AKINCILAR

AKINCILAR FORUM
 
AnasayfaKapıGaleriAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 ORTADOĞU KAYNIYOR

Aşağa gitmek 
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4
YazarMesaj
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: ORTADOĞU KAYNIYOR   Paz Mart 13, 2011 11:45 am

Konunun ilk mesajı :

Ortadoğu'da eylemler devam ediyor
13.03.2011 - 07:30 Yazdır Arkadaşına gönder Yemen'deki gösterilerde polisin sıktığı zehirli gazdan etkilenmiş bir hükümet karşıtı gösterici Ortadoğu ve Körfez ülkelerinde eylemler devam etti. Yemen'de bir okul çocuğu polis kurşunu ile öldü. Suudi Arabistan'da Cuma günü için planlanan "11 Mart Suudi Devrimi" gerçekleştirilemedi. En ilginç iddia ise, Kral Abdullah'ın Facebook'u almak istemesi oldu.

Suudi Arabistan
Suudi Arabistan'da Perşembe günü, el Katif'te en az üç protestocu polis tarafından vurularak yaralandı. Göstericiler özgürlük ve siyasi tutukluların serbest bırakılması talepleriyle sokaklara dökülmüştü. Hükümet karşıtı gösteri, son üç haftada yapılan benzer hükümet karşıtı gösterilerin en sonuncusuydu. Bu gösterilerde birçok kişi tutuklandı. Suudi Arabistan hükümeti güvenlik önlemlerini arttırırken muhaliflere karşı cezaları da arttırdı.

Cuma günü ise öğle namazı çıkışı gösteriler olması beklenirken güvenlik güçlerinin birçok şehirde kilit noktalarda konumlanmaları ile bu engellendi. Göstericiler bir “Suudi 11 Mart Devrimi” planlamışlar ve bunu Facebook ve Twitter'dan duyurmuşlardı. Başkent Riyad'da gösterilerin yapılacağı merkeze yakın camiyi yüzlerce güvenlik görevlisi çember altına alırken, imamlar da vaaz vererek, halkı ayaklandırmanın İslam'ın öğretisine karşı olduğunu ve bunun sadece kaos yaratacağını söyledi. Cidde'de de polis sokakları doldurdu.

News.am'nin verdiği habere göre Suudi Kral Abdullah, Facebook'da organize edilen hükümet karşıtı gösterilerin "kökünden" engellemek amacıyla piyasa değeri 50 milyar dolar olan Facebook'u 150 milyar dolara satın almak sitedi ancak teklif Facebook tarafından reddedildi.

Bahreyn
Bahreyn'de çoğu Şii binlerce muhalif, Bahreyn bayrağı ve çiçekler taşıyarak kralın sarayına doğru yürüyüşe geçti. Ancak bin kadar sopalı kişi göstericilerin ilerlemesini engelledi. 200 kadar polis de yolu dikenli tel ile kapattı ve göstericileri eve dönmeleri için uyardı. Taş atan Sünniler ile Şiiler arasındaki çatışmaya polis de gaz ile müdahale etti. Bir kişi ciddi şekilde yaralandı.

Ahmet Cafer adlı bir gösterici, “Kraliyet ailesinin bir sürü sarayı ve evi var burada. Biz barışçılız. Evlerine gidip haklarımızı istemek istiyoruz. Güç ve iktidar bir ailenin elinde olmamalı, halkın yanında olmalı” dedi.

ABD donanmasının Beşinci Filosu'na ev sahipliği yapan Bahreyn 1990'dan beri en büyük isyana sahne oluyor. Çoğunluğu Şii olan halk ile iktidardaki Sünni ailenin karşı karşıya gelmesi, şiddetin artmasına neden oluyor.

Yemen
Cuma günü Yemen'de on binlerce protestocu yürürken özellikle başkent Sanaa'da rekor sayıda katılım oldu. Göstericiler Ali Abdullah Salih'in yeni bir anayasayı da içeren reform önerilerine rağmen, onun hemen gitmesini istiyor. Salih 32 yıldır iktidarda.

Yemen'de Ocak ayından başlayan gösterilerden en büyüğü bu oldu. Binlerce Salih yanlısı da başkentin Tahrir meydanına geldi. Bu güçler arasındaki çatışmalarda en az dört kişi yaralandı, iki kişi keskin nişancılar tarafından öldürüldü. Aden'deki protestolarda protestocuları dağıtmak isteyen polis tarafından üç kişi silahla, altı kişi zehirli gazı ile yaralandı. Bu gazın Yemen polisine ABD tarafından sağlandığı belirtiliyor. Zira bulunan boş metal kutularda “Made in U.S.A.” etiketi vardı. Bazı kaynaklar bunu ABD'den Yemen polisine “hediye” olarak verildiğini belirtiyor.

Mukalla'daki rejim karşıtı gösterilerde ise bir okul çocuğu polis tarafından vurularak öldürüldü.

Ocak ayından beri süren gösterilerde 30 kişi öldü.

Irak
Irak'ta yüzlerce kişi iş ve daha iyi hizmet isteğiyle protesto gösterileri yaptı. Bağdat'ta, Felluce'de, Süleymaniye'de ve Basra'da gösteriler oldu. Irak hükümeti Şubat başından beri gösteriler nedeniyle sallanıyor.

Özerk Kürt bölgesinde ise binlerce gösterici Bölgesel Kürt Yönetimi'nin başkanı Barzani'nin istifa isteğiyle sokağa döküldü. Bir gösterici kendini yakmak istedi ancak yanındakiler tarafından engellendi.

(soL - Dış Haberler)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

YazarMesaj
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: ORTADOĞU KAYNIYOR   Perş. Nis. 14, 2011 11:57 am

Verdiğin bilgiler çok önemli. Karlos zaten ne demişti, aleviler ölmeden iktidarı bırakmaz. RTE bakalım ne yapacak. Ordaki göstericiler bu defa Amerika'ya değil de Türkiye'ye gelin bizi kurtarın demekteler. Suriye'deki alevi azınlık karşısında sünniler inşallah Libya'daki asilerin düştüğü yanlışa düşmezler.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: ORTADOĞU KAYNIYOR   Salı Haz. 21, 2011 10:02 pm

‘CISREŞŞUGUR'DA HER YER KAN VE YANIK KOKUYOR’

17.06.2011
--------------------------------------------------------------------------------

<![endif]-->
CISR EŞ ŞUĞUR - İki hafta önce Suriyeli 120 güvenlik gücünün öldürüldüğü Türkiye sınırına 40 km. mesafedeki Cisr Eş Şuğur kasabası, şu an Arap Baharı’nın en kanlı günlerinin yaşandığı yer. Yaşanan bu olaydan sonra Suriye askerleri günlerce kasabayı abluka altına almış, hafta başında da tankların eşliğine kasabaya girmişti.
Kasabada yaşayanlar, katliam korkusuyla yurtlarını terk etti. Ancak kasabada tam olarak nelerin yaşandığını kimse tam olarak bilemiyor. Anadolu Ajansı ve TRT Türk muhabirleri Cisr Eş Şuğur'a girmeye başardı.
Muhabirlerin izlenimleri kasabada yaşananlara ışık tutacak nitelikte:
‘TANKLAR KARŞILADI’
“Yaşanan çatışmaların izlerinin her yerde görüldüğü hayalet bir yerleşim birimine dönüşmüş olan kasabada, çok sayıda tank, askeri araç ve asker kasabanın girişinden itibaren yerlerini almıştı. Kasabadaki ilk durağımız olan karargah olarak kullanılan binaya, "çalışmalarımız sırasında askerler tarafından kısıtlanacağımız endişesi" ile gittik. Kasabayı da içine alan bölgedeki operasyonları yürüten üst düzey subaylar, "ülkede yaşanan olaylar nedeniyle askerlerin yüzlerinin görüntülenmesinin askerlerin hayatlarını tehlikeye atabileceğini ve görüntülenmelerini istemediklerini" söylediler. Bunun dışında herhangi bir kısıtlama olmayacağı, istediğimiz her yere gidebileceğimiz ve röportajlar yapabileceğimiz belirtildi ve kasabada istediğimiz kadar çalışabileceğimiz söylendi.
“Güvenlik nedeniyle gece kalamadığımız kasaba içinde birkaç eskort araç ve çok sayıda asker ile hareket ettik ve kasabaya bağlı bazı köylere gidişlerimizde halkın yoğun ilgisi ile karşılaştık. Kan ve yanık kokan kasabada yaşayanların anlattıkları ise Cisr Eş Şuğur'da yaşanan olaylara dair ortaya atılan iddiaların birçoğunu yalanlar nitelikteydi.”
BÜTÜN KAMU BINALARI KULLANILAMAZ DURUMDA
“Kasabadaki postane, hastane, banka, adliye ve güvenlik birimlerine ait binaların tamamı ya çatışmalar sırasında ya da silahlı grupların kasabayı kontrol altında tuttuğu 3 gün boyunca kullanılamayacak duruma getirilmişti. Keskin bir yanık ve kurumuş kan kokusunun birçok yerde kendini hissettirdiği kasabadaki çatışmalardan birinin meydana geldiği ve 72 askerin hayatını kaybettiği askeri istihbarat binası yaşanan dehşeti açıkça gösteriyor.”
BAŞLARI KESİLMİŞ ASKERLER
“Binlerce kurşun izinin olduğu, bir kısmı dinamitlerle havaya uçurulan binanın önünde tamamen yanmış araçlar bulunuyor. Bahçede çok sayıda molotof kokteyli ve çeşitli silahlara ait mermi kovanları duruyor.
Kurumuş çok sayıda kan lekesinden hangi askerin nerede öldüğü anlaşılabiliyor ancak binanın içindeki küçük bir odaya sığınan yaralı birkaç askerin başlarının kesilerek öldürüldüğü yer insanı dehşete düşürüyor.”
“Anlatılanlara göre, yaklaşık iki gün destek gelmesini bekleyen askerlerden birinin binanın önündeki çöp konteynırına atılan cesedinden geriye kalan özel eşyalar ve kalın bir tabaka haline gelmiş kanı duruyor. Kasabalının anlattığına göre, askeri istihbarat biriminin başındaki kişinin başı bir sopaya geçirilmiş ve 3 gün boyunca kasaba meydanında sergilenmiş.”
“Kamu binalarının tamamında yine kurşun izleri ve kurumuş kan lekeleri görülebiliyor. Adli sicil kayıtlarını yok etmek için arşivi dinamitlerle patlatılan adliyedeki ağır tahribat ve talan edilip ATM cihazı ve kasaları patlayıcılarla açılan banka binası da kullanılamayacak durumda.”
ASİ NEHRİNDEKİ CESETLER
“Kasabanın içinden geçen Asi nehrinin üstündeki köprüde lastiklerle kurulan barikatların bir kısmı duruyor. Köprünün üstünde ve nehrin kenarında silahlı gruplar tarafından öldürüldükten sonra parçalanan cesetlerin izleri görülebiliyor. Köprü boyunca ilerlendiğinde nehirden yükselen kan kokusu bazı yerlerde çok keskinleşiyor.”
Aralarında 9 yaşında bir kız çocuğunun da olduğu köprüden atılan cesetlerin bir kısmının çıkarıldığı ancak bir kısmının Türkiye'ye akan nehirde sürüklendiği için bulunamadığı belirtiliyor.
“Kasabaya bağlı bir köyde silahlı grupların tecavüz ettiği 2 kadın ve küçük yaştaki bir kızın ailesine ulaşmaya çalıştık. Ancak basına açıklama yapmak istemediklerini belirten aileye yakın biri, evlere zorla girildiğini ve tecavüz edilen kızın 7 yaşında olduğunu söyledi. 2 gün boyunca gezdiğimiz kasaba içinde ve etrafındaki köylerde ordunun tank ateşi açtığına dair iddiaları doğrulayan herhangi bir ize rastlamadık.”
‘ASKERLER SEVİNÇLE KARŞILANDI’
“Hareket halindeyken bizim rastgele seçtiğimiz güzergahlarda, bize eşlik eden ve aralarında üst düzey subayların da olduğu askerlere halkın gösterdiği yoğun ilgi bizi de şaşırttı. Şimdiye kadar Suriye basının da gitmediği köylerde, halkın çoğu zaman ağlayarak yaşadıklarını anlatması, yakınları hala kayıp olanların yakınlarının bulunması için askerlere yalvarmaları, yaşanan dehşete dair hikayeler kasabaya dair yaygın görüşlerin aksini gösteriyordu.”
“Birbirine yakın birkaç köyün bir arada olduğu bir yerde de halk, içinde bulunduğumuz konvoydaki araçların önünü kesti. Buldukları araçlarla konvoya katılan köylülerin sayısı 2 bini aştı. Askerlerin ilk kez gittiği bir köyde üst düzey subayların bulunduğu aracın etrafını saran köylüler, aracın önünde kurban kesti. Birkaç saat sonra kesilen kurbanla hazırlanan ziyafete biz de katıldık.”
TEHLİKE DEVAM EDİYOR
“Kasabaya ulaştığımız gün çalışmaya başlayan fırını görüntülemek üzere fırına gittik. Fırın çalışanlarından birinin aynı gün, kasabada 3 gün boyunca terör estiren gruba mensup olduğu tespit edildi. Gündüzleri normal yaşamına devam eden silahlı grup mensuplarının geceleri yüzlerini kapatarak saldırılar yapıyor olmaları nedeniyle kasabadaki tehlike hala devam ediyor.”
“Halkın yavaş yavaş evlerinden çıkmaya başladığı kasabada ve çevresindeki köylerde, hem yaşananların şokunun henüz atlatılamamış olması hem de silahlı grup üyelerinin gizli olması nedeniyle hissedilen korku dikkat çekiyor. Kasabaya ordunun girmesinin ardından silahlı grup üyelerinin kasaba etrafındaki araziye kaçmaları nedeniyle ordu, geniş bir araziyi kordon altında tutuyor.”
SİLAHLI GRUPLARIN NİTELİĞİ
“Bölgedeki silahlı ayaklanma, hem yetkililer hem de kasaba sakinlerinin gözünde bir "selefi ayaklanması"... Halk arasında mezhebe dayalı cepheleşme hiç gözlenmiyor. Askerleri sevinçle karşılayan köylülerde de mezhep ayrımı yok. Olaylardan sonra Türkiye sınırına doğru kaçanlar arasında silahlı grupların mensuplarının da olabileceği yorumları yapılıyor.”
dfg

HaberYolcusu.com
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
ORTADOĞU KAYNIYOR
Sayfa başına dön 
4 sayfadaki 4 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
AKINCILAR :: DÜNYA :: SAVAŞ :: Ortadoğu-
Buraya geçin: