açılımı ve referandum sonrası tartışılırken,
Wikileaks'in flaş adamı Edelman'la bir araya geliyor, ya da getiriliyor.
Ergin-Edelman görüşmesi sır gibi saklanıyor.
Kaynağa tesadüf mü diye sordum;

"Nothing is a coincedence in Washington-Washington'da hiçbir şey tesadüf değildir" dedi.
Ergin'in Atlantic Council'de yapılan toplantıda, Edelman'la özel olarak ne konuştuğu esrarını koruyor.
(Bu arada, Türkiye'den gazetecilerin soruları üzerine; Edelman böyle bir görüşme olmadığını ve Adalet Bakanı'nı tanımadığını söyledi.)

David L. Phillips'in 2009 yılında kadrosunda birçok ünlü akademisyen, diplomat, asker ve gazeteci bulunduran Atlantic Council için hazırladığı Kürt açılımı raporu büyük gürültü kopartmıştı.
Sadullah Ergin, THY'nin Washington seferini yapan uçağıyla 2 Aralık günü ABD başkentine geldi, 24 saat sonra 3 Aralık'ta ABD Adalet Bakanı Holder'la görüşüp aynı uçakla Türkiye'ye döndü.
Ergin sadece ABD'li meslektaşıyla bir saate yakın görüştüğünü söylemekle yetindi.
Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman ve 8 yargıç da aynı uçakla ABD Adalet Bakanlığı'nın Denizaşırı Adli Takibatı Geliştirme Yardım ve Eğitim Dairesi'nin (OPDAT) davetlisi olarak (masraflar ABD'ye ait) Washington'a geldi, 9 gün Colorado (Denver) ile[color:f9a4=orange]
Arizona'da (Phoenix) eyalet hukuk sistemini inceledi.[/color]
Heyet, Arizona'da Temyiz Mahkemesi Başkanı yargıç Daniel Barker'la görüştü, Yüksek Mahkeme ve Federal Mahkeme'de temaslar yaptı.
Arizona Baro Başkanı John Phelps ve Baro Genel Sekreteri John Furlong da heyete baroda bir saat süren bir brifing verdi. Meksika ile sınırı olan Arizona, Meksika asıllı nüfusunun yoğun olduğu bir eyalet.
ABD Adalet Bakanlığı, ziyaretin amacını 'Profesyonel olabilme' diye tanımlıyor. Amerikalılar, hâkim ve savcıların kendilerini nasıl geliştireceğini öğretmişler.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Giffords suikastı.......
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
AKINCILAR :: DÜNYA :: EMPERYALİZM :: ABD-
Buraya geçin: