AKINCILAR

AKINCILAR FORUM
 
AnasayfaKapıGaleriAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Emperyalizm in, Libya Isgaline BM, Zemin Acti...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Emperyalizm in, Libya Isgaline BM, Zemin Acti...   Perş. Mart 17, 2011 11:37 pm
[img]http://anadoluhaberim.com/upload/resimler/haber/LİBYAbmnatomüdahale.jpg[/img]


BM Müdahaleye Kapı Araladı!


BM Güvenlik Konseyi, Kaddafi güçlerinin girmek üzere olduğu Libya'da sivilleri koruma amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulması ve rejime yönelik yaptırımların sıkılaştırılmasına yönelik karar tasarısını, bu gece onayladı.
BM Güvenlik Konseyi, Libya'da sivilleri koruma amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yetki veren, Libya'da derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan ve rejime yönelik yaptırımların daha da sıkılaştırılmasını ve genişletilmesini öngören karar tasarısını kabul etti.

15 üyeli Güvenlik Konseyi, İngiltere, Fransa ve Lübnan tarafından hazırlanan karar tasarısını, 10 üyenin “evet” ve 5 üyenin “çekimser” oylarıyla kabul etti. Karar tasarısına, Konsey'in daimi üyelerinden Rusya ve Çin ile birlikte geçici üyeler Almanya, Hindistan ve Brezilya çekimser oy verdi.

Konsey'in dönem başkanı Çin'in başkanlık ettiği toplantıya, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un New York dışında olması nedeniyle yardımcısı Asha-Rose Migiro katıldı. Toplantıda Fransa'yı da Fransız Dışişleri Bakanı Alain Juppe temsil etti. Juppe, oylamanın öncesinde yaptığı konuşmada, Libya'da zamanın çok az kaldığını, geçen her saatinin Libya'daki sivillerin aleyhine işlediğini belirterek, Konsey'den karar tasarısını kabul etmesini istedi.

KARARIN İÇERİĞİ

Kararda, Libyalı yetkililerin Konsey'in 26 Şubat'ta aldığı 1970 sayılı karara uymamasından üzüntü duyduğu, Libya'daki durumun, uluslararası barış ve güvenliğe karşı bir tehdit olduğu vurgulanıyor ve BM Ana Sözleşmesinin (BM Şartı) 7. Bölümü çerçevesinde hareket edildiği bildiriliyor.

Libya'nın egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine saygı duyulduğu ifade edilen Konsey kararında, Libya'da derhal bir ateşkesin sağlanması, şiddetin ve sivillere yönelik tüm saldırıların sona erdirilmesi talep ediliyor. Kararda, Libyalı yetkililerden, uluslararası hukuk kapsamındaki tüm yükümlülüklerini yerine getirmeleri, sivilleri korumak için tüm gerekli önlemleri almaları ve insani yardımın hızlı ve engelsiz bir şekilde ülkeye ulaşmasını sağlamaları isteniyor.

Kararın “sivillerin korunması” bölümünde, “BM'ye üye tüm ülkelere, BM Genel Sekreteri ile işbirliği halinde olmak kaydıyla Bingazi'de yaşayan siviller dahil Libya'da saldırı tehdidi altında olan sivilleri korumak üzere, Libya'nın hiçbir yerinde, herhangi şekilde bir yabancı işgalci güç oluşturmadan, gerekli tüm önlemleri almaları yetkisi” veriliyor. Bu kapsamda Arap Birliği'nin oynayacağı önemli rolün altını çizen kararda, Arap Birliği ülkelerinin yukarıda belirtilen yetki kullanımında diğer üye ülkelerle işbirliği yapmaları da talep ediliyor.

Kararın “uçuşa yasak bölge oluşturulması” bölümünde, Libya hava sahasında, insani yardım amaçlı ve yabancı devletlerin vatandaşlarının ülkeden tahliye edilmesi amacıyla yapılan uçuşlar dışındaki tüm uçuşların yasaklanması isteniyor. Bu kapsamda karar, BM'ye üye ülkelere, BM Genel Sekreteri ve Arap Birliği Genel Sekreteri'ne haber vermeleri kaydıyla ve onlarla eşgüdüm halinde, uçuşa yasak bölgenin uygulanmasını sağlama amacıyla kendi başlarına ya da bölgesel kuruluşlar ve düzenlemeler çerçevesinde hareket ederek gerekli tüm önlemleri alma yetkisi de veriyor.

Kararın “silah ambargosunun uygulanması” bölümünde Konsey'in 26 Şubat'ta aldığı ve Libya'ya yaptırımlar getiren 1970 sayılı kararının 11. paragrafının şu şekilde değiştirildiği belirtiliyor:

“Konsey, özellikle bölge ülkeleri olmak üzere BM'ye üye tüm ülkeleri, Libya'ya yönelik silah ambargosunun sıkı bir şekilde uygulanması amacıyla limanlar ve havaalanları da dahil olmak üzere kendi topraklarında, açık denizlerde Libya'ya giden ve Libya'dan gelen gemileri ve uçakları, bu araçların silah, mühimmat ya da silahlı paralı asker taşıdıklarına dair haber edinmeleri durumunda denetlemeye çağırmakta ve üye ülkelere bu denetimi yapmak için gerekli önlemleri alma yetkisi vermektedir.” Bu kapsamda karar, üye ülkelerden, BM Genel Sekreterini ve BM Güvenlik Konseyi'nin kurduğu Yaptırım Komitesini bilgilendirmelerini de öngörüyor. Kararda, Libya'ya hala yabancı paralı asker gönderilmesinden de üzüntü duyulduğu ifade edilerek tüm üye ülkelerden, bu tür paralı askerlerin Libya'ya gönderilmesini önlemeleri isteniyor.

Kararın “uçuşlara yasak getirilmesi” bölümünde, BM'ye üye ülkelerin, Libya'ya ait tüm uçakların (ticari uçaklar dahil), bu uçaklarda yasaklanan herhangi bir kargonun bulunduğu yönünde elde bilgi olması durumunda ya da uçaklar önceden BM Yaptırım Komitesinden izin almamışsa, kendi sahalarından kalkmalarına, inmelerine ya da havasahaları üzerinde uçmalarına izin vermemeleri de yer alıyor.

YAPTIRIMLARIN SIKILAŞTIRILMASI VE GENİŞLETİLMESİ

Kararda, Kaddafi ve yakın çevresine getirilen mal varlığının dondurulmasına yönelik yaptırımlar hem genişletilip, hem daha da sıkılaştırılırken, bu dondurulan malvarlıklarının daha sonra Libya halkının yararına kullanılabileceği yönünde bir ifade de yer alıyor. Ayrıca Libya ile iş yapan vatandaşları olan ülkelerden de dikkatli davranmaları isteniyor.

Bu kapsamda kararın ekinde, mal varlığının dondurulması ve seyahat yasağı getirilmesi öngörülen yeni Libyalı kişi ve kurumların listesi de yer alıyor. Buna göre, Libya'nın Çad Büyükelçisi Kuren Salih Kuren El Kaddafi'ye ve Güney Libya'da bulunan Ghat kentinin valisi Albay Amid Huseyin El Kuni'ye seyahat yasağı getiriliyor.

Ayrıca yine kararın ekinde bulunan Libya Ulusal Petrol Şirketi ve Libya Merkez Bankası'nın da Kaddafi ile olan bağlantıları nedeniyle malvarlıklarının dondurulması öngörülüyor.

Listede Libya Ulusal Petrol Şirketi ve Libya Merkez Bankası dışında, “kurum” olarak Libya Yatırım Kurumu, Libya Dış Bankası (Libyan Foreign Bank) ve Libya Afrika Yatırım Portföyü de bulunuyor ve bu kurumların da malvarlıkları yine Kaddafi'nin kontrolünde olmaları nedeniyle donduruluyor.

Kişi olarak da Libya Dış Güvenlik Örgütü Başkanı Abu Zayd Umar Dorda, Savunma Bakanı Tümgeneral Abu Bakr Yunis Jabir, Altyapı Hizmetleri Sekreteri Matuk Muhammed Matuk, Kaddafi'nin oğulları Muhammed Muammer Kaddafi, Saif El-Arab Kaddafi ve yine Kaddafi'nin oğlu (Özel Kuvvetler Komutanı) Saadi Kaddafi ile Askeri İstihbarat Başkanı Albay Abdullah El-Senusi olmak üzere 7 kişinin daha malvarlıkları donduruluyor.

Kararda, BM Genel Sekreterinden, daha önce alınan 1970 sayılı kararla oluşturulan Yaptırım Komitesinden farklı olarak, 1 yıllık süreyle görev yapacak bir uzmanlar grubu oluşturması da isteniyor. Komite ve uzmanlar grubu, bu kararın uygulanmasını takip ederek rapor hazırlayacaklar.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: Emperyalizm in, Libya Isgaline BM, Zemin Acti...   Cuma Mart 18, 2011 10:51 am[size=24]
Fransa: Birkaç saat içinde Libya'ya hava harekatı başlayacak

[/size]


Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Libya halkının korunması için “askeri müdahale de dahil gerekli tüm önlemlerin alınması” kararını onayladı. Fransa, bu ülkeye yönelik operasyonun birkaç saat içinde başlayacağını duyurdu. Ankara'dan yapılan açıklamalarda BM kararına destek verildi.

BAŞBAKANLIK: KARARI DESTEKLİYOR, DERHAL ATEŞKES İSTİYORUZERDOĞAN: LİBYA'NIN DERDİ BİZİM DERDİMİZDİR


[color:d1cc=red]
DAVUTOĞLU: KATLİAMI DURDURACAK HER ADIMI OLUMLU GÖRÜYORUZ[/color]Fransa hükümet sözcüsü François Baroin, Libya'ya yönelik ilk hava harekatının birkaç saat içinde düzenleneceğini ve Fransa'nın bu harekatta yer alacağını belirtti.RTL radyosuna konuşan Baroin, amaçlarının "Libya halkının özgürlüğüne ulaşmasına yardımcı olmak, kısaca Kaddafi rejiminini devirmek olduğunu" ifade etti.İsyancıların kalesi Bingazi’ye ilerlemekte olan Kaddafi güçlerini durdurmak için yapılacak ilk operasyonda, insansız hava araçlarının kullanılabileceği belirtilmişti.TÜRKİYE'DEN İLK TEPKİ
Alınan BM kararının ardından Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Libya'daki değişim taleplerinin karşılanması ve ateşkes sağlanması" gerektiği belirtildi.


Yapılan açıklamada, "Yabancı müdahaleye karşı olduğumuzu belirtmiştik" ifadesi kullanıldı ancak Türkiye'nin Libya'nın hava sahasının kapatılmasına verdiği desteğin altı çizildi.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de yaptığı açıklamada, kararın "uluslararası meşruiyet çerçevesi içinde" olduğunu söyledi.

[color:d1cc=red]

MUSA: ÇOK İLERİ GİTMEYİN[/color]

Arap Birliği Başkanı Amr Musa ise Reuters’a yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi kararının sivillerin korunmasını amaçladığını ancak işgali desteklemediğini belirterek tarafların “çok ileri gitmesini istemediğini” ifade etti.Musa, Arap ülkelerinin uçuş yasağı uygulamasına katılımının ikili düzeyde değerlendirileceğini zira birliğin aldığı uçuş yasağı kararının devletlerin atması gereken adımların detaylarını belirtmediğini söyledi.OPERASYONA KİMLER KATILACAK?

Birkaç saat içinde gerçekleştirileceği öne sürülen operasyona hangi ülkelerin katılacağı da belli olmaya başladı. Fransa ve Norveç, Libya'ya yönelik uluslararası askeri operasyona katılacağını bildirdi. Almanya, Rusya ve Polonya ise askeri operasyona müdahil olmayacağını açıkladı.İngiltere Başbakanlığı'nın, bu ülkeye uçaklarını birkaç saat içinde gönderebileceği konusuna ihtiyatlı yaklaştığı, kabinenin olağanüstü toplantıya çağırıldığı belirtildi. Brüksel'de bulunan NATO temsilcilerinin de atılacak adımları değerlendirmekte oldukları ifade edildi.Katar, Libya'da "sivilleri korumak için uluslararası çaba"nın içinde yer alabileceğini bildirdi.İTALYA FAKTÖRÜ KRİTİK


İtalya hükümetinin ise bugün Libya konusunda acil durum görüşmeleri yapacağı belirtildi. Başbakan Silvio Berlusconi’nin liderliğinde savunma ve güvenlik yetkilileriyle yapacağı zirvede “İtalya’nın uçuş yasağının uygulanmasına katılımı” değerlendirilecek.İtalyan TM haber ajansı Sicilya’da bulunan Trapani Birgi ve Apulia’da bulunan Gioia del Colle üslerinin operasyon için açılabileceğini duyurdu. Libya ile İtalya arasında 2008 yılında İtalya’nın hava üslerinin Libya’nın bombalanması için kullanılamayacağı yönünde bir dostluk antlaşması imzalanmıştı.Ancak Dışişleri Bakanı Franco Frattini geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada antlaşmanın “defakto olarak askıya alındığını” belirtti. İtalya’nın hava sahasının ve üslerinin kullanılması Libya havasının tamamen kapatılması için çok kritik bir nokta olarak görülüyor.ABD PAZAR VEYA PAZARTESİ DİYOR

ABD Başkanı Barack Obama Libya’ya müdahale için Amerikan askeri güçlerinin kullanılmasını henüz onaylamadı.ABD Kongresi’nde kapalı kapılar ardında yapılan görüşmenin ardından bilgi veren yetkililer, Libya hava kuvvetlerini hedef alan operasyonun Pazar veya Pazartesi başlayabileceğini, bu kapsamda bombardıman ve gözetleme uçaklarının kullanılacağını belirtti.Dahası, Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy arasında konuyla ilgili üçlü telefon görüşmesi yapıldığı bildirildi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: Emperyalizm in, Libya Isgaline BM, Zemin Acti...   Cuma Mart 18, 2011 11:32 pm

Fransa nin Libya ya saldirmasi ve özellikle kaddafinin devrilmesini saglamak icin herseye girisecek olmasinin altinda yatan nedenleri görmek gerekir.Sarkozy nin iktidarina Kaddafinin sagladigi milyarlarca dolar ortaya cikacak,Sarkozy de Kaddafiye olan borcundan kurtulmus olacak.Bir de yavuz hirsiz ev sahibini bastirir hesabiyla isgalciler,Libya halkina sizi diktatörden kurtardik,bize borclusunuz diyerek,Libyanin yeralti ve yerüstü tüm kaynaklarina el koyacaklar.Örneklerinde oldugu gibi.

Simdi kör gözle Libyanin Emperyalizm isgaline destek verenler,neleri batiya peskes cektiklerini de biliyr mu acaba diye sormadan gecmemek gerekiyor.Emperyalizmin yaninda mi,yoksa karsisinda olma gerekiyor.En önemli soru da bu zaten...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: Emperyalizm in, Libya Isgaline BM, Zemin Acti...   Paz Mart 20, 2011 12:27 am
[img]http://anadoluhaberim.com/upload/resimler/haber/ebm_152048.jpg[/img]
[size=24]
Libya: Haçlı ordusu barbarca saldırıyor

[/size]
Libya devlet televizyonu, ABD ve Fransa tarafından sivillerin vurulduğunu duyurdu. Duyuruda, sivilleri vuranlardan "Haçlı ordusu" diye söz edildi.Fransa ve ABD'nin Libya'yı vurmaya başlamasından sonra Libya devlet televizyonu sivillerin vurulduğunu duyurdu. Duyuruda, sivilleri vuranlardan "Haçlı ordusu" diye söz edildi.
[color:8363=red]
LİBYA: BARBARCA SALDIRIYA UĞRADIK[/color]

Libya Hükümet Sözcüsü Muhammed el Zavi, BM Güvenlik Konseyi kararına uyarak ateşkes ilan etmelerine rağmen barbarca saldırıya uğradıklarını söyledi.

Başkent Trablus'ta basın toplantısı düzenleyen el Zavi, ateşkesin uygulanması konusunda ülkeye gözlemciler de davet ettiklerini hatırlattı.

El Zavi, bugünkü saldırılarda çok sayıda sivilin öldüğü ya da yaralandığını belirterek, "Bu saldırını hiçbir gerekçesi olamaz." dedi.

BİRÇOK KENT ATEŞ ALTINDA

Libya resmi haber ajansı, başkent Trablus'ta ambulansların, koalisyon güçlerinin bombardımanı sonucu yaralanan sivillere yardıma yetişmeye çalıştığını duyurdu.

Devlet televizyonu da sivil hedeflerin vurulduğunu öne sürerken, Misrata ve Libya'nın batısına hizmet veren yakıt tanklarının vurulduğunu duyurdu.

Libya resmi TV Kanalı, daha önce açıklanan Trablus, Bingazi, Misrata ve Zuvere kentlerine ek olarak Sirte kentinin de hedef alındığını duyurdu.

Öte yandan Libya lideri Muammer Kaddafi'nin başkent Trablus'taki ikametgahı "Bab el Aziziye"nin çevresinde "insan kalkanı oluşturulduğu" bildirildi. İkametgah çevresinde binlerce kişinin toplandığı, burada havaya ateş açıldığı, sloganlar atıldığı bildirildi.

HASTANEYİ VURDULAR

Libya Ordusundan yapılan açıklamada, "Haçlı ordusu başkent yakınlarında bir hastaneyi vurdu" denildi.

Libya devlet televizyonundan yayınlanan açıklamada, hastanenin kronik hastalıklar üzerinde uzmanlaşmış olduğu belirtildi.
[color:8363=red]
İSPANYA DA OPERASYONA KATILDI
[/color]
Libyaya yönelik saldırıya İspanya, bir tanker uçak, bir fırkateyn, bir denizlatı ve 4 F-18 uçağı ile operasyona katılıyor.

Televizyonun haberinde, sivil hedeflerin vurulduğu iddiası yinelenerek, Trablus'taki bir hastanenin de vurulan hedefler arasında bulunduğu kaydedildi.

El Cezire televizyonu Libya'da muhalif güçlerin, bu ülkeye yönelik operasyona başlayan uluslararası koalisyon güçleriyle işbirliği yaptıklarını duyurdu. Libya'nın muhalif Askeri Konseyi'nin, koalisyon güçleriyle koordinasyon içerisinde olduğu belirtildi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
INSAN

avatar

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Geri: Emperyalizm in, Libya Isgaline BM, Zemin Acti...   Paz Mart 20, 2011 1:06 am


[size=24]

İşte operasyona destek veren ülkeler
[/size]

Libya'ya karşı Birleşmiş Milletler kararı çerçevesinde gerçekleştirilen askeri operasyona şu ana kadar Fransa, Kanada, ABD, Danimarka, İtalya, İspanya, İngiltere ve Norveç askeri destek verdi.


Birleşik Arap Emirlikleri ve Katara ise sırasıyla 24 ve 4 ila 6 arası uçak gönderme vaadinde bulundu. İşte ilk etapta operasyona birlik gönderen ülkeler ve gönderdikleri askeri birimler şöyle:

Fransa:

— 8 Rafale ve 4 Mirage uçağı Bingazi üzerinde keşif uçuşu yaptı; bir uçak Libya askeri aracı üzerine ateş açtı. Operasyonda açılan ilk ateş bu oldu.

— 6 C-135 yakıt tankeri

—1 AWACS casus uçağı

— Charles de Gaulle uçak gemisini Toulon'dan bölgeye gönderdi..

— Jean-Bart ve Forbin uçaksavar firkateynlerinin, denizsavar Dupleix firkateyninin, Aconit firkateyninin ve La Meuse adlı yakıt gemisinin kullanılması öngörülüyor.

Kanada:

— Altı F-18 uçağı İtalyan üssüne gönderildi, 140 askeri personel katılıyor.

— HMCS Charlottetown firkateyni hava güçlerini destek için Akdeniz'de bulunuyor.

ABD:

— Akdeniz'de USS Barry ve USS Stout adında iki güdümlü füze destroyerı, USS Kearsarge ve USS Ponce adında iki amfibi savaş gemisi ve USS Mount Whitney adında bir komuta-kontrol gemisi bulunuyor. USS Providence adlı bir denizaltıda yine Akdeniz'de. Şu ana kadar USS Barry'den 110 Tomahawk füzesi fırlatıldı.

— Beş adet F-18, iki C-17 ve bir C-130 kargo uçağının İtalya'nın kuzeyindeki Aviano Amerikan hava üssüne geldiği bildirildi.

Danimarka:

— Sigonella, Sicilya'daki Amerikan hava üsüne altı adet F-16 gönderdi. 132 de askeri personel katılıyor.

İtalya:

— Ülkedeki 7 askeri üssün kullanılmasını önerdi. Bunlar; Sigonella, Sicilya'daki ve Aviano'daki Amerikan hava üsleri; Foggia yakınındaki Amendola, Sardinya'daki Decimomannu, Bari yakınındaki Gioia del Colle üsleri, Pantelleria adasındaki üs ve Trapani, Sicilya'daki havaalanı.

— Napoli'deki NATO üssünün operasyon koordinasyon merkezi olarak kullanılmasını önerdi.

— Dört anti-radar ve füzesavar Tornadosunun ve 15 dakika içinde hazır olabilecek 6 uçağının hazır olduğunu bildirdi.

— Uçak gemisi Giuseppe Garibaldi 8 uçak yüküyle Sicilya yakınında beklediğini açıkladı.

İspanya:

— Dört F-18 ve bir Boeing 707 yakıt uçağını İtalya'ya gönderdi.

— Bir denizaltını, bir firkateyni ve bir casus uçağı hazırda bekletiyor.

— NATO'nun teklifiyle iki üssü Rota ve Moron de la Frontera'yı Amerikan uçaklarına açtı.

İngiltere:

—Typhoon ve Tornado jetlerinin katılacağını duyurdu.

— İngiltere'nin Güney Kıbrıs'taki hava üssü RAF Akrotiri, AWACS casus uçaklarına destek veriyor. Ayrıca üste askeri bir komuta kuruldu.

— İki İngiliz firkateyni HMS Westminster ve HMS Cumberland, Akdeniz'de Libya kıyılarında bekliyor.

Norveç:

— Altı F-16 ve 100 askeri personel önerdi, Orion casus uçağının operasyona katılması değerlendiriliyor.

[color:3d78=orange]Zaman[/color](Emperyalizmin Isbirlikcisi)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Emperyalizm in, Libya Isgaline BM, Zemin Acti...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
AKINCILAR :: DÜNYA :: EMPERYALİZM :: BM-
Buraya geçin: