AKINCILAR

AKINCILAR FORUM
 
AnasayfaKapıGaleriAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

  Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...

Aşağa gitmek 
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki
YazarMesaj
INSAN

INSAN

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   Ptsi Şub. 21, 2011 11:38 pm

Konunun ilk mesajı :
[img]http://www.pressmedya.com/resimler/haber/libya2.jpg[/img]

[size=24]

Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor[/size]Libyanın başkenti Trablusta Başbakanlık binası ile bir televizyon ve devlet radyosu binasının yağmalandığı, bazı binaların ateşe verildiği bildirildi.


AFP’ye telefonla bilgi veren görgü tanıkları, bazı karakol ve binaların ateşe verildiğini, bir televizyon ve devlet radyosu binasının yağmalandığını söylediler.

Libya’da isyanın çapı giderek büyürken, Kaddafi yönetimi ülkeyi karıştırmak ve istikrarsızlığa sürüklemenin suçunu aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu “dış güçlere” çalışan çetelere yükledi. Ankara ve Trablus arasında, çalıştıkları firma ve evlerinde yağma ve saldırılara maruz kalan panik içindeki binlerce Türk’ün tahliyesi için yoğun diplomasi trafiği yaşanıyor.
[color:ee90=red]
Türkler de tutuklandı [/color]


Libya’nın resmi yayın organları, ülkenin çeşitli bölgelerinde yapılan yönetim karşıtı gösterileri ve meydana gelen kaos ortamını “siyonist güçlere hizmet eden” bazı Müslüman ülke mensubu çetelerin organize ettiğini belirterek, bu ülke vatandaşları arasında Türkler’i de saydı.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

YazarMesaj
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   Cuma Mart 18, 2011 4:11 pm

BM Müdahaleye Kapı Araladı!
BM Güvenlik Konseyi, Kaddafi güçlerinin girmek üzere olduğu Libya'da sivilleri koruma amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulması ve rejime yönelik yaptırımların sıkılaştırılmasına yönelik karar tasarısını, bu gece onayladı.18 Mart 2011, 01:21
Anadolu Haber


BM Güvenlik Konseyi, Libya'da sivilleri koruma amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yetki veren, Libya'da derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan ve rejime yönelik yaptırımların daha da sıkılaştırılmasını ve genişletilmesini öngören karar tasarısını kabul etti.

15 üyeli Güvenlik Konseyi, İngiltere, Fransa ve Lübnan tarafından hazırlanan karar tasarısını, 10 üyenin “evet” ve 5 üyenin “çekimser” oylarıyla kabul etti. Karar tasarısına, Konsey'in daimi üyelerinden Rusya ve Çin ile birlikte geçici üyeler Almanya, Hindistan ve Brezilya çekimser oy verdi.

Konsey'in dönem başkanı Çin'in başkanlık ettiği toplantıya, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un New York dışında olması nedeniyle yardımcısı Asha-Rose Migiro katıldı. Toplantıda Fransa'yı da Fransız Dışişleri Bakanı Alain Juppe temsil etti. Juppe, oylamanın öncesinde yaptığı konuşmada, Libya'da zamanın çok az kaldığını, geçen her saatinin Libya'daki sivillerin aleyhine işlediğini belirterek, Konsey'den karar tasarısını kabul etmesini istedi.

KARARIN İÇERİĞİ

Kararda, Libyalı yetkililerin Konsey'in 26 Şubat'ta aldığı 1970 sayılı karara uymamasından üzüntü duyduğu, Libya'daki durumun, uluslararası barış ve güvenliğe karşı bir tehdit olduğu vurgulanıyor ve BM Ana Sözleşmesinin (BM Şartı) 7. Bölümü çerçevesinde hareket edildiği bildiriliyor.

Libya'nın egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine saygı duyulduğu ifade edilen Konsey kararında, Libya'da derhal bir ateşkesin sağlanması, şiddetin ve sivillere yönelik tüm saldırıların sona erdirilmesi talep ediliyor. Kararda, Libyalı yetkililerden, uluslararası hukuk kapsamındaki tüm yükümlülüklerini yerine getirmeleri, sivilleri korumak için tüm gerekli önlemleri almaları ve insani yardımın hızlı ve engelsiz bir şekilde ülkeye ulaşmasını sağlamaları isteniyor.

Kararın “sivillerin korunması” bölümünde, “BM'ye üye tüm ülkelere, BM Genel Sekreteri ile işbirliği halinde olmak kaydıyla Bingazi'de yaşayan siviller dahil Libya'da saldırı tehdidi altında olan sivilleri korumak üzere, Libya'nın hiçbir yerinde, herhangi şekilde bir yabancı işgalci güç oluşturmadan, gerekli tüm önlemleri almaları yetkisi” veriliyor. Bu kapsamda Arap Birliği'nin oynayacağı önemli rolün altını çizen kararda, Arap Birliği ülkelerinin yukarıda belirtilen yetki kullanımında diğer üye ülkelerle işbirliği yapmaları da talep ediliyor.

Kararın “uçuşa yasak bölge oluşturulması” bölümünde, Libya hava sahasında, insani yardım amaçlı ve yabancı devletlerin vatandaşlarının ülkeden tahliye edilmesi amacıyla yapılan uçuşlar dışındaki tüm uçuşların yasaklanması isteniyor. Bu kapsamda karar, BM'ye üye ülkelere, BM Genel Sekreteri ve Arap Birliği Genel Sekreteri'ne haber vermeleri kaydıyla ve onlarla eşgüdüm halinde, uçuşa yasak bölgenin uygulanmasını sağlama amacıyla kendi başlarına ya da bölgesel kuruluşlar ve düzenlemeler çerçevesinde hareket ederek gerekli tüm önlemleri alma yetkisi de veriyor.

Kararın “silah ambargosunun uygulanması” bölümünde Konsey'in 26 Şubat'ta aldığı ve Libya'ya yaptırımlar getiren 1970 sayılı kararının 11. paragrafının şu şekilde değiştirildiği belirtiliyor:

“Konsey, özellikle bölge ülkeleri olmak üzere BM'ye üye tüm ülkeleri, Libya'ya yönelik silah ambargosunun sıkı bir şekilde uygulanması amacıyla limanlar ve havaalanları da dahil olmak üzere kendi topraklarında, açık denizlerde Libya'ya giden ve Libya'dan gelen gemileri ve uçakları, bu araçların silah, mühimmat ya da silahlı paralı asker taşıdıklarına dair haber edinmeleri durumunda denetlemeye çağırmakta ve üye ülkelere bu denetimi yapmak için gerekli önlemleri alma yetkisi vermektedir.” Bu kapsamda karar, üye ülkelerden, BM Genel Sekreterini ve BM Güvenlik Konseyi'nin kurduğu Yaptırım Komitesini bilgilendirmelerini de öngörüyor. Kararda, Libya'ya hala yabancı paralı asker gönderilmesinden de üzüntü duyulduğu ifade edilerek tüm üye ülkelerden, bu tür paralı askerlerin Libya'ya gönderilmesini önlemeleri isteniyor.

Kararın “uçuşlara yasak getirilmesi” bölümünde, BM'ye üye ülkelerin, Libya'ya ait tüm uçakların (ticari uçaklar dahil), bu uçaklarda yasaklanan herhangi bir kargonun bulunduğu yönünde elde bilgi olması durumunda ya da uçaklar önceden BM Yaptırım Komitesinden izin almamışsa, kendi sahalarından kalkmalarına, inmelerine ya da havasahaları üzerinde uçmalarına izin vermemeleri de yer alıyor.

YAPTIRIMLARIN SIKILAŞTIRILMASI VE GENİŞLETİLMESİ

Kararda, Kaddafi ve yakın çevresine getirilen mal varlığının dondurulmasına yönelik yaptırımlar hem genişletilip, hem daha da sıkılaştırılırken, bu dondurulan malvarlıklarının daha sonra Libya halkının yararına kullanılabileceği yönünde bir ifade de yer alıyor. Ayrıca Libya ile iş yapan vatandaşları olan ülkelerden de dikkatli davranmaları isteniyor.

Bu kapsamda kararın ekinde, mal varlığının dondurulması ve seyahat yasağı getirilmesi öngörülen yeni Libyalı kişi ve kurumların listesi de yer alıyor. Buna göre, Libya'nın Çad Büyükelçisi Kuren Salih Kuren El Kaddafi'ye ve Güney Libya'da bulunan Ghat kentinin valisi Albay Amid Huseyin El Kuni'ye seyahat yasağı getiriliyor.

Ayrıca yine kararın ekinde bulunan Libya Ulusal Petrol Şirketi ve Libya Merkez Bankası'nın da Kaddafi ile olan bağlantıları nedeniyle malvarlıklarının dondurulması öngörülüyor.

Listede Libya Ulusal Petrol Şirketi ve Libya Merkez Bankası dışında, “kurum” olarak Libya Yatırım Kurumu, Libya Dış Bankası (Libyan Foreign Bank) ve Libya Afrika Yatırım Portföyü de bulunuyor ve bu kurumların da malvarlıkları yine Kaddafi'nin kontrolünde olmaları nedeniyle donduruluyor.

Kişi olarak da Libya Dış Güvenlik Örgütü Başkanı Abu Zayd Umar Dorda, Savunma Bakanı Tümgeneral Abu Bakr Yunis Jabir, Altyapı Hizmetleri Sekreteri Matuk Muhammed Matuk, Kaddafi'nin oğulları Muhammed Muammer Kaddafi, Saif El-Arab Kaddafi ve yine Kaddafi'nin oğlu (Özel Kuvvetler Komutanı) Saadi Kaddafi ile Askeri İstihbarat Başkanı Albay Abdullah El-Senusi olmak üzere 7 kişinin daha malvarlıkları donduruluyor.

Kararda, BM Genel Sekreterinden, daha önce alınan 1970 sayılı kararla oluşturulan Yaptırım Komitesinden farklı olarak, 1 yıllık süreyle görev yapacak bir uzmanlar grubu oluşturması da isteniyor. Komite ve uzmanlar grubu, bu kararın uygulanmasını takip ederek rapor hazırlayacaklar.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   Cuma Mart 18, 2011 5:53 pm

İŞTE MİLLİYET'İN HABERİ. İŞBİRLİKÇİ İHANET TAVAN YAPIYOR GENE. NEYMİŞ, "KADDAFİ'Yİ BM DURDURACAK"MIŞ. BAŞKASININ ALTINA YATYMAYA BU KADAR TEŞNE OLANA NE DENEBİLİR Kİ?


Kaddafi’yi BM durduracak
BM Güvenlik Konseyi, Libya’da “uçuşa yasak bölge” oluşturulmasını ve gerektiğinde operasyon düzenlemesini öngören karar tasarısını onayladı.
Türkiye, hava saldırısına karşı.
Fransa: Operasyon birkaç saat içinde başlayabilir.
Libya, hava sahasını uçuşa kapattı.
NATO, BM'nin kararını ilerleyen saatlerde görüşecek.
Karar Kaddafi güçlerini durdurmadı, ordu Mısrata'yı bombalıyor.
09:56 | 18 Mart 2011


Libya halkını Albay Muammer Kaddafi’nin ateşinden korumak için BM Güvenlik Konseyi’nde dün görüşülerek oylanan “uçuşa yasak bölge” oluşturulmasını öngören 1973 sayılı karar tasarısı, oy çokluğuyla kabul edildi. Fransa, Lübnan, İngiltere ve ABD tarafından hazırlanan 1973 sayılı karar tasarısıyla ilgili Rusya, Çin, Almanya, Brezilya ve Hindistan’ın çekimser oyuna karşı 10 oyla kabul edildi. 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi’nin oylamasında ret oyu kullanılmaması dikkati çekti.
Libya hava sahasındaki insani yardım amaçlı uçuşlar dışındaki, tüm uçuşların yasaklanmasını öngören karar Muammer Kaddafi ile bağlantılı olduğundan, Libya Ulusal Petrol Şirketi ile Libya Merkez Bankası’nın tüm mal varlıklarının dondurulmasını da öngörüyor. Kararda, hava ablukasının yanı sıra Kaddafi’yi durdurmak için gerektiğinde askeri harekât düzenleme yetkisi de bulunuyor. Tüm üye ülkelerden kararın uygulaması için aralarında koordinsayon sağlamalarını ve Libya’ya gidecek uçakların havalanmasına veya Libya’dan gelen uçaklara iniş izni verilmemesi de isteniyor.
Oylama öncesi söz alan Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, ‘Libya’da cinayet işleyen Kaddafi ve yandaşları’nın yargılanması çağrısında bulundu.
Kararın yürürlüğe girmesi ardından Fransız ve İngiliz savaş uçaklarının operasyona başlaması, ABD’nin ise bu operasyona daha sonra katılması bekleniyor. Nitekim Fransa oylama öncesi, “karar çıkar çıkmaz birkaç saat içinde operasyon başlar” yönünde açıklamada bulunmuştu.
Karar tasarısının onaylanması, Libya muhalefetinin merkezi konumundaki Bingazi’de büyük sevinçle karşılandı. Kaddafi’nin “geliyoruz” tehditlerine aldırmadan BM Güvenlik Konseyi kararını havaya ateş ederek kutlayan Bingazililer, saatlerce meydanlarda tekbir getirirek, şarkı söyleyip zılgıt çekti.

Libya rejimi: Karar ülkenin ulusal birliğini hedef alıyor
"Libya halkının yardım çığlığına yanıt verdik"
"Libya, BM'nin kararından korkmuyor"
Belçika Libya'ya müdahaleye hazır

Belçika, 6 F-16 savaş uçağı ve bir firkateynle NATO çerçevesinde Libya’ya askeri müdahaleye katılmaya hazır olduğunu bildirdi.
Belçika’nın Avrupa işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Olivier Chastel, bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, hükümetin NATO’nun askeri kapasitesi ve olası müdahalesi içinde kalma kararı verdiğini belirterek, "Belçika’nın böyle bir müdahale için kullanmak üzere Yunanistan’da 6 F-16’sı ve Akdeniz’de bir firkateyni bulunmaktadır" dedi.
Polonya Savunma Bakanı Bongdan Klich de ülkesinin nakliye uçaklarını kullanıma sunmaya hazır olduğunu, ancak BM’nin onayından sonra Libya’ya olası bir askeri müdahale gücüne katılmayacağını bildirdi.
Öte yandan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Libya’dan her gün 1500 ila 2500 kişinin kaçtığını açıkladı.
BMMYK sözcüsü Melissa Fleming, yaklaşık 300 bin kişinin Libya’daki çatışmalardan kaçtığını belirtti.

Paris, Libya konusunda AB-Arap Birliği zirvesine ev sahipliği yapacak
Fransa’nın başkenti Paris, yarın Libya konusunda AB ve Arap Birliği zirvesine evsahipliği yapacak.
Libya’daki son gelişmelerin ele alınacağı zirveye, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da katılacak.

Almanya: Kararın büyük kısmını destekliyoruz
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, BM Güvenlik Konseyi’nin Libya’da sivilleri korumak amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yetki veren, Libya’da derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan ve rejime yönelik yaptırımların daha da sıkılaştırılmasını öngören karar tasarısının büyük kısmını desteklediklerini söyledi.
Westerwelle, Berlin’de yaptığı açıklamada, Almanya’nın söz konusu karar tasarısı için çekimser oy kullandığını hatırlatarak, bu kararın kendileri için kolay olmadığını ve uzun görüşmeler sonrasında alınmış bir karar olduğunu belirtti.
Libya lideri Muammer Kaddafi’ye karşı uygulanan yaptırımların büyük ölçüde sertleştirilmesinden yana olduklarını, Kaddafi’ye yönelik baskının artırılması gerektiğini ve uluslararası toplumun, Kaddafi’nin kendi halkına karşı sürdürdüğü iç savaşın sona erdirilmesi ve kendisinin artık Libya halkı adına konuşamayacağına inandığını ifade eden Westerwelle, "Bu karar tasarısının büyük kısmını destekliyoruz" dedi.
Libya’da uluslararası bir askeri müdahaleden yana olan ülkeleri anlayabildiklerini, ancak kendilerinin Alman askerlerinin Libya’ya müdahalesini istemediğini, bu nedenle çekimser oy kullandıklarını kaydeden Westerwelle, "Rejime karşı tutumumuz değişmedi. Diktatör kendi halkına karşı şiddetten vazgeçmeli. Gitmeli ve yaptıklarından dolayı hesap vermeli" diye konuştu.
Westerwelle, Libya’daki muhalefet ile temas içinde olduklarını, Alman hükümetinin Ortadoğu sorumlusunun geçen hafta sonunda bir Libya muhalefet temsilcisi ile görüştüğünü belirterek, söz konusu kişinin kendileri için önemli bir görüşme muhatabı olduğunu, Almanya’nın, Kaddafi’nin uluslararası alanda dışlanması konusunda çaba harcamaya başlayan ilk ülkelerden biri olduğunu ve birçok ülke tereddüt ederken yaptırımlar uygulanmasını istediğini sözlerine ekledi.İspanya, 2 askeri üssünü NATO'nun kullanımına açacak
İspanya Savunma Bakanı Carme Chacon, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı kararın ardından Libya’ya karşı düzenlenecek olası bir askeri müdahalede İspanya’nın iki askeri üssünü NATO’nun kullanımına açacağını söyledi.
İspanyol haber ajansı EFE’nin verdiği haberde Chacon, İspanyol gazetecilerin Libya’ya askeri müdahale yapılması olasılığını hatırlatması üzerine, İspanya’nın güneyindeki Cadiz kentindeki "Rota" ve Sevilla’daki "Moron" askeri üslerinin NATO’nun kullanımına açılabileceğini ifade etti.
Söz konusu olası askeri müdahaleye İspanya’nın katılıp katılmayacağına parlamentonun karar vereceğini belirten Chacon, "Bizim sorumluluğumuz, Libya halkının yanında olmaktır" dedi.
Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile bugün Madrid’de görüşen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun Libya ile ilgili gelişmeler hakkında basın toplantısı düzenleyeceği duyuruldu.Direnişçiler Kaddafi birliklerine saldırdı


Libya’da direnişçilerin, Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlerin batıdaki Nalut kenti ve Tunus sınırı yakınlarındaki mevzilerine saldırdığı bildirildi.
Nalut’ta bulunan bir direnişçi, Reuters’a telefonla yaptığı açıklamada, "Sabah saat 04.00’ten sonra Kaddafi birliklerinin mevzilendiği Nalut kenti ve Tunus sınırı yakınlarındaki iki merkeze saldırdık" dedi.
Direnişçi, çatışmada Kaddafi’ye bağlı dört askerin ve bir muhalifin öldüğünü, 18 askerin esir alındığını iddia etti.
Haber henüz başka kaynaklarca doğrulanamadı, ancak sınırın Tunus tarafından bulunan Diba’da yaşayanlar, Nalut bölgesinden gelen patlama seslerini duyduklarını söyledi.İngiltere uçak gönderiyor

İngiltere Başbakanı David Cameron, BM Güvenlik Konseyinin Libya’ya uçuş yasağı kararının uygulanması için bölgeye askeri uçaklar göndereceklerini söyledi.
Cameron, İngiliz parlamentosunun alt kanadı olan Avam Kamarasında yaptığı konuşmada, "İngiltere, Libya’ya askeri uçaklar gönderecek. Bu uçakları göndermek için hazırlıklar başladı ve gelecek saatlerde uçaklar bölgedeki üslere gidecek" dedi.
David Cameron konuşmasında ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin daveti üzerine yarın Paris’te uluslararası bir toplantıya katılacağını ve Libya’ya olası bir askeri operasyon konusunun gelecek hafta Avam Kamarasında görüşüleceğini ifade etti.

Türkiye hava saldırısına karşı
Başbakanlık, Libya'nın hava sahasının kapatılması kararına destek verirken hava saldırısı seçeneğine karşı olduğunu bir kez daha vurguladı.

Başbakanlık, bir açıklama yaparak BM'nin Libya kararını desteklediğini bildirdi. Ancak açıklamada ABD'nin ve Fransa'nın öncülük yaptığı hava saldırısına karşı duruş bir kez daha vurgulandı.
BM kararının bağlayıcı bir nitelik taşıdığı belirtilen açıklamada tüm ülkelerin uymasının zorunlu olduğunun altı çizildi.
Libya’da sivil halkın korunması için gerekli tüm önlemlerin alınması için hava sahasının insancıl amaçlı olanlar hariç tüm uçuşlara kapatılması kararının hatırlatıldığı açıklamada, "Yabancı işgal güçlerinin her hangi bir şekilde Libya topraklarının her hangi bir bölümünde bulunamayacakları vurgulanmaktadır" ifadesi dikkati çekti.
Açıklamada belirtilen askeri müdahaleye karşı ifadeler ise şöyle: "Libya bağlamında, Arap Ligi’nin 12 Mart 2011 tarihinde BMGK’ne yaptığı uçuşa yasak bölge ihdası yönündeki çağrıyı yürekten desteklediğimizi en üst düzeyde yaptığımız beyanla açıklamıştık. Aynı zamanda, dost ve kardeş Libya’da yabancı müdahaleye karşı olduğumuzu kayda geçirmiştik.
Bu çerçevede, akan kanın ve sivillere yönelik şiddetin biran önce durdurulmasını ve derhal ateşkes sağlanmasını istiyoruz. Bu yöndeki adımların hiç zaman kaybedilmeden hemen şimdi atılmasını ve halkın değişim ve dönüşüm taleplerinin karşılanmasını önemle bekliyoruz."

Çin karara çekimser kaldı
Çin yönetimi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Libya’da uçuşa yasak bölge uygulanmasına yetki veren kararı hakkında "ciddi çekinceleri olduğunu" yineledi.
Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cian Yü, yaptığı açıklamada, "uluslararası ilişkilerde güç kullanılmasına karşı olduklarını" ifade ederek, BM Güvenlik Konseyi’nin kararının bazı bölümleri hakkında ciddi çekinceleri olduğunu belirtti.
Çinli yetkili, Arap ülkeleri ve Arap Birliği’nin tutumlarıyla Libya’daki özel durumu göz önünde bulundurarak karara çekimser oy kullandıklarını kaydetti.
BM Genel Sekreteri’nin Libya konusundaki özel elçisinin, Afrika Birliği ve Arap Birliği’nin Libya’daki mevcut krizin barışçı yollardan çözülmesi yönündeki taahhütlerini desteklediklerini bildiren Cian, Çin’in her zaman BM Güvenlik Konseyi’nin eylemlerinin BM tüzüğü ile uluslararası hukukun amaç ve ilkelerine uygun olması gerektiğini savunduğunu vurguladı.
Libya’nın egemenliği, toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve birliğine saygı gösterilmesi gerektiğini yineleyen sözcü, "Libya’daki mevcut kriz diyalog ve diğer barışçı yollarla çözülmeli. Libya’da en kısa sürede yeniden istikrar sağlanmasını ve silahlı çatışmaların tırmanmasından ve insani krizin kötüleşmesinden kaçınılmasını bekliyoruz" diye konuştu.Mısır ordusu isyancuları silahlandırıyor
Wall Street Journal, Mısır ordusunun Libya'daki isyancılara sınırdan silah geçirdiğini haber yaptı.
Amerikalı yetkililere ve Libya isyancı liderlerine dayandırılarak verilen haberde, mermi ve tüfek gibi küçük silahların sınırdan geçirildiği belirtiliyor.
Amerika'nın bilgisi dahilinde Libyalı rejim karşıtlarını silahlandıran Mısır ordusunun bu eyleme birkaç gün önce başladığı ve devam ettirdiği açıklandı.

Katar: "Uluslararası çabanın içinde yer alabiliriz"

Katar, Libya’da "sivilleri korumak için uluslararası çaba"nın içinde yer alabileceğini bildirdi.
Resmi Katar haber ajansı, dışişleri bakanlığından "resmi bir kaynağa" dayanarak, "Katar’ın Libya’da kan dökülmesinin durdurulması ve sivillerin korunması hedefindeki uluslararası çabalara katılmaya karar verdiğini" duyurdu.
Ajansın gece yayımladığı haberde, Katar’ın Libya üzerinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesine ve Muammer Kaddafi güçlerine askeri saldırıya onay veren BM Güvenlik konseyi kararından memnun olduğu bildirildi.
Ancak Katar’ın uluslararası çabanın içinde yer alabileceği ifadelerinin, Libya’da hükümet güçlerine yönelik herhangi bir askeri müdahaleye katılacağı anlamına mı geldiği ise tam açıklık kazanmadı.

İngiltere ihtiyatlı yaklaşıyorBM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Libya’da uçuşa yasak bölge uygulanmasına yetki veren kararının ardından İngiltere Başbakanlığının, bu ülkeye uçaklarını birkaç saat içinde gönderebileceği konusuna ihtiyatlı yaklaştığı bildiriliyor.
İngiliz yayın kuruluşu BBC, Başbakanlığın "İngiliz uçaklarının birkaç saat içinde Libya’da olabileceği" yönündeki görüşler konusunda ihtiyatlı olduğunu kaydediyor. İngiliz kabinesinin konuya ilişkin görüşmelerini sürdürdüğü belirtilirken, Başbakan David Cameron’ın bugün parlamentoda açıklama yapması bekleniyor.
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de BMGK’nin kararının ardından yaptığı açıklamada, "Bu karar, acil ateşkes ve şiddete son verme çağrısıdır" dedi.
Bu arada İngiliz Times gazetesi, bugün manşetten verdiği haberde ABD’nin, Fransa ve İngiltere ile birlikte Libya’ya yönelik askeri operasyona hazır olduğunu yazdı."Libya ordusu Bingazi'ye girmeyecek"

Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, Libya ordusunun Bingazi kentinin etrafında konuşlandırılacağını, ancak kente girmeyeceğini söyledi.

El Cezire televizyonunun Seyfülislam’ın açıklamalarına dayanarak verdiği haberde, Libya ordusunun Bingazi kentini kuşatacağını, ancak kente ordu birlikleri yerine terörle mücadele güçlerinin girerek muhalif güçleri silahsızlandıracağı belirtildi.

Haberde Seyfülislam’ın, "ordu birliklerinin Bingazi’den kaçan halka yardımcı olacağı" yönündeki açıklamasına da yer verildi.

Haberi sadece başlık olarak geçen El Cezire televizyonu Seyfülislam’ın sözkonusu açıklamayı nerede ve ne zaman yaptığı konusunda bir bilgi vermedi.

KADDAFİ GÜÇLERİ MİSRATA KENTİNİ BOMBALIYOR

Bu arada Kaddafi güçlerinin Libya’nın batısındaki Misrata kentini ağır silahlarla bombaladığı bildirildi.

El Arabiya televizyonunun Kaddafi karşıtı hareketin bir üyesine dayanarak verdigi haberde, Misrata kentindeki bombardımanın 2 saat önce başladığı ve halen devam ettiği belirtildi.

El Arabiya’ya açıklamada bulunan Kaddafi karşıtı hareketin üyesi Sadun El Misrati, Kaddafi’ye bağlı güçlerin, kentteki sivil halka tank ve ağır topçu ateşi açtığını söyledi.

El Arabiya televizyonu saldırıda ölen ve yaralananlar olduğunu duyurdu.

Misrata kenti, Kaddafi karşıtı güçlerin ülkenin batısındaki son büyük güçlü kalesi konumunda.Fransa: "Operasyon birkaç saat içinde başlayabilir"

BM Güvenlik Konseyi’nin Libya’da uçuşa yasak bölge uygulanmasına yetki veren kararının ardından Fransa, Libya’ya yönelik uluslararası askeri operasyonun "birkaç saat içinde" başlayabileceğini açıkladı.
Hükümet sözcüsü Francois Baroin, RTL televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ülkesinin, Libya’daki Muammer Kaddafi güçlerine yönelik uluslararası askeri operasyonda yer alacağını ifade ederek, "hava operasyonu çok kısa zamanda, birkaç saat içinde başlayabilir" dedi.
Baroin, "hava operasyonunun, Libya hava sahasını işgal anlamına gelmeyeceğini, sadece Libya halkını korumak ve acılarına son vermeyi amaçladığını" ifade etti.

Libya, hava sahasını uçuşa kapattı

Avrupa hava trafiği kontrolü örgütü Eurocontrol, Libya’nın hava sahasını her türlü uçuş trafiğine kapattığını bildirdi.
Eurocontrol’den yapılan açıklamada, Maltalı yetkililerden, Trablus hava trafiği kontrolünün, "yeni bir emre kadar" Libya hava sahasını trafiğe kapattığı yolunda bilgi alındığı belirtildi.
BM Güvenlik Konseyi, dün Libya hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesi kararını onaylamıştı. ABD, İngiltere ve Fransa karar doğrultusunda Libya’ya birkaç saat içinde hava harekatı yapılmasını bekliyor.
Eurocontrol, 39 Avrupa ülkesinde hava trafiğini izlemek amacıyla 1960’da kuruldu.
Öte yandan Libya savaş uçaklarının Libya’nın doğusunda saldırılarını sürdürdüğü, batıdaki Misrata ve muhaliflerin merkezi Bingazi’deki muhalifleri hedef aldığı bildirildi.

NATO: ‘Hazırız’
NATO Genel Sekreteri Rasmussen de oylamadan önce “BM ne kadar erken karar verirse o kadar iyi olur. NATO sivilleri Kaddafi rejiminin saldırılarından korumaya hazır” dedi.

Karar öncesi kanlı tehdit
BM Güvenlik Konseyi’ndeki oylama öncesi Kaddafi, sivilleri bombalama tehdidinde bulundu. Savunma Bakanlığı, Libya’ya herhangi bir müdahalede bulunulması halinde, Akdeniz’deki sivil ve askeri deniz ve hava trafiğine saldıracaklarını açıkladı. Libya lideri Muammer Kaddafi de, muhalefetin merkezi Bingazi’deki halka dün akşam seslenerek, “Bu gece (dün) hazırlanın geliyoruz” dedi. Kaddafi, radyodan yaptığı konuşmada, hükümet güçlerinin bu (dün) akşamdan itibaren Bingazi’ye saldırı başlatacağını belirterek, kendilerine karşı gelenlere “acımayacaklarını” söyledi. Libya lideri, Bingazi’deki silahsız vatandaşların korkacak bir şeyi olmadığını, ancak her evin aranacağını belirtti. Teslim olanlara af önerisi getiren Kaddafi, Bingazi’yi yeniden almaya yemin etti. Libya liderinin konuşması sırasında sokaklara dökülen binlerce Bingazili Kaddafi aleyhinde gösteri düzenledi.

Almanya asker vermeyecek
BM Güvenlik Konseyi’nin Libya’da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısını yorumlayan Alman hükümeti, hiçbir Alman askerinin, Libya’ya karşı düzenlenecek "büyük risk ve tehlikeler içeren" hiçbir askeri müdahaleye dahil olmayacağını duyurdu.

Karar tasarısının gerekirse Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı askeri birliklere karşı güç kullanılmasını öngören kısmına katılmadıklarını belirten Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, yayımladığı yazılı açıklamada, "Askeri müdahale açısından risk ve tehlikeler görüyoruz" ifadesini kullandı.

Westerwelle, "Alman ordusunun Libya’ya karşı düzenlenecek herhangi bir muhtemel askeri müdahaleye katılmayacağının" altını çizdi.

OBAMA, SARKOZY VE CAMERON İLE GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Barack Obama, dün akşam Fransız mevkidaşı Nicolas Sarkozy ve İngiliz Başbakanı David Cameron ile Libya’ya ilişkin bir strateji konusunda karar kılmak için ayrı ayrı telefonda görüştüğü bildirildi.

Obama, yaptığı yazılı açıklamada, Sarkozy ve Cameron’un Libya rejiminin BM Güvenlik Konseyi’nin kararının içeriğine hemen uyması, sivil halka karşı şiddetin son bulması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Açıklamada ayrıca, üç liderin, Arap liderler ve diğer uluslararası ortaklarıyla Libya konusunda birlikte çalışmaya devam edeceği konusunda da hemfikir olduklarını vurgulandı.

ABD’Lİ 3 SENATÖR

ABD’de önemli nüfusa sahip olan 3 senatör, yayımladıkları ortak yazılı açıklamada, BM kararının "bir an önce uygulamaya" konulmasını istedi.

Cumhuriyetçi John McCain, Bağımsız Joe Lieberman ve Demokrat John Kerry, Obama yönetimini ve BM’yi Libya ile ilgili bu kararlı inisiyatifinden dolayı kutladı ve Libya hava sahasında uçuşa yasak bölge oluşturulmasına ve Libyalı sivilleri Kaddafi birliklerinin saldırılarına karşı korumaya yönelik önemlerin bir an önce alınmasını istedi.

LONDRA

İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague ise BM kararının "Libya’da daha fazla kan dökülmesini önlemek" amacıyla alındığını belirtti.

AB BM KARARINI "HEMEN UYGULAMAYA" HAZIR

Yayımladıkları yazılı açıklamada, BM kararını memnuniyet ile karşıladıklarını bildiren Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Herman Van Rompuy ile AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB’nin, kendi imkanları dahilinde, kararın içeriğini "hemen uygulamaya" koymaya hazır olduğunu kaydetti.

NATO BM’NİN KARARINI BUGÜN GÖRÜŞECEK

NATO’ya üye 28 ülkenin temsilcisi, BM Güvenlik Konseyi’nin Libya’da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısını bugün inceleyecek.

Adını açıklamak istemeyen bir diplomat, üye ülkelerin temsilcilerinin, karar çerçevesinde örgütün nasıl bir tavır takınacağını görüşeceklerini bildirdi.

KANADA, LİBYA’YA 6 AVCI UÇAĞI YOLLAMAYA HAZIR

Kanada hükümeti, Libya rejimine karşı yaptırım öngören BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde, bu ülkeye 6 avcı uçağı yollamaya hazır olduğunu belirtti.

BM Güvenlik Konseyi’nin, Libya’da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısı uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yetki veriyor, Libya’da derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunuyor, rejime yönelik yaptırımların daha da sıkılaştırılmasını ve genişletilmesini, hatta gerekirse Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı askeri birliklere karşı askeri güç kullanılmasını öngörüyor.

AVUSTRALYA

Avustralya Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi’nin kararının "çok geç" alınmış bir karar olmadığını umduğunu ifade etti.

Avustralya Dışişleri Bakanı Kevin Rudd, "Umarız ki BM’nin kararı Libya halkı için ’çok geç’ alınmış bir karar değildir" dedi.

BİNGAZİ’DE SEVİNÇ

Libya’nın Bingazi kentinde, BM Güvenlik Konseyi’nin Libya’da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısını kabul etmesiyle kenti kontrol eden muhaliflerin sevinçten havaya ateş ettikleri bildirildi.

Karardan memnun olan Libyalıların arabalarında klakson çaldıkları, "Kaddafi Bingazi seni sevmiyor" şeklinde pankartlar açtıkları belirtildi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   Cuma Mart 18, 2011 5:53 pm

BU DA VATAN:


Kaddafi'den geri adım!

BM Güvenlik Konseyi'nin, Libya’ya uluslararası askeri müdahale yapılmasına yeşil ışık yakan bir tasarıyı kabul etmesinin ardından nefesler tutuldu. ABD operasyon için en erken Pazar gününü işaret ederken, İngiliz savaş uçaklarının Libya yakınlarındaki NATO üslerine doğru yola çıkmak üzere olduğu açıklandı. Bu gelişmeler karşısında Libya Dışişleri Bakanı tüm askeri operasyonların durdurulduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’de kabul edilen, Libya'nın hava sahasının kapatılması kararı sonrasında operasyon için hazırlıklar başladı.

Fransa’dan operasyonun kısa sürede başlayacağı yolunda bir açıklama geldi. Fransa Hükümet Sözcüsü Francois Baroin, Libya’ya hava saldırılarının “önümüzdeki saatlerde" başlayabileceğini ve ülkesinin de operasyona katılacağını açıkladı.

Kararın çıkmasından sonra NATO’ya bağlı 28 ülkenin temsilcileri bugün toplanıyor. Adını açıklamak istemeyen bir diplomat, üye ülkelerin temsilcilerinin, karar çerçevesinde örgütün nasıl bir tavır takınacağını görüşeceklerini bildirdi.


KADDAFİ'DEN GERİ ADIM!

Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusa, derhal
ateşkes ilan ederek, her türlü askeri operasyonu durdurma kararı aldıklarını belirtti.

Kusa, düzenlediği basın toplantısında, kararın, BM’nin Libya hava sahasında uçuşa yasak bölge ilan etmesinin ardından sivilleri korumak amacıyla
alındığını açıkladı.

Libyalı Bakan, sivillerin korunmasına büyük önem verdiklerini söyleyerek, Libya’nın ayrıca ülkedeki tüm yabancıları ve yabancı yatırımlarını koruyacağını
belirtti.

AB KARARI ‘HEMEN UYGULAMAYA’ HAZIR

Yayımladıkları yazılı açıklamada, BM kararını memnuniyet ile karşıladıklarını bildiren Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Herman Van Rompuy ile AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB'nin, kendi imkanları dahilinde, kararın içeriğini "hemen uygulamaya" koymaya hazır olduğunu kaydetti.

OBAMA: KARARA HEMEN UYULSUN

ABD Başkanı Barack Obama, dün akşam Fransız mevkidaşı Nicolas Sarkozy ve İngiliz Başbakanı David Cameron ile Libya'ya ilişkin bir strateji konusunda karar kılmak için ayrı ayrı telefonda görüştü. Obama, yaptığı yazılı açıklamada, Sarkozy ve Cameron'un Libya rejiminin BM Güvenlik Konseyi'nin kararının içeriğine hemen uyması, sivil halka karşı şiddetin son bulması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Açıklamada ayrıca, üç liderin, Arap liderler ve diğer uluslararası ortaklarıyla Libya konusunda birlikte çalışmaya devam edeceği konusunda da hemfikir olduklarını vurgulandı.

ABD'Lİ SENATÖRLER: HEMEN UYGULANSIN

ABD'de önemli nüfusa sahip olan 3 senatör, yayımladıkları ortak yazılı açıklamada, BM kararının "bir an önce uygulamaya" konulmasını istedi. Cumhuriyetçi John McCain, Bağımsız Joe Lieberman ve Demokrat John Kerry, Obama yönetimini ve BM'yi Libya ile ilgili bu kararlı inisiyatifinden dolayı kutladı ve Libya hava sahasında uçuşa yasak bölge oluşturulmasına ve Libyalı sivilleri Kaddafi birliklerinin saldırılarına karşı korumaya yönelik önemlerin bir an önce alınmasını istedi

LONDRA: AMAÇ KAN DÖKÜLMESİNİ ENGELLEMEK

İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague ise BM kararının "Libya'da daha fazla kan dökülmesini önlemek" amacıyla alındığını belirtti.

KANADA UÇAK YOLLAMAYA HAZIR

Kanada hükümeti, Libya rejimine karşı yaptırım öngören BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde, bu ülkeye 6 avcı uçağı yollamaya hazır olduğunu belirtti.

Norveç de gerçekleştirilecek bir hava operasyonuna katılacağını açıklarken, Danimarka da F-16 uçaklarıyla operasyona katkıda bulunacağını açıkladı.

AVUSTRALYA: UMARIZ GEÇ DEĞİLDİR

Avustralya Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi'nin kararının "çok geç" alınmış bir karar olmadığını umduğunu ifade etti. Avustralya Dışişleri Bakanı Kevin Rudd, "Umarız ki BM'nin kararı Libya halkı için 'çok geç' alınmış bir karar değildir" dedi.

ALMANYA KATILMAYACAK

Almanya’dan ise operasyona katılmama kararı geldi.Karar tasarısının gerekirse Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı askeri birliklere karşı güç kullanılmasını öngören kısmına katılmadıklarını belirten Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, yayımladığı yazılı açıklamada, "Askeri müdahale açısından risk ve tehlikeler görüyoruz" ifadesini kullandı.

Westerwelle, "Alman ordusunun Libya'ya karşı düzenlenecek herhangi bir muhtemel askeri müdahaleye katılmayacağının" altını çizdi.

SEYFÜLİSLAM KADDAFİ MEYDAN OKUDU

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, Libya'nın BM Güvenlik Konseyi'nin, Libya üzerinde uçuşa yasak bölge uygulanmasına yetki veren kararının ardından yaptığı açıklamada,

ülkesinin BM kararından korkmadığını söyledi.

Al Arabiya televizyonunun bugünkü haberinde, Seyfülislam'ın açıklamasından alıntı yapıldı, ancak konuşmanın nerede ve ne zaman yapıldığına ilişkin bilgi verilmedi.

Libya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamalarda, Libya'ya yönelik bir askeri müdahaleye karşı, derhal Libya sınırları dışını da içine alacak şekilde misillemede bulunulacağı bildiriliyor.

BİNGAZİ'DE SEVİNÇ

Libya'nın Bingazi kentinde, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısını kabul etmesiyle kenti kontrol eden muhaliflerin sevinçten havaya ateş ettikleri bildirildi. Karardan memnun olan Libyalıların arabalarında klakson çaldıkları,"Kaddafi Bingazi seni sevmiyor" şeklinde pankartlar açtıkları belirtildi.

KARAR NE GETİRİYOR?

BM Güvenlik Konseyi'nin, Libya'da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısı uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yetki veriyor, Libya'da derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunuyor, rejime yönelik yaptırımların daha da sıkılaştırılmasını ve genişletilmesini, hatta gerekirse Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı askeri birliklere karşı askeri güç kullanılmasını öngörüyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   Cuma Mart 18, 2011 7:45 pm

“El Kaide’yle ittifak yaparım”


Reha ERUS / ROMA 16 Mart 2011


Libya lideri Muammer Kaddafi, Trablus’taki çadırında kabul ettiği “İl Giornale” Gazetesi’nin muhabiri Fausto Biloslavo’nun sorularını yanıtlarken “Batı, Libya’yı vurmaya kalkışırsa, El Kaide ile ittifaka gider, cihat ilan ederim” dedi.

Avrupalı dostlarının tutumlarının kendisini öfkelendirdiğini söyleyen Kaddafi, eski dostu İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’yle ilgili sitemkar konuştu, Sarkozy’ye ağır sözler sarf etti. Kaddafi’nin açıklamaları özetle şöyle:
‘Sarkozy’nin aklından zoru var’
- “Berlusconi bana ihanet etti. Adeta şok oldum. Doğrusu ona ne diyeceğimi bilmiyorum. Sarkozy’nin ise aklından zoru var. Söylediklerini sadece bir deli söyleyebilir.
- Halkım benden yana. Korkum yok. Ben, Bin Ali’ye veya Hüsnü Mübarek’e benzemem. Asla Saddam Hüseyin gibi de olmayacağım. Kimse beni savaş suçlusu olarak yargılayamaz.
- Eğer halkım karar verirse oğlumun benim yerime geçmesini kabul edebilirim. İsyancılarla diyalog kurmam isteniyor. Teröristlerle hiç pazarlık edilir mi? Halkım onları temizlememi şart koşuyor. İsyancıların kaybettikleri bu davayla ilgili umutları yok. Teslim olurlarsa hayatları bağışlanır yoksa yargılanırlar.
- Uluslararası platform benim bittiğimi sandı. Buna sadece gülerim. Bensiz Afrika, Avrupa’yı istila eder, Akdeniz’de korsanlar cirit atar, kaos yaşanır.”
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   Cuma Mart 18, 2011 8:22 pm

18 Mart 2011
El Cezire Kaddafi'nin Bingazi'ye doğru ilerlediğini duyurdu

A.A.

El Cezire televizyonu, Libya lideri Muammer Kadadfi'nin ordusunun hızla, muhalif güçlerin ana üssü Bingazi kentine ilerlemekte olduklarını duyurdu.

Kaddafi yönetiminin ateşkes ilan etmesine karşın ordu güçlerinin kente doğru ilerledikleri ve şehirden 50 kilometre mesafedeki El Magrun ve Slouk'ta muhaliflerle çatışmalar olduğu kaydedildi.

Öte yandan Fransa, ABD, İngiltere ve Arap ülkeleri Kaddafi'ye, birliklerin ilerlemesini durdurması, elektriği ve suyu kesilen kentlerin bu bağlantılarının yeniden sağlanması çağrısı yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin makamından yapılan ortak açıklamada, Kaddafi güçlerinin, Bingazi'ye ilerlemelerini durdurmalarının yanı sıra Misrata, Zaviye ve Ecdebiye'den çekilmeleri istendi.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   Cuma Mart 18, 2011 8:55 pm

Obama: Kaddafi Hesap Vermek Zorunda
18.03.2011 Cuma 22:07Dünya Bu Habere 1 Yorum YapıldıBu Haber 388 Defa Okunmuştur 12P 14P 16P 18P

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Libya'ya harekat kararıyla ilgili açıklama yaptı.

ABD Başkanı Barack Obama, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin BM Güvenlik Konseyi'nin kararına boyun eğmemesi durumunda askeri operasyon düzenleneceği uyarısında bulundu.

Obama, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, "Uluslararası toplum Kaddafi'nin muhaliflerin gösterilerini şiddetle bastırmasına izin verseydi, binlerce kişi ölebilirdi" dedi. ABD Başkanı "Kontrolsüz durumda Kaddafi'nin halkına zulüm edebileceğini düşünmek için her sebebimiz var" ifadesini de kullandı.

Başkan Obama ayrıca, yarın Paris'te yapılacak Libya zirvesine ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın katılacağını söyledi.

ABD'nin liderlik rolünün önemli olduğunu belirten Obama, "Bu, 'tek başımıza hareket etmemiz gerekiyor' anlamına gelmez. Bu, uluslararası toplumun beraber hareket etmesi için koşulları oluşturmak demek" dedi.

Obama, Savunma Bakanı Robert Gates'ten ve ABD ordusundan BM kararının uygulanmasına yönelik planların "düzenlemesini" istediğini de belirtti.

Libya'ya asker gönderilmeyeceğini söyleyen Obama, Kaddafi'nin BM Güvenlik Konseyi'nin dün aldığı karara boyun eğmeyi reddetmesinin sonuçlarına katlanacağını dile getirdi. Obama, Kaddafi'nin birçok kez, gösterileri şiddetle bastırmaya son vermesi ve bundan sorumlu olacağı konusunda uyarıldığını belirtti.

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel, yarın Paris'te yapılacak zirveye katılacağını açıkladı.

-YEMEN-
Yemen konusuna da değinen Obama, Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'den gösterilere izin vermesini istedi.

Obama, yaptığı yazılı açıklamada, Yemen'de bugünkü şiddet olaylarını sert şekilde kınadığını söyledi ve Salih'i gösterilerin barış içinde yapılmasına izin verme sözünü tutmaya çağırdı.

ABD Başkanı, şiddet eylemlerini yapanların da sorumlu tutulması gerektiğini belirtti.
18 Mart 2011
Juppe: Libya'ya saldırı için herşey hazır

A.A.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Libya'ya saldırı için herşeyin hazır olduğunu söyledi.

Juppe, Libya'ya yönelik saldırının zamanı konusunda bilgi vermezken, saldırı için herşeyin hazır olduğunu ve Libya lideri Muammer Kaddafi tarafından ilan edilen ateşkesin, tüm ülkeyi kapsaması gerektiğini kaydetti.

Allain Juppe, ateşkesin koşullarının, yarın Paris'te yapılacak zirvede inceleneceğini ifade ederek, Libya'nın BM Güvenlik Konseyi'nin tüm kararlarına riayet etmek zorunda olduğunu bildirdi. Fransa hükümeti ayrıca Yemen'de güvenlik güçlerinin protestoculara ateş açmasını şiddetle kınadı.
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yemen'de çok sayıda kurban olduğu haberinden büyük üzüntü duyulduğu belirtildi.Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   Cuma Mart 18, 2011 8:55 pm

Davutoğlu: Acilen Güç Kullanımı Durdurulmalı
18.03.2011 Cuma 22:11Gündem Bu Habere 0 Yorum YapıldıBu Haber 7 Defa Okunmuştur 12P 14P 16P 18P

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kaddafi'nin Libya'da güç kullanımını aceilen durdurması gerektiğini belirterek, bizim üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya'da ateşkes ve sivillere karşı güç kullanımı acilen durdurulması gerektiğini söyledi.

Davutoğlu, El Cezire televizyonuna yaptığı canlı bağlantında, Libya ile ilgili değerlendirmelerden bulundu. Davutoğlu, Libya'da ateşkes ve sivillere karşı güç kullanımı acilen durdurulması gerektiğini söyledi.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   Cuma Mart 18, 2011 8:56 pm

18 Mart 2011
Davutoğlu: Ateşkes sağlanırsa elimizden geleni yaparız

A.A.

Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, Libya'daki durumla ilgili olarak, “Ateşkes sağlanırsa ve bu ateşkesin sürdürülebilmesi için Türkiye'ye herhangi bir rol düşerse biz her şeyi yaparız. Yeter ki ateşkes sağlansın, yeter ki artık kan akmasın” dedi.

Davutoğlu, El Cezire televizyonunun Ankara bürosunda katıldığı canlı yayının çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Libya konusunda BM Güvenlik Konseyi'nin 1973 sayılı kararının bağlayıcı nitelikte olduğunu, bir an önce ateşkesin sağlanması ve Libya'daki insani durumun iyileştirilmesi konusunda en önemli adım olacağını belirtti.
Can kayıplarının önlenmesi için herkesi sorumlu davranmaya çağıran Davutoğlu, diğer adımların BM kararının uygulanmasından sonra geleceğini, Türkiye olarak amaçlarının yeni insan kayıplarına yol açmayacak şekilde işleyecek bir sürecin önünü açmak olduğunu söyledi.
Libya hükümetinin süratle ateşkes ilan etmesi gerektiğini belirttiklerini anlatan Ahmet Davutoğlu, ateşkesle ilgili Türkiye'nin gözlemci olması konusunda Libya hükümetinden talep geldiğini söyledi, ancak bu talebin yerine getirilmesi için gerekli bazı çalışmalar olduğunu ve bunları değerlendirdiklerini ifade etti.
Davutoğlu, Türkiye'de bulunan Libyalı muhaliflerin oluşturduğu Libya Ulusal Konseyi temsilcisiyle dün ve bugün kapsamlı görüşmeler yaptıklarını belirtti.
Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi:
“Türkiye, bu ateşkesin nasıl uygulanacağına ilişkin şartları gördükten sonra Libya'daki tarihi bağlarla bağlı olduğumuz, ailemizin fertleri kadar yakın gördüğümüz kardeşlerimizin daha fazla can kaybıyla karşılaşmaması için üzerine düşen her türlü görevi yapar. Şu aşama bizim yoğunlaştığımız husus, durumu daha açık bir şekilde görmek, daha sonra atabileceğimiz adımları hep birlikte değerlendireceğiz.”
Gazetecilerin Libya hükümetinin ateşkes kararına rağmen BM Güvenlik Konseyi'nin askeri operasyonda kararlı olduğunu ifade etmesi üzerine Davutoğlu, BM'nin 1973 sayılı kararında, karara uyulmaması halinde her türlü tedbirin alınabileceğinin belirtildiğini söyledi.
Birinci hedeflerinin ateşkesi sağlamak ve akan kanı durdurmak olması gerektiğini belirten Davutoğlu, bugün bu amaç doğrultusunda önemli görüşmeler yaptıklarını bildirdi. Davutoğlu, “Biz Tunus'ta ve Mısır'da hangi ilkeleri savunduysak, aynı ilkeleri Libya'da da savunuyoruz. Bu konuda herhangi bir çifte standartımız yok” dedi.
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Libya'da karşılaştıkları tabloda, Mısır'dakinden ve Tunus'takinden farklı olarak doğrudan çatışmaların içine girilmiş olduğunu kaydetti.
Kaybedilen her canın herkes için bir insanlık ayıbı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Türkiye olarak yoğunlaştığımız husus, nerede yaşıyor olursa olsun, hangi görüşe sahip olursa olsun Libyalı kardeşlerimizin can güvenliğini temin edecek bir ateşkesin sağlanmasıdır. Büyük acıların yaşandığı haberleri geliyor. Biz doğrudan alandan haber alıyoruz. Bu acıların yaşanmaması için ne yapılması gerekiyorsa Türkiye üzerine düşeni yapar ama bunların önlenmesi mümkün olmazsa o zaman alınabilecek tedbirler zaten 1973 sayılı kararda beyan edilmişti” diye konuştu.
Gazetecilerin ABD Başkanı Barack Obama'nın herhangi bir ateşkesin müzakere edilemeyeceğine ilişkin açıklamasına işaret etmesi üzerine Davutoğlu, Obama'nın kast ettiği ateşkes koşullarının, 1973 sayılı karardaki koşullar olduğunu belirtti. Beklentilerin aşikar olduğunu ifade eden Davutoğlu, kendilerinin de bu beklentilerin karşılanmasını, can güvenliğinin sağlanmasını, şehirlere yönelik saldırıların süratle durdurulmasını istediklerini, bir ateşkeste bunların hepsinin sağlanması gerektiğini söyledi.
Libya'nın Bingazi kentinde muhaliflerin kurduğu geçici konseyin dış ilişkiler ve uluslararası temas grubu üyesi Nasır El Mani ile yaptıkları görüşmede gelişmeleri onların perspektifinden dinleme imkanı bulduklarını anlatan Davutoğlu, daha önceden de Ulusal Konsey ile temasları olduğunu ve Bingazi'den Türk vatandaşlarının tahliyesi sırasında da Konsey'in büyük kolaylıklar sağladığını belirtti.
Bingazi'deki Türk Başkonsolosluğunun, kentte çalışan nadir başkonsolosluklar arasında yer aldığını belirten Davutoğlu, hem Trablus hem de Bingazi'deki elçiliklerin 24 saat çalıştığını ifade etti ve “Bu bile Türkiye'nin, iletişim kurma açısından ne kadar net bir avantaja sahip olduğunu gösteriyor. Bu bakımdan biz bütün bu imkanlarını kullanarak, silahlı bir yeni çatışmaya yol açmadan nasıl çözülebilecekse, o çözümü sağlamak için geceli gündüzlü çalışacağız” dedi.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   Cuma Mart 18, 2011 8:58 pm

18 Mart 2011
Bağış: Türkiye Libya'da kan dökülmemesi için gerekeni yapacakDevlet Bakanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış, Türkiye'nin Libya'da kan dökülmesini engellemek için elinden geleni yapacağını vurgulayarak, Libya'da bundan sonrasında atılacak adımların da ülkenin toprak bütünlüğünü riske atmayacak şekilde planlanması gerektiğini söyledi.

Washington'daki temaslarını sürdüren Bağış, Johns Hopkins Üniversitesinde verdiği konferansta, son yıllarda birçok uluslararası ve bölgesel sorunun çözümüne katkı sağlamak için farklı taraflar arasında arabuluculuk rolü yapan Türkiye'nin, talep edildiği takdirde Libya konusunda da yardıma hazır olduğunu söyledi.
Bağış, Türkiye'nin Libya'daki ilgili tüm taraflar arasında ateşkes beklediğini ve ülkede kan dökülmesini engellemek için elinden geleni yapacağını kaydetti.
Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'nin Libya ile ilgili kararının ardından nasıl tavır alacağına ilişkin bir soru üzerine Bağış, Libya'daki çatışmanın rejime ve kendi halkına karşı olduğunu söylemenin yanlış intiba verebileceğini belirterek, çatışmanın 12 farklı aşiret arasında olduğunu söyledi.
Libya'da bundan sonrasına ilişkin planlamaların iyi yapılması gerektiğini ifade eden Bağış, aksi takdirde ülkenin toprak bütünlüğünü de riske atabilecek, istenmeyen sonuçların doğabileceği uyarısında bulundu.

"ADIMLARIMIZDA ÇOK DİKKATLİ OLMALIYIZ"

Bağış, "İşte bu nedenle çok dikkatli olmalıyız. Diyaloğa ve diplomasiye ihtiyacımız var. Ortadoğu çok savaş gördü, ama yeterli diplomasi görmedi. Türkiye bunu yapmaya çalışıyor" ifadesini kullanan Bağış, sözlerine şöyle devam etti:
"Hatırlarsınız, Amerikan askerleri Irak'a girdiğinde, halkı kanlı bir diktatörden kurtardıkları için çiçeklerle karşılandılar. Ancak Amerikalı askerlere çiçekler atan aynı insanlar, birkaç ay sonra silahlarla kurşunlar sıkmaya başladılar, çünkü sonrasına ilişkin planlamalar iyi yapılmamıştı ve malesef Ebu Greyb cezaevinde yaşananlar gibi bazı talihsiz olaylar oldu. Dolayısıyla planlamaları iyi yapmalıyız, diyalog kurmalıyız, diplomasiyi uygulamalıyız, çünkü dünyanın bu bölgesindeki hissiyatlar, buradaki hissiyatlardan farklı. Bu bölge halkı, askeri operasyon lafını duyduklarında, Batı'nın petrol için geldiğini düşünüyorlar. Onların kalplerini ve zihinlerini kazanmalıyız. Kan dökümünü önlemenin en mantıklı yolları üzerinde stratejik düşünmeli ve kafa yormalıyız".

"AYNI GEMİDEYİZ"

Türkiye'nin Libya'daki gelişmeleri çok dikkatle takip ettiğini ve görüşlerini uygun düzeylerde paylaştığını belirten Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son 2-3 haftada en az 5 kez ABD Başkanı Barack Obama ile telefon görüşmesi yaptığını kaydederek, "aynı gemideyiz" ifadesini kullandı.
Bağış, toplantıda Kıbrıs Rum kesimi ve AB ile ilgili bir soru üzerine, "ne ben, ne benim partim ne de herhangi bir siyasi parti ya da politikacı, AB için Kıbrıs'tan vazgeçer ama Kıbrıs için de AB'den vazgeçmeyiz. Çünkü hukuki dayanaklarımız ve haklarımız var her iki konuda da. Bu nedenle adil bir tutum bekliyoruz. Asıl mesele, Kıbrıs Türkiye'yi AB sürecinde kaybetmeyi göze alabilir mi?" diye konuştu.
Kıbrıs Rum kesimi AB'ye üye olurken Kıbrıs sorununun ön koşul olarak konulmamış olmasına karşın, Türkiye'ye ön koşul olarak sunulmasının çifte standart olduğunu kaydeden Bağış, Rumların Annan planını reddederek adada çözümü de engellediğini belirtti.
Türkiye'nin AB'yi insanlık tarihinin barış projesi olarak gördüğünü de belirten Bağış, bu projenin ancak Türkiye'nin üyeliğiyle taçlandırılabileceğini söyledi.
Bağış, Türkiye'nin AB'den adil müzakere süreci, vize konusunda ayrımcı tavır içinde olunmaması, terörle mücadelede daha iyi işbirliği, Kıbrıs konusunda çifte standardın uygulanmaması ve AB Konseyi zirvelerine davet edilmesi noktalarında beklentileri olduğunu kaydetti.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   Cuma Mart 18, 2011 9:15 pm

Karar meşru!..

Abdullah Gül: BM kararı meşruiyet çerçevesinde

BM Libya'ya operasyona hazırlanırken karar hakkında Türkiye'den üst düzey açıklamalar geliyor

Başbakanlık, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya kararına ilişkin açıklama yaptı. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan basın açıklamasında, BM Şartının 7. Bölümü altında benimsenen kararın, bağlayıcı bir nitelikte olduğu ve tüm ülkeler bakımından uygulanması zorunlu hükümler içerdiği vurgulandı.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kararda, Libya’daki taraflara derhal ateşkes çağrısı yapılarak şiddetin ve sivillere yönelik saldırıların tamamen sonlandırılması talep edilmektedir. Libya’da sivil halkın korunması için gerekli tüm önlemlerin alınması, bu meyanda, Libya hava sahasının insancıl amaçlı olanlar hariç tüm uçuşlara kapatılması hükümlerine yer verilen kararda, yabancı işgal güçlerinin her hangi bir şekilde Libya topraklarının her hangi bir bölümünde bulunamayacakları vurgulanmaktadır.

İnsani yardımların süratle ve engelsiz olarak geçişinin temin edilmesi için gerekli önlemlerin alınması gereğinin altı çizilen kararda, Libya halkının meşru beklentilerini karşılayacak bir çözümün bulunması için çabaların artırılması ihtiyacına işaret edilmekte, bu bağlamda, BMGS tarafından atanan Özel Temsilcinin ve Afrika Birliği’nin atadığı Yüksek Düzeyli Komite’nin çabalarına destek beyan edilmektedir.

Kararda ayrıca, 1970 sayılı BMGK kararında tesis edilen silah ambargosunun uygulanması ve Libya’ya ait varlıkların dondurulmasını hükmünün kapsam alanının genişletilmesi hakkında hükümlere de yer verilmektedir.

Türkiye, en başından beri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmelere ilişkin her adımın uluslararası meşruiyet zemininde atılması gerektiğini söylemiştir. Yine en başından itibaren, halkın değişim ve dönüşüm taleplerinden yana olmayı ahlaki ve vicdani bir sorumluluk olarak görmüştür. Bu çerçevede, halkların meşru beklentilerinin karşılanmasını mümkün kılacak demokratik dönüşümlerin barışçıl yöntemlerle gerçekleşmesi ve bu tür taleplere karşı şiddet kullanılmaması en temel beklentimizdir.

Libya bağlamında, Arap Ligi’nin 12 Mart tarihinde BMGK’ne yaptığı uçuşa yasak bölge ihdası yönündeki çağrıyı yürekten desteklediğimizi en üst düzeyde yaptığımız beyanla açıklamıştık. Aynı zamanda, dost ve kardeş Libya’da yabancı müdahaleye karşı olduğumuzu kayda geçirmiştik.

Bu çerçevede, akan kanın ve sivillere yönelik şiddetin biran önce durdurulmasını ve derhal ateşkes sağlanmasını istiyoruz. Bu yöndeki adımların hiç zaman kaybedilmeden hemen şimdi atılmasını ve halkın değişim ve dönüşüm taleplerinin karşılanmasını önemle bekliyoruz."

ERDOĞAN: MASUMLARA ORANTISIZ GÜÇ KULLANIMI DERHAL DURMALI
Başbakanlık tarafından yapılan bu açıklamanın ardından Başbakan recep Tayyip Erdoğan'da BM kararıyla ilgili bir açıklama yaptı. Recep Tayyip Erdoğan, ''Bugün Libya'nın derdi bizim derdimizdir. Libya'da devam eden çatışmaların derhal durmasını, masum insanlara karşı orantısız güç kullanımına derhal son verilmesini istiyoruz. Libya'da tarafların, ellerini vicdanına koyup tekrar ve tekrar düşünmesini istiyoruz'' dedi.

GÜL: KARAR MEŞRUİYET ÇERÇEVESİNDE

Cumhurbaşkanı Gül, BM'nin Libya kararı içi "meşruiyet çerçevesinde alınmış bir karardır" dedi.

DAVUTOĞLU: KRİZ MASASI OLUŞTURDUK
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Kriz masası oluşturduk. Karar sonrası saldırının durmasını ümit ediyoruz. Sivil katliamların, kayıpların bir an önce sona ermesi yönünde atılacak her adımı olumlu telakki ederiz" dedi.

Bakan Davutoğlu, BM kararı sonrasında saldırıların durmasını ve acıların derinleşmesine ilişkin sonuçlarla karşı karşıya kalınmamasını umduğunu söyleyerek, bu kararın Libya'ya ve bölgeye hayırlı olmasını diledi, herkesi sorumlu davranmaya ve gerekli adımları atmaya davet etti.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   Cuma Mart 18, 2011 9:18 pm

Başbakanlık`tan Libya`ya müdahale açıklaması.
18-03-2011 11:44
FacebookTwitterDel.icio.usredditMixxStumbleUponGoogleYahooBM Güvenlik Konseyi 17 Mart 2011 tarihinde Libya`daki durum hakkında 1973 sayılı kararı kabul etmiştir. BM Şartının 7. Bölümü altında benimsenen karar bağlayıcı bir nitelikte olup tüm ülkeler bakımından uygulanması zorunlu hükümler içermektedir
Kararda, Libya’daki taraflara derhal ateşkes çağrısı yapılarak şiddetin ve sivillere yönelik saldırıların tamamen sonlandırılması talep edilmektedir. Libya’da sivil halkın korunması için gerekli tüm önlemlerin alınması, bu meyanda, Libya hava sahasının insancıl amaçlı olanlar hariç tüm uçuşlara kapatılması hükümlerine yer verilen kararda, yabancı işgal güçlerinin her hangi bir şekilde Libya topraklarının her hangi bir bölümünde bulunamayacakları vurgulanmaktadır.

İnsani yardımların süratle ve engelsiz olarak geçişinin temin edilmesi için gerekli önlemlerin alınması gereğinin altı çizilen kararda, Libya halkının meşru beklentilerini karşılayacak bir çözümün bulunması için çabaların artırılması ihtiyacına işaret edilmekte, bu bağlamda, BMGS tarafından atanan Özel Temsilcinin ve Afrika Birliği’nin atadığı Yüksek Düzeyli Komite’nin çabalarına destek beyan edilmektedir.

Kararda ayrıca, 1970 sayılı BMGK kararında tesis edilen silah ambargosunun uygulanması ve Libya’ya ait varlıkların dondurulması hükmünün kapsam alanının genişletilmesi hakkında hükümlere de yer verilmektedir.

Türkiye, en başından beri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmelere ilişkin her adımın uluslararası meşruiyet zemininde atılması gerektiğini söylemiştir. Yine en başından itibaren, halkın değişim ve dönüşüm taleplerinden yana olmayı ahlaki ve vicdani bir sorumluluk olarak görmüştür. Bu çerçevede, halkların meşru beklentilerinin karşılanmasını mümkün kılacak demokratik dönüşümlerin barışçıl yöntemlerle gerçekleşmesi ve bu tür taleplere karşı şiddet kullanılmaması en temel beklentimizdir.

Libya bağlamında, Arap Ligi’nin 12 Mart 2011 tarihinde BMGK’ne yaptığı uçuşa yasak bölge ihdası yönündeki çağrıyı yürekten desteklediğimizi en üst düzeyde yaptığımız beyanla açıklamıştık. Aynı zamanda, dost ve kardeş Libya’da yabancı müdahaleye karşı olduğumuzu kayda geçirmiştik.

Bu çerçevede, akan kanın ve sivillere yönelik şiddetin biran önce durdurulmasını ve derhal ateşkes sağlanmasını istiyoruz. Bu yöndeki adımların hiç zaman kaybedilmeden hemen şimdi atılmasını ve halkın değişim ve dönüşüm taleplerinin karşılanmasını önemle bekliyoruz
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   Cuma Mart 18, 2011 9:21 pm

[color:a309=#000000][font:a309='Times New Roman'][color:a309=#333333][font:a309=Verdana][table:a309 class="contentpaneopen" style="margin: 0px; padding: 0px; border-width: 0px; vertical-align: baseline; border-collapse: separate;"][tr:a309 style="margin: 0px; padding: 0px; border-width: 0px; vertical-align: baseline;"][td:a309 class="contentheading" style="margin: 0px 0px 8px; padding: 0px; border-width: 0px; vertical-align: baseline; text-align: left; font-weight: normal; border-collapse: collapse; font-size: 14px; line-height: 14px;" width="100%"][url=http://www.reyhaber.com/index.php?option=com_content&view=article&id=16441:opersoyona-sadece-saatler-var-hedef-kaddafi&catid=2:dunya&Itemid=6]Operasyona Sadece Saatler Var, Hedef Kaddafi[/url][/td][td:a309 class="buttonheading" style="margin: 0px; padding: 0px; border-width: 0px; vertical-align: baseline; text-align: left; font-weight: normal; border-collapse: collapse;" width="100%" align="right"][url=http://www.reyhaber.com/index.php?view=article&catid=2%3Adunya&id=16441%3Aopersoyona-sadece-saatler-var-hedef-kaddafi&format=pdf&option=com_content&Itemid=4][img]http://www.reyhaber.com/images/M_images/pdf_button.png[/img][/url][/td][td:a309 class="buttonheading" style="margin: 0px; padding: 0px; border-width: 0px; vertical-align: baseline; text-align: left; font-weight: normal; border-collapse: collapse;" width="100%" align="right"][url=http://www.reyhaber.com/index.php?view=article&catid=2%3Adunya&id=16441%3Aopersoyona-sadece-saatler-var-hedef-kaddafi&tmpl=component&print=1&layout=default&page=&option=com_content&Itemid=4][img]http://www.reyhaber.com/images/M_images/printButton.png[/img][/url][/td][td:a309 class="buttonheading" style="margin: 0px; padding: 0px; border-width: 0px; vertical-align: baseline; text-align: left; font-weight: normal; border-collapse: collapse;" width="100%" align="right"][url=http://www.reyhaber.com/index.php?option=com_mailto&tmpl=component&link=aHR0cDovL3d3dy5yZXloYWJlci5jb20vaW5kZXgucGhwP29wdGlvbj1jb21fY29udGVudCZ2aWV3PWFydGljbGUmaWQ9MTY0NDE6b3BlcnNveW9uYS1zYWRlY2Utc2FhdGxlci12YXItaGVkZWYta2FkZGFmaSZjYXRpZD0yOmR1bnlhJkl0ZW1pZD02][img]http://www.reyhaber.com/images/M_images/emailButton.png[/img][/url][/td][/tr][/table][table:a309 class="contentpaneopen" style="margin: 0px; padding: 0px; border-width: 0px; vertical-align: baseline; border-collapse: separate;"][tr:a309 style="margin: 0px; padding: 0px; border-width: 0px; vertical-align: baseline;"][td:a309 style="margin: 0px; padding: 0px; border-width: 0px; vertical-align: baseline; text-align: left; font-weight: normal; border-collapse: collapse;" valign="top"][color:a309=#333333]Editör tarafından yazıldı. Cuma, 18 Mart 2011 13:44 [/color] [/td][/tr][tr:a309 style="margin: 0px; padding: 0px; border-width: 0px; vertical-align: baseline;"][td:a309 style="margin: 0px; padding: 0px; border-width: 0px; vertical-align: baseline; text-align: left; font-weight: normal; border-collapse: collapse;" valign="top"]
[img(257,195)]http://www.reyhaber.com/images/stories/dunya/Afrika/libya_operasyon_kaddafi.jpg[/img][b][font:a309=verdana]BM'nin Libya'da uçuşa yasak bölge uygulanmasına yetki veren kararının ardından Fransa, Libya'ya yönelik askeri operasyonun ''birkaç saat içinde'' başlayabileceğini açıkladı.[/font][/b]

[b][font:a309=verdana]Başbakanlık da tavrını açıkladı[/font][/b]
[font:a309=verdana]BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'da uçuşa yasak bölge uygulanmasına yetki veren kararının ardından Fransa, Libya'ya yönelik uluslararası askeri operasyonun ''birkaç saat içinde'' başlayabileceğini açıkladı.[/font]

[font:a309=verdana]Hükümet sözcüsü Francois Baroin, RTL televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ülkesinin, Libya'daki Muammer Kaddafi güçlerine yönelik uluslararası askeri operasyonda yer alacağını ifade ederek, ''hava operasyonu çok kısa zamanda, birkaç saat içinde başlayabilir''dedi.[/font]

[font:a309=verdana]Baroin, ''hava operasyonunun, Libya hava sahasını işgal anlamına gelmeyeceğini, sadece Libya halkını korumak ve acılarına son vermeyi amaçladığını'' ifade etti.[/font]

[b][font:a309=verdana]EL CEZİRE DE DUYURDU[/font][/b]
[font:a309=verdana]El Cezire: Libya'ya müdahale an meselesi... BM Güvenlik Konseyi'nde Libya'ya uluslararası müdahaleye yeşil ışık yakan karar tasarısı kabul edildi. El Cezire televizyonu operasyonun bir kaç saat içinde başlayacağını duyurdu.[/font]
[font:a309=verdana]El Cezire televizyonu operasyonun birkaç saat içinde başlayacağını ve Fransa'nın operasyona katılacağını duyurdu.[/font]

[b][font:a309=verdana]BAŞBAKANLIK: LİBYA'DA DERHAL ATEŞKES İSTİYORUZ[/font][/b]
[font:a309=verdana]BM Güvenlik Konseyi 17 Mart 2011 tarihinde Libya’daki durum hakkında 1973 sayılı kararı kabul etmiştir. BM Şartının 7. Bölümü altında benimsenen karar bağlayıcı bir nitelikte olup tüm ülkeler bakımından uygulanması zorunlu hükümler içermektedir.[/font]

[font:a309=verdana]Kararda, Libya’daki taraflara derhal ateşkes çağrısı yapılarak şiddetin ve sivillere yönelik saldırıların tamamen sonlandırılması talep edilmektedir. Libya’da sivil halkın korunması için gerekli tüm önlemlerin alınması, bu meyanda, Libya[img(460,290)]http://www.reyhaber.com/images/stories/dunya/Afrika/libya_hava_saldirisi.jpg[/img] hava sahasının insancıl amaçlı olanlar hariç tüm uçuşlara kapatılması hükümlerine yer verilen kararda, yabancı işgal güçlerinin her hangi bir şekilde Libya topraklarının her hangi bir bölümünde bulunamayacakları vurgulanmaktadır.[/font]

[font:a309=verdana]İnsani yardımların süratle ve engelsiz olarak geçişinin temin edilmesi için gerekli önlemlerin alınması gereğinin altı çizilen kararda, Libya halkının meşru beklentilerini karşılayacak bir çözümün bulunması için çabaların artırılması ihtiyacına işaret edilmekte, bu bağlamda, BMGS tarafından atanan Özel Temsilcinin ve Afrika Birliği’nin atadığı Yüksek Düzeyli Komite’nin çabalarına destek beyan edilmektedir.[/font]
[font:a309=verdana]Kararda ayrıca, 1970 sayılı BMGK kararında tesis edilen silah ambargosunun uygulanması ve Libya’ya ait varlıkların dondurulması hükmünün kapsam alanının genişletilmesi hakkında hükümlere de yer verilmektedir.[/font]

[font:a309=verdana]Türkiye, en başından beri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmelere ilişkin her adımın uluslararası meşruiyet zemininde atılması gerektiğini söylemiştir. Yine en başından itibaren, halkın değişim ve dönüşüm taleplerinden yana olmayı ahlaki ve vicdani bir sorumluluk olarak görmüştür. Bu çerçevede, halkların meşru beklentilerinin karşılanmasını mümkün kılacak demokratik dönüşümlerin barışçıl yöntemlerle gerçekleşmesi ve bu tür taleplere karşı şiddet kullanılmaması en temel beklentimizdir.[/font]

[font:a309=verdana]Libya bağlamında, Arap Ligi’nin 12 Mart 2011 tarihinde BMGK’ne yaptığı uçuşa yasak bölge ihdası yönündeki çağrıyı yürekten desteklediğimizi en üst düzeyde yaptığımız beyanla açıklamıştık. Aynı zamanda, dost ve kardeş Libya’da yabancı müdahaleye karşı olduğumuzu kayda geçirmiştik.[/font]

[font:a309=verdana]Bu çerçevede, akan kanın ve sivillere yönelik şiddetin biran önce durdurulmasını ve derhal ateşkes sağlanmasını istiyoruz. Bu yöndeki adımların hiç zaman kaybedilmeden hemen şimdi atılmasını ve halkın değişim ve dönüşüm taleplerinin karşılanmasını önemle bekliyoruz.[/font]

[font:a309=verdana]BM Güvenlik Konseyi, Libya’da “uçuşa yasak bölge” oluşturulmasını ve gerektiğinde operasyon düzenlemesini öngören karar tasarısını onayladı.[/font]

[font:a309=verdana]NATO, BM'nin kararını ilerleyen saatlerde görüşecek. Karar Kaddafi güçlerini durdurmadı, ordu Mısrata'yı bombalıyor.[/font]

[b][font:a309=verdana]10.28: EL ARABİYA: KADDAFİ GÜÇLERİ MISRATA KENTİNİ AĞIR SİLAHLARLA VURUYOR..[/font][/b]
[font:a309=verdana]El Arabiya televizyonu, Kaddafi'ye bağlı ordu güçlerinin Mısrata kentini vurmaya başladığını duyurdu.[/font]

[font:a309=verdana][img(471,463)]http://www.reyhaber.com/images/stories/dunya/Afrika/libya_harita.gif[/img][b]09.58: FRANSA, LİBYA'YA YÖNELİK ASKERİ OPERASYONA KATILACAK[/b][/font]
[font:a309=verdana]BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'da uçuşa yasak bölge uygulanmasına yetki veren kararının ardından Fransa, Libya'ya yönelik uluslararası askeri operasyona katılacağını bildirdi.[/font]
[font:a309=verdana]Hükümet Sözcüsü Francois Baroin, RTL televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ülkesinin, Libya'daki Muammer Kaddafi güçlerine yönelik uluslararası askeri operasyonda yer alacağı söyledi.[/font]

[b][font:a309=verdana]09.57: KADDAFİ'NİN OĞLU SEYFÜLİSLAM: ''LİBYA BM KARARINDAN KORKMUYOR''[/font][/b]
[font:a309=verdana]Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, Libya'nın BM Güvenlik Konseyi'nin, Libya üzerinde uçuşa yasak bölge uygulanmasına yetki veren kararının ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin BM kararından korkmadığını söyledi.[/font]

[font:a309=verdana]Al Arabiya televizyonunun bugünkü haberinde, Seyfülislam'ın açıklamasından alıntı yapıldı, ancak konuşmanın nerede ve ne zaman yapıldığına ilişkin bilgi verilmedi.[/font]

[font:a309=verdana]Libya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamalarda, Libya'ya yönelik bir askeri müdahaleye karşı, derhal Libya sınırları dışını da içine alacak şekilde misillemede bulunulacağı bildiriliyor.[/font]

[b][font:a309=verdana]09.41:NORVEÇ LİBYA'YA YÖNELİK ASKERİ OPERASYONA KATILIYOR[/font][/b]
[font:a309=verdana]BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'da uçuşa yasak bölge uygulanmasına yetki veren kararının ardından Norveç, Libya'ya yönelik uluslararası askeri operasyona katılacağını bildirdi.[/font]

[font:a309=verdana]Norveç'ta çıkan Verdens Gang gazetesinin internet sitesinden, Norveç Savunma Bakanı Grete Faremo'ya dayanarak verilen haberde, Norveç'in Libya'daki Muammer Kaddafi güçlerine yönelik uluslararası askeri operasyonda yer alacağı belirtildi.[/font]

[font:a309=verdana]Faremo, gazeteye verdiği demeçte, ''Operasyona katkı sağlayacağız. Ancak bu katkının ne şekilde olacağı konusunda bir şey söylemek için henüz çok erken. Hava yeteneklerimizi göndermemiz doğal olacaktır'' ifadelerini kullandı.[/font]
[font:a309=verdana]Faremo, Libya'ya avcı savaş uçağı göndermenin ihtimallerden biri olduğunu, bunun dışında havadan nakliye gerektiren insani operasyonlara da katılabileceklerini ifade etti.[/font]

[b][font:a309=verdana]07.40: ALMANYA, HİÇBİR ASKERİ MÜDAHALEYE DAHİL OLMAYACAĞINI[/font][/b]
[font:a309=verdana]BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısını yorumlayan Alman hükümeti, hiçbir Alman askerinin, Libya'ya karşı düzenlenecek "büyük risk ve tehlikeler içeren" hiçbir askeri müdahaleye dahil olmayacağını duyurdu.[/font]

[font:a309=verdana]Karar tasarısının gerekirse Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı askeri birliklere karşı güç kullanılmasını öngören kısmına katılmadıklarını belirten Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, yayımladığı yazılı açıklamada, "Askeri müdahale açısından risk ve tehlikeler görüyoruz" ifadesini kullandı.[/font]

[font:a309=verdana]Westerwelle, "Alman ordusunun Libya'ya karşı düzenlenecek herhangi bir muhtemel askeri müdahaleye katılmayacağının" altını çizdi.[/font]

[b][font:a309=verdana]OBAMA, SARKOZY VE CAMERON İLE GÖRÜŞTÜ[/font][/b]
[font:a309=verdana]ABD Başkanı Barack Obama, dün akşam Fransız mevkidaşı Nicolas Sarkozy ve İngiliz Başbakanı David Cameron ile Libya'ya ilişkin bir strateji konusunda karar kılmak için ayrı ayrı telefonda görüştüğü bildirildi.[/font]

[font:a309=verdana]Obama, yaptığı yazılı açıklamada, Sarkozy ve Cameron'un Libya rejiminin BM Güvenlik Konseyi'nin kararının içeriğine hemen uyması, sivil halka karşı şiddetin son bulması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını belirtti.[/font]
[font:a309=verdana]Açıklamada ayrıca, üç liderin, Arap liderler ve diğer uluslararası ortaklarıyla Libya konusunda birlikte çalışmaya devam edeceği konusunda da hemfikir olduklarını vurgulandı.[/font]

[b][font:a309=verdana]ABD'Lİ 3 SENATÖR[/font][/b]
[font:a309=verdana]ABD'de önemli nüfusa sahip olan 3 senatör, yayımladıkları ortak yazılı açıklamada, BM kararının "bir an önce uygulamaya" konulmasını istedi.[/font]

[font:a309=verdana]Cumhuriyetçi John McCain, Bağımsız Joe Lieberman ve Demokrat John Kerry, Obama yönetimini ve BM'yi Libya ile ilgili bu kararlı inisiyatifinden dolayı kutladı ve Libya hava sahasında uçuşa yasak bölge oluşturulmasına ve Libyalı sivilleri Kaddafi birliklerinin saldırılarına karşı korumaya yönelik önemlerin bir an önce alınmasını istedi.[/font]

[b][font:a309=verdana]LONDRA[/font][/b]
[font:a309=verdana]İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague ise BM kararının "Libya'da daha fazla kan dökülmesini önlemek" amacıyla alındığını belirtti.[/font]

[b][font:a309=verdana]AB BM KARARINI "HEMEN UYGULAMAYA" HAZIR[/font][/b]
[font:a309=verdana]Yayımladıkları yazılı açıklamada, BM kararını memnuniyet ile karşıladıklarını bildiren Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Herman Van Rompuy ile AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB'nin, kendi imkanları dahilinde, kararın içeriğini "hemen uygulamaya" koymaya hazır olduğunu kaydetti.[/font]

[b][font:a309=verdana]NATO BM'NİN KARARINI BUGÜN GÖRÜŞECEK[/font][/b]
[font:a309=verdana]NATO'ya üye 28 ülkenin temsilcisi, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısını bugün inceleyecek.[/font]

[font:a309=verdana]Adını açıklamak istemeyen bir diplomat, üye ülkelerin temsilcilerinin, karar çerçevesinde örgütün nasıl bir tavır takınacağını görüşeceklerini bildirdi.[/font]

[b][font:a309=verdana]KANADA, LİBYA'YA 6 AVCI UÇAĞI YOLLAMAYA HAZIR[/font][/b]
[font:a309=verdana]Kanada hükümeti, Libya rejimine karşı yaptırım öngören BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde, bu ülkeye 6 avcı uçağı yollamaya hazır olduğunu belirtti.[/font]

[font:a309=verdana]BM Güvenlik Konseyi'nin, Libya'da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısı uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yetki veriyor, Libya'da derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunuyor, rejime yönelik yaptırımların daha da sıkılaştırılmasını ve genişletilmesini, hatta gerekirse Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı askeri birliklere karşı askeri güç kullanılmasını öngörüyor.[/font]

[b][font:a309=verdana]AVUSTRALYA[/font][/b]
[font:a309=verdana]Avustralya Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi'nin kararının "çok geç" alınmış bir karar olmadığını umduğunu ifade etti.[/font]

[font:a309=verdana]Avustralya Dışişleri Bakanı Kevin Rudd, "Umarız ki BM'nin kararı Libya halkı için 'çok geç' alınmış bir karar değildir" dedi.[/font]

[b][font:a309=verdana]BİNGAZİ'DE SEVİNÇ[/font][/b]
[font:a309=verdana]Libya'nın Bingazi kentinde, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısını kabul etmesiyle kenti kontrol eden muhaliflerin sevinçten havaya ateş ettikleri bildirildi.[/font]
[font:a309=verdana]Karardan memnun olan Libyalıların arabalarında klakson çaldıkları, "Kaddafi Bingazi seni sevmiyor" şeklinde pankartlar açtıkları belirtildi.[/font]

[b][font:a309=verdana]07.07: ABD'NİN BM DAİMİ TEMSİLCİSİ RICE: ''BM GÜVENLİK KONSEYİ, LİBYA HALKININ YARDIM FERYADINA YANIT VERDİ''[/font][/b]

[font:a309=verdana][img(460,345)]http://www.reyhaber.com/images/stories/dunya/Afrika/libya_patlama.jpg[/img]ABD, İngiltere, Fransa, Lübnan ve Libya'nın BM temsilcileri, BM Güvenlik Konseyi'nin, Libya'da sivilleri koruma amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yetki veren, Libya'da derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan ve rejime yönelik yaptırımların daha da sıkılaştırılmasını öngören karar tasarısını kabul etmesinden memnuniyet duyduklarını açıkladı.[/font]

[font:a309=verdana]ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, kararın kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Konsey'in Libya halkının yardım feryadına yanıt verdiğini, kararı kısa bir sürede aldıklarını söyledi. ABD yönetiminin kararın kabulünden memnuniyet duyduğunu söyleyen Rice, ''Bu karar Kaddafi rejimine ülkede şiddetin, ölümlerin sona ermesi, Libya halkının korunması gerektiği yönünde güçlü bir mesaj vermelidir'' dedi.[/font]

[font:a309=verdana]Kararın iki amacı olduğunu belirten Rice, bunlardan birinin sivilleri korumak, diğerinin ise yaptırımları sıkılaştırarak Kaddafi rejimi üzerindeki baskıyı artırmak olduğunu vurguladı. Kaddafi'nin meşruiyetini kaybettiğini söyleyen Rice, uçuşa yasak bölgenin nasıl uygulanacağına yönelik sorulara ise yanıt vermekten kaçınarak, Konsey kararının yasal hükümlerine bağlı kalacaklarını söylemekle yetindi.[/font]

[font:a309=verdana]Konsey'de kararın ardından Susan Rice ile Libya'nın Kaddafi rejimine karşı çıkan BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Şalgam'ın birbirlerine sarılmaları da dikkati çekti.[/font]

[font:a309=verdana]İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mark Lyall Grant da, İngiliz hükümetinin kararı memnuniyetle karşıladığını, kararın amacının Libya'da daha fazla kan dökülmesinin önüne geçmek ve halkı Kaddafi rejiminden korumak olduğunu söyledi. İngiltere'nin Bingazi'deki geçici hükümeti tanıyıp tanımayacağının sorulması üzerine ise Grant, ''İngiltere hükümeti devletleri tanır, hükümetleri tanımaz, ama tabii onları önemli bir siyasi muhatap olarak görüyoruz'' dedi.[/font]
[font:a309=verdana]Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe de yaptığı açıklamada, kararın kabulünün uluslararası toplumun Libya'da sivilleri terk etmediğini gösterdiğini belirtti.[/font]

[font:a309=verdana]Lübnan temsilcisi Nevaf Selam, Arap Birliğini temsilen karardan memnuniyet duyduklarını açıklarken Libya'nın Kaddafi'ye karşı çıkan BM Daimi Temsilci Yardımcısı İbrahim Dabbaşi de Konsey'e kararı kabul etmesinden dolayı teşekkür etti.[/font]

[font:a309=verdana]Dabbaşi, Konsey kararının Libya halkına yalnız olmadıkları ve onlara yardım edileceği yönünde açık bir mesaj verdiğini, Kaddafi'ye de diktatörlüğe son vermesi yönünde güçlü bir mesaj gönderdiğini belirtti.[/font]

[font:a309=verdana]Dabbaşi sorular üzerine, uçuşa yasak bölgenin hiçbir şekilde Libya toprağına yabancı asker girmesi anlamına gelmediğini, böyle bir ''yabancı işgalin'' sözkonusu olmayacağının kararda açıkça ifade edildiğini vurguladı.[/font]

[b][font:a309=verdana]ÇEKİMSER OY KULLANANLAR[/font][/b]
[font:a309=verdana]Karara karşı çekimser oy veren Almanya, Rusya, Çin, Brezilya ve Hindistan'ın BM Daimi Temsilcileri de yaptıkları açıklamalarda, müzakereler sırasında, uçuşa yasak bölgenin nasıl uygulanacağına dair sordukları sorulara yanıt alamadıklarını belirterek güç kullanımına karşı olduklarını vurguladı.[/font]

[font:a309=verdana]Almanya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Peter Wittig bu kapsamda, askeri güç kulanılmasının geniş çaplı ölümlere yolaçması ihtimali yaratmasından derin endişe duyduklarını ifade ederken, Çin'in BM Daimi Temsilcisi de ülke olarak uluslararası ilişkilerde güç kullanımına karşı olduklarını söyledi. Hindistan'ın BM Daimi Temsilcisi de Libya'da gerçekten ne olup bittiğine dair net bir bilgi almadan hareket geçildiği görüşünü savundu.[/font]

[font:a309=verdana]Ancak çekimser oy kullanan 5 ülkenin temsilcisi de Kaddafi'nin sivillere karşı güç kullanmasının karşısında olduklarını belirterek, Libya'da derhal ateşkes sağlanması gerektiğini ifade etti.[/font]

[font:a309=verdana]Bu arada BM Sözcülüğü de Genel Sekreter Ban Ki-mun'un konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptığını duyurdu. Ban açıklamasında, Konseyin tarihi bir karar aldığını belirterek, 1973 sayılı kararın hükümlerinin derhal uygulanmasını beklediğini, bu kapsamda sorumluluklarını yerine getirmeye hazır olduğunu vurguladı. Diplomatik çabalarının devam edeceğini ifade eden Ban, Libya'da derhal ateşkes ilan edilmesi gerektiğini de yineledi.[/font]

[b][font:a309=verdana]03.17: CNN'E GÖRE KADDAFİ TAKTİK DEĞİSTİRDİ, BİNGAZİ'YE SALDIRMAYACAK[/font][/b]
[font:a309=verdana]Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısının ardından taktik değiştirdiği, insani nedenlerden dolayı artık Bingazi'ye saldırmaktan vazgeçtiği iddia edildi.[/font]
[font:a309=verdana]Libya'nın başkenti Trablus'ta görevli CNN muhabiri Nic Robertson, yaptığı açıklamada, "Kaddafi'nin oğullarından Seyfülislam telefon etti, Kaddafi rejiminin Bingazi ile ilgili taktik değiştirdiğini ve Kaddafi'ye bağlı birliklerin Bingazi'ye saldırmayıp kentin etrafında mevzileneceğini bildirdi" dedi.[/font]

[font:a309=verdana]Robertson açıklamasında, "Seyfülislam taktik değişikliğinin nedeninin 'insani' olduğunu belirtti, amacın Kaddafi birliklerinin kentte sıkışmış olan ve olup bitecek olanlardan korkan insanların şehirden tahliyesine yardım etmek olduğunu söyledi" diye konuştu.[/font]

[font:a309=verdana]Seyfülislam'ın sözlerini aktaran Robertson, "Kaddafi'ye bağlı güçler kentin dışında mevzilenecek ve Libya hükümeti kente sadece polis ve terörle mücadele timlerini gönderecek, bunlar da muhalifleri silahsızlandıracak" ifadelerini kullandı.[/font]

[font:a309=verdana]Robertson, Seyfülislam'ın kendisini BM Güvenlik Konseyi'nin karar tasarısını oylamadan önce aradığını bildirdi.[/font]

[font:a309=verdana][img(352,268)]http://www.reyhaber.com/images/stories/dunya/Afrika/seyful_islam_kaddafi.jpg[/img][b]''ATEŞKESE HAZIRIZ''[/b][/font]
[font:a309=verdana]Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaym ise Libya hükümetinin ateşkes ilan etmeye hazır olduğunu açıkladı.[/font]

[font:a309=verdana]Kaym, Trablus'ta düzenlediği bir basın toplantısında, "Ateşkese hazırız ama ateşkesi uygulamaya koymak için belirli bir muhatapla görüşmek istiyoruz" dedi.[/font]

[font:a309=verdana]Libyalı yetkililerin BM'nin Libya temsilcisi Ürdünlü Abdül İlah Katip ile görüştüğünü ifade eden Kaym, "Kendisine ateşkesin uygulanması konusunda meşru sorular yöneltik" diye konuştu.[/font]
[font:a309=verdana]BM Güvenlik Konseyi, Libya'da sivilleri koruma amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yetki veren, Libya'da derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan ve rejime yönelik yaptırımların daha da sıkılaştırılmasını ve genişletilmesini, hatta gerekirse Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı askeri birliklere karşı güç kullanılmasını öngören karar tasarısını kabul etti.[/font]

[b][font:a309=verdana]02.57: LİBYA'DAN BM KARARINA TEPKİ: "KARAR, ÜLKENİN ULUSAL BİRLİĞİNİ HEDEF ALIYOR"[/font][/b]
[font:a309=verdana]Libya rejimi, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısını eleştirdi, bu karar tasarısının, Libya'nın "ulusal birliğini hedef aldığını" ve "Libyalıları birbirlerini öldürmeye teşvik eden" bir tasarı olduğunu savundu.[/font]

[font:a309=verdana]Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaym, AFP'ye yaptığı açıklamada, karar tasarısının uluslararası toplumun "saldırgan tutumunu ifade ettiğini" ve "Libya'nın ulusal birliğini ve istikrarını hedef aldığını" söyledi.[/font]
[font:a309=verdana]Kaym, komplo olarak nitelediği karar tasarısının, "Fransa, İngiltere ve ABD gibi ülkelerin Libya'yı bölmeyi amaçlayan bir isteği yansıttığını" iddia etti.[/font]

[b][font:a309=verdana]02.02: BM GÜVENLİK KONSEYİ, LİBYA'DA UÇUŞA YASAK BÖLGE OLUŞTURULMASINA YETKİ VEREN KARAR TASARISINI KABUL ETTİ[/font][/b]
[font:a309=verdana]BM Güvenlik Konseyi, Libya'da sivilleri koruma amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yetki veren, Libya'da derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan ve rejime yönelik yaptırımların daha da sıkılaştırılmasını ve genişletilmesini, hatta gerekirse Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı askeri birliklere karşı güç kullanılmasını öngören karar tasarısını kabul etti.[/font]

[font:a309=verdana]BM Güvenlik Konseyi, Libya'da sivilleri koruma amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yetki veren, Libya'da derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan ve rejime yönelik yaptırımların daha da sıkılaştırılmasını ve genişletilmesini öngören karar tasarısını kabul etti.[/font]

[font:a309=verdana]15 üyeli Güvenlik Konseyi, İngiltere, Fransa ve Lübnan tarafından hazırlanan karar tasarısını, 10 üyenin ''evet'' ve 5 üyenin ''çekimser'' oylarıyla kabul etti. Karar tasarısına, Konsey'in daimi üyelerinden Rusya ve Çin ile birlikte geçici üyeler Almanya, Hindistan ve Brezilya çekimser oy verdi.[/font]

[font:a309=verdana]Konsey'in dönem başkanı Çin'in başkanlık ettiği toplantıya, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un New York dışında olması nedeniyle yardımcısı Asha-Rose Migiro katıldı. Toplantıda Fransa'yı da Fransız Dışişleri Bakanı Alain Juppe temsil etti. Juppe, oylamanın öncesinde yaptığı konuşmada, Libya'da zamanın çok az kaldığını, geçen her saatinin Libya'daki sivillerin aleyhine işlediğini belirterek, Konsey'den karar tasarısını kabul etmesini istedi.[/font]

[b][font:a309=verdana]-KARARIN İÇERİĞİ-[/font][/b]
[font:a309=verdana]Kararda, Libyalı yetkililerin Konsey'in 26 Şubat'ta aldığı 1970 sayılı karara uymamasından üzüntü duyduğu, Libya'daki durumun, uluslararası barış ve güvenliğe karşı bir tehdit olduğu vurgulanıyor ve BM Ana Sözleşmesinin (BM Şartı) 7. Bölümü çerçevesinde hareket edildiği bildiriliyor.[/font]

[font:a309=verdana]Libya'nın egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine saygı duyulduğu ifade edilen Konsey kararında, Libya'da derhal bir ateşkesin sağlanması, şiddetin ve sivillere yönelik tüm saldırıların sona erdirilmesi talep ediliyor. Kararda, Libyalı yetkililerden, uluslararası hukuk kapsamındaki tüm yükümlülüklerini yerine getirmeleri, sivilleri korumak için tüm gerekli önlemleri almaları ve insani yardımın hızlı ve engelsiz bir şekilde ülkeye ulaşmasını sağlamaları isteniyor.[/font]

[font:a309=verdana]Kararın ''sivillerin korunması'' bölümünde, ''BM'ye üye tüm ülkelere, BM Genel Sekreteri ile işbirliği halinde olmak kaydıyla Bingazi'de yaşayan siviller dahil Libya'da saldırı tehdidi altında olan sivilleri korumak üzere, Libya'nın hiçbir yerinde, herhangi şekilde bir yabancı işgalci güç oluşturmadan, gerekli tüm önlemleri almaları yetkisi'' veriliyor. Bu kapsamda Arap Birliği'nin oynayacağı önemli rolün altını çizen kararda, Arap Birliği ülkelerinin yukarıda belirtilen yetki kullanımında diğer üye ülkelerle işbirliği yapmaları da talep ediliyor.[/font]

[font:a309=verdana]Kararın ''uçuşa yasak bölge oluşturulması'' bölümünde, Libya hava sahasında, insani yardım amaçlı ve yabancı devletlerin[img(460,290)]http://www.reyhaber.com/images/stories/dunya/Afrika/kaddafi.jpg[/img] vatandaşlarının ülkeden tahliye edilmesi amacıyla yapılan uçuşlar dışındaki tüm uçuşların yasaklanması isteniyor. Bu kapsamda karar, BM'ye üye ülkelere, BM Genel Sekreteri ve Arap Birliği Genel Sekreteri'ne haber vermeleri kaydıyla ve onlarla eşgüdüm halinde, uçuşa yasak bölgenin uygulanmasını sağlama amacıyla kendi başlarına ya da bölgesel kuruluşlar ve düzenlemeler çerçevesinde hareket ederek gerekli tüm önlemleri alma yetkisi de veriyor.[/font]

[font:a309=verdana]Kararın ''silah ambargosunun uygulanması'' bölümünde Konsey'in 26 Şubat'ta aldığı ve Libya'ya yaptırımlar getiren 1970 sayılı kararının 11. paragrafının şu şekilde değiştirildiği belirtiliyor:[/font]

[font:a309=verdana]''Konsey, özellikle bölge ülkeleri olmak üzere BM'ye üye tüm ülkeleri, Libya'ya yönelik silah ambargosunun sıkı bir şekilde uygulanması amacıyla limanlar ve havaalanları da dahil olmak üzere kendi topraklarında, açık denizlerde Libya'ya giden ve Libya'dan gelen gemileri ve uçakları, bu araçların silah, mühimmat ya da silahlı paralı asker taşıdıklarına dair haber edinmeleri durumunda denetlemeye çağırmakta ve üye ülkelere bu denetimi yapmak için gerekli önlemleri alma yetkisi vermektedir.'' Bu kapsamda karar, üye ülkelerden, BM Genel Sekreterini ve BM Güvenlik Konseyi'nin kurduğu Yaptırım Komitesini bilgilendirmelerini de öngörüyor. Kararda, Libya'ya hala yabancı paralı asker gönderilmesinden de üzüntü duyulduğu ifade edilerek tüm üye ülkelerden, bu tür paralı askerlerin Libya'ya gönderilmesini önlemeleri isteniyor.[/font]

[font:a309=verdana]Kararın ''uçuşlara yasak getirilmesi'' bölümünde, BM'ye üye ülkelerin, Libya'ya ait tüm uçakların (ticari uçaklar dahil), bu uçaklarda yasaklanan herhangi bir kargonun bulunduğu yönünde elde bilgi olması durumunda ya da uçaklar önceden BM Yaptırım Komitesinden izin almamışsa, kendi sahalarından kalkmalarına, inmelerine ya da havasahaları üzerinde uçmalarına izin vermemeleri de yer alıyor.[/font]

[b][font:a309=verdana]-YAPTIRIMLARIN SIKILAŞTIRILMASI VE GENİŞLETİLMESİ-[/font][/b]
[font:a309=verdana]Kararda, Kaddafi ve yakın çevresine getirilen mal varlığının dondurulmasına yönelik yaptırımlar hem genişletilip, hem daha da sıkılaştırılırken, bu dondurulan malvarlıklarının daha sonra Libya halkının yararına kullanılabileceği yönünde bir ifade de yer alıyor. Ayrıca Libya ile iş yapan vatandaşları olan ülkelerden de dikkatli davranmaları isteniyor.[/font]
[font:a309=verdana]Bu kapsamda kararın ekinde, mal varlığının dondurulması ve seyahat yasağı getirilmesi öngörülen yeni Libyalı kişi ve kurumların listesi de yer alıyor. Buna göre, Libya'nın Çad Büyükelçisi Kuren Salih Kuren El Kaddafi'ye ve Güney Libya'da bulunan Ghat kentinin valisi Albay Amid Huseyin El Kuni'ye seyahat yasağı getiriliyor.[/font]

[font:a309=verdana]Ayrıca yine kararın ekinde bulunan Libya Ulusal Petrol Şirketi ve Libya Merkez Bankası'nın da Kaddafi ile olan bağlantıları nedeniyle malvarlıklarının dondurulması öngörülüyor.[/font]

[font:a309=verdana]Listede Libya Ulusal Petrol Şirketi ve Libya Merkez Bankası dışında, ''kurum'' olarak Libya Yatırım Kurumu, Libya Dış Bankası (Libyan Foreign Bank) ve Libya Afrika Yatırım Portföyü de bulunuyor ve bu kurumların da malvarlıkları yine Kaddafi'nin kontrolünde olmaları nedeniyle donduruluyor.[/font]

[font:a309=verdana]Kişi olarak da Libya Dış Güvenlik Örgütü Başkanı Abu Zayd Umar Dorda, Savunma Bakanı Tümgeneral Abu Bakr Yunis Jabir, Altyapı Hizmetleri Sekreteri Matuk Muhammed Matuk, Kaddafi'nin oğulları Muhammed Muammer Kaddafi, Saif El-Arab Kaddafi ve yine Kaddafi'nin oğlu (Özel Kuvvetler Komutanı) Saadi Kaddafi ile Askeri İstihbarat Başkanı Albay Abdullah El-Senusi olmak üzere 7 kişinin daha malvarlıkları donduruluyor.[/font]

[font:a309=verdana]Kararda, BM Genel Sekreterinden, daha önce alınan 1970 sayılı kararla oluşturulan Yaptırım Komitesinden farklı olarak, 1 yıllık süreyle görev yapacak bir uzmanlar grubu oluşturması da isteniyor. Komite ve uzmanlar grubu, bu kararın uygulanmasını takip ederek rapor hazırlayacaklar.[/font]
[/td][/tr][/table][/font][/color][/font][/color]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   Cuma Mart 18, 2011 10:58 pm

KADDAFİ GİDENE KADAR BASKIYA DEVAM

18.03.2011

Libya’nın ateşkes kararı alması ile ilgili açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kaddafi'nin Libya'nın doğusundan gittiğini görmek istediğini ve Kaddafi gidene kadar baskının devam etmesi gerektiğini söyledi.

Clinton ayrıca, sivillerin öldürülmesinin dünyaya askeri harekat tehdidinden başka seçenek bırakmadığını belirtti.

İngiltere Başbakanı David Cameron da BBC’ye yaptığı açıklamada "Libya lideri Muammer Kaddafi'yi sözleriyle değil, yaptıklarıyla değerlendireceğiz" dedi. BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararının, Kaddafi'nin kendi halkına kötü davranmaya son vermesini de içerdiğini söyleyen Cameron, "Eğer buna son vermezse, gereken önlemler alınacaktır" dedi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   Cuma Mart 18, 2011 11:15 pm

AŞAĞIDAKİ AŞAĞILIK HABER DİLİ İLE HAZIRLANMIŞ HABER DE HABERVAKTİM'DEN:
KADDAFİ'NİN DEFTERİ DÜRÜLÜYOR MU?

'Saldırı için her şey hazır'
Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Libya'ya saldırı için herşeyin hazır olduğunu söyledi.

Juppe, Libya'ya yönelik saldırının zamanı konusunda bilgi vermezken, saldırı için herşeyin hazır olduğunu ve Libya lideri Muammer Kaddafi tarafından ilan edilen ateşkesin, tüm ülkeyi kapsaması gerektiğini kaydetti.

Allain Juppe, ateşkesin koşullarının, yarın Paris'te yapılacak zirvede inceleneceğini ifade ederek, Libya'nın BM Güvenlik Konseyi'nin tüm kararlarına riayet etmek zorunda olduğunu bildirdi.

Fransa hükümeti ayrıca Yemen'de güvenlik güçlerinin protestoculara ateş açmasını şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yemen'de çok sayıda kurban olduğu haberinden büyük üzüntü duyulduğu belirtildi.

LİBYA TÜRKİYE VE MALTA'DAN YARDIM İSTEDİ
Libya hükümeti, Türkiye ve Malta'dan, ilan ettikleri ateşkesin uygulanmasına yardımcı olmasını istediklerini açıkladı.

Libya hükümet sözcüsü Musa İbrahim, Reuters'a yaptığı açıklamada, bu iki ülkeden, ateşkesin uygulanmasına gözlemci olarak katılmalarını da istediklerini ifade etti.

İbrahim, "Türkiye ve Malta'dan, ateşkesin gözetimi ve uygulanmasına yardımcı olunmasını istedik" dedi.

Sözcü, BM Güvenlik Konseyi ile de ateşkesin uygulanması konusunda işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

Ateşkesi uygulamaya başladıklarını belirten İbrahim, Misrata veya diğer kentlere karşı bugün başlatılmış herhangi bir askeri operasyon olmadığını kaydetti.

Bu arada Libya'da muhalefet temsilcilerinden El Mani, Ankara'da Davutoğlu ile görüştü.Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   C.tesi Mart 19, 2011 10:42 am

[color:2057=#000000][font:2057='Times New Roman'][table:2057 style="margin-bottom: 8px;" width="100%" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0"][tr][td:2057 class="txtXXLRB" style="font-family: Arial,Helvetica,sans-serif; font-size: 15px; text-decoration: none; color: rgb(255, 0, 0); font-weight: bold; padding: 4px 4px 4px 0px;" valign="top"]Kaddafi ateşkesi bozdu

[/td][/tr][tr][td:2057 class="txtM-DS-N" style="font-family: Arial,Helvetica,sans-serif; font-size: 12px; text-decoration: none; color: rgb(51, 51, 51);"][img]http://www.internetajans.com/img/news/104117/system//104117-MP.jpg[/img][color:2057=#575757][font:2057=Arial][b][justify]Kaddafi'ye bağlı güçler, isyancıların kalesi Bingazi'yi yeniden bombalamaya başladı.[/b][/font][/color][/justify]
[justify]Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin, Bingazi kentinin iç kesimlerini bombaladığı bildirildi.

El Cezire televizyonu Bingazi'nin batısındaki banliyölere giren Kaddafi güçlerinin kent merkezine yönelik ağır topçu ateşi başlattığını duyurdu.

Öte yandan Bingazi kentinde Kaddafi güçlerine ait bir uçağın muhalif güçlerin açtığı ateş sonucu düştüğü belirtildi.

Associated Press haber ajansının bölgedeki muhabiri bugün erken saatlerde Kaddafi güçlerine ait bir uçağın alevler içinde yere çakıldığını gördüğünü söyledi.

KADDAFİ ATEŞLE OYNUYOR

Uluslusarası güçlerin askeri müdahale hazırlıklarına hız vermesi üzerine dün çark ederek tek yanlı ateşkes ilan eden Libya lideri Muammer Kaddafi, bu sabah saatlerinde isyancıların kalesi Bingazi'yi yeniden bombalamaya başladı. İsyancılar, hava saldırısı gerçekleştiren bir savaş uçağını düşürdü. Pilotlardan sadece birinin kurtulduğu tahmin ediliyor.

Bingazi'ye havadan bomba yağdıran Kaddafi güçlerinin, kenti aynı zamanda top ateşine tuttuğu ifade edildi.

El Cezire muhabiri, bombardımandında kent merkezindeki Cemal Abdülnasır caddesinin vurulduğunu bildirdi.

El cezire televizyonu ayrıca, Kaddafi'nin emrindeki askerlerin, Bingazi'nin batısındaki banliyölere girdiğini belirtti.

Kenti bombalayan Kaddafi güçlerine ait bir uçak da isyancıların açtığı ateş sonucu düştü. AFP ajansının geçtiği fotoğraflarda, vurulan uçağın alevler içinde yere çakıldığı görüldü.

Düşen uçaktan iki paraşütün açıldığı, ancak paraşütlerden birinin boş olduğu gözlemlendi.

LİBYA HÜKÜMETİNDEN YALANLAMA

Kaddafi'ye bağlı güçlerin muhaliflerin kontrolündeki Bingazi'ye saldırı düzenlediği haberlerini yalanlayan Libya hükümeti ise isyancıları suçladı.

İbrahim, köy ve kasabalara saldırılar düzenleyen muhalif güçlerin dışarından yabancı müdahaleyi kışkırtmaya çalıştıklarını öne sürdü.

Libya hükümet sözcüsü Musa İbrahim, “Bingazi'de hiçbir şekilde saldırı yok. Söylediğimiz gibi ateşkese uyuyoruz ve uluslararası gözlemcilerin gelmesini istiyoruz” dedi.

TÜRKİYE'DEN YARDIM İSTEMİŞLERDİ

Kaddafi dün, BM Güvenlik Konseyi’nin Libya’yı uçuşa yasak bölge ilan etmesi ve sivillerin korunması için, “gereken önlemlerin alınması” yönünde karar alması üzerine geri adım atarak, isyancıları hedef alan tüm operasyonların durdurulduğunu açıklamıştı.

İsyancılara diyalog çağrısı da yapan Kaddafi, inandırıcı olabilmek için Türkiye’den ateşkesin uygulanması ve denetlemesi için yardım istemişti.

19.03.2011 10:54:00[/justify]
[/td][/tr][/table][/font][/color]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   C.tesi Mart 19, 2011 10:48 pm

DOMUZLAR DİKTATORYASI LİBYA'YA SALDIRMAYA BAŞLADI.

Abdullah GÜL: Kara meşru!

Haçlılarla beraber olup saldırıyorlar.

Aşağıda, savaş haberleri. İşbirlikçi medyadan, ham haberler olduğu için, dildeki ihanet iifadeleri aynen kalıyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   C.tesi Mart 19, 2011 10:51 pm

CANLI / Operasyon merkezi Almanya'da 20 Mart 2011 00:02Dünya 214 yorum89,579 okunmaA A A A A A Bu haberi yazdır Favorilerine Ekle Dün BM'nin yaptırım ve askeri müdahale kararı karşısında ateşkes ilan eden Kaddafi bu saldırıya geçmesine karşılık ilk ateş Fransa'dan geldi. Koalisyon güçlerinin operasyon merkez üssü Stuttgart olarak açıklandı.
İlgili Haberler
CANLI / Operasyon merkezi Almanya'da

Irak ve Libya saldırılarında tarihe dikkat

Dışişleri Bakanlığı'ndan Libya için son açıklama

Fransa'dan kara harekatı garantisi

Libya'ya saldırıyı ABD komuta ediyor

Rusya'dan Libya'ya saldırıya tepki

İtalya, Libya'yı vuran uçaklara üs önerdi

Akdeniz'deki donanma ABD'den izin bekliyor

Kızılhaç'tan taraflara canlı kalkan uyarısı

Clinton: Amacımız sivilleri korumak

Fransa: Libya'da ilk hedefi yok ettik

Kanada da Libya'ya uçak gönderiyor

Obama: Koalisyon güçleri harekete hazır

İtalya'dan operasyona üs desteği

Libya'da savaş uçağının kare kare düşürülme anı!

Yunasitan, Libya için 'yokum' dedi

Fransa, Libya'ya askeri müdahele istiyor

Piyasalar iki ateş arasında kaldı

Türkiye’yi zorda bırakan karar

Libya hükümeti: Ateşkes ihlal ediliyor

Türkiye'nin tavrı Libyalı muhalifi sevindirdi

Libya'dan Türkiye'ye 'Gözlemci ol' talebi

Videoyu izlemek için tıklayınGÜNCELLENEN MANŞET

23.55 ULUSLARARASI OPERASYONUN MERKEZİ STUTTGART'DAKİ AMERİKAN ÜSSÜ

Libya'ya yönelik uluslararası askeri operasyonun merkezinin, Almanya'nın Stuttgart kentindeki ABD üssü olduğu bildirildi.

Fransız Haber Ajansı'na açıklama yapan bir Fransız yetkili, İngiltere, Fransa ve ABD'nin öncülüğündeki operasyonun, Almanya'daki ABD üssünde ve Amerikalı komutanlar tarafından koordine edildiğini açıkladı.

Yine aynı yetkili, Stuttgart üssündeki Amerikalı komutanların, Fransa'nın Lyon, İngiltere'den Northwood'daki üssündeki komuta kademesiyle birlikte uluslararası operasyonu koordine ettiğini duyurdu.

Yine aynı yetkili, Birleşik Arap Emirlikleri'nin 24 adet ''Mirage 2000-9'' ve ''F16'' tipi tipi savaş uçağıyla, Katar'ın da 4 ya da 6 adet ''Mirage 2000-9'' tipi savaş uçağıyla operasyona katılma sözü verdiğini söyledi.

23.10 Libyaya yönelik saldırıya İspanya, bir tanker uçak, bir fırkateyn, bir denizlatı ve 4 F-18 uçağı ile operasyona katılıyor.

23.00 Libya resmi TV Kanalı, daha önce açıklanan Trablus, Bingazi, Misrata ve Zuvere kentlerine ek olarak Sirte kentinin de hedef alındığını duyurdu.

Televizyonun haberinde, sivil hedeflerin vurulduğu iddiası yinelenerek, Trablus'taki bir hastanenin de vurulan hedefler arasında bulunduğu kaydedildi.

22.55 El Cezire televizyonu Libya'da muhalif güçlerin, bu ülkeye yönelik operasyona başlayan uluslararası koalisyon güçleriyle işbirliği yaptıklarını duyurdu.

Libya'nın muhalif Askeri Konseyi'nin, koalisyon güçleriyle koordinasyon içerisinde olduğu belirtildi.

Haberde ayrıca, koalisyon güçlerinin vurduğu noktalar arasında, Muammer Kaddafi güçlerinin bulunduğu Misrata'daki bir askeri okulun da yer aldığı belirtildi.

22.45 Obama, Libya'ya yönelik operasyonun sınırlı olduğunu belirtti.

Brezilya'da bulunan Obama, yaptığı açıklamada, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin kendi halkına karşı saldırmayı sürdürdüğünü ve uluslararası topluma, operasyondan başka bir seçenek bırakmadığını kaydetti. Obama, "sınırlı bir operasyon için yetki verdiğini" ifade etti.

"Askeri operasyon bizim ilk tercihimiz değildi" diyen Obama, "bir tiranın, kendi halkına, 'acıma olmayacak' dediğini" bunun da başka şans bırakmadığını kaydetti.

Obama, ABD'nin Libya'ya kara güçleri göndermeyeceğini belirtti.

22.30, Pentagon, Libya üzerinde henüz hiçbir ABD uçağının bulunmadığını açıkladı. 112 Cruise füzesinin 20 hedefi vurduğu belirtiliyor.

Akdeniz'de konuşlu ABD savaş gemilerinden Libya'daki hava savunma sistemlerine füze saldırıları düzenleniyor.

Amerikalı savunma yetkililerince Washington'da düzenlenen brifingde, Libya'nın kıyı şeridindeki hedeflerin vurulmakta olduğu belirtildi.

Koalisyon güçlerinin, özellikle başkent Trablus ile Misrata çevresindeki hedefleri vurdukları bildirildi. Yetkililer, Bingazi çevresinde çok büyük bir operasyonun planlanmadığını ifade etti.

Amerikalı yetkililer, ABD'nin operasyonda öncü konumda olduğunu belirterek, ABD savaş uçaklarının da operasyonlara dahil olacaklarını kaydetti. Bölgede koalisyon güçlerine ait yaklaşık 25 savaş gemisi ile 3 ABD denizaltısı olduğu, 5 ABD keşif uçağının da operasyonda yer aldığı ifade edildi.

Operasyonlara, şu anda ABD, Fransa, İngiltere, Kanada ve İtalya'dan oluşan koalisyon güçleri katılıyor.

Koalisyon güçlerinin operasyonunun, ABD Afrika Komutanlığı'nda olduğunu belirten askeri yetkililer, ABD'nin harekata katılım kapasitesine elektronik saldırının da dahil olduğunu açıkladı.

22.20, ABD yetkilisi Amerikan ve ingiliz gemilerinden 110'un üzerinde Tomahawk füzesinin ateşlendiğini duyurdu. ABD, füze saldırılarının uçuşlar için gerekli şartları oluşturmaya yönelik olduğunu duyurdu. Pentagon, operasyonun süresi konusunda açıklama yapmadı. ABD, Cruise füzeleri, Libya'nın batısındaki yerden havaya füze üslerini vurmayı hedelediğini açıkladı.

22.10. Libya devlet televizyonu, Batılı ülkelerin Misrata şehri ve çevresindeki akaryakıt depolarını vurduğunu duyurdu.

21.50 ABD füzeleri Kaddafi'ye ait hedefleri vurmaya başladı.

Akdeniz'de konuşlu ABD savaş gemilerinden Libya'daki hava savunma sistemlerine füze saldırıları düzenleniyor.

Amerikalı savunma yetkililerince Washington'da düzenlenen brifingde, Libya'nın kıyı şeridindeki hedeflerin vurulmakta olduğu belirtildi.

CNN televizyonu, ABD savaş gemilerinden, Libya'daki hedeflere seyir (cruise) füzeleri fırlatıldığını duyurdu.

Bölgede koalisyon güçlerine ait yaklaşık 25 savaş gemisi ile 3 ABD denizaltısı olduğu, 5 ABD keşif uçağının da operasyonda yer aldığı ifade edildi.

Operasyonlara, şu anda ABD, Fransa, İngiltere, Kanada ve İtalya'dan oluşan koalisyon güçleri katılıyor.

20.00 ABD'nin bu gece füze saldırısı düzenleyeceği belirtiliyor.

Akdeniz ve çevresinde konuşlu Amerikan savaş uçakları ve savaş gemilerinin, Fransa hava kuvvetlerinin Libya'da başlattıkları operasyona ilk aşamada katılmadıkları ancak ilerleyen saatlerde füze saldırılarıyla destek verecekleri ileri sürüldü.

AP'nin haberine göre Amerikalı yetkililer, füze saldırılarıyla, Libya hava savunma sistemlerinin hedef alınacağını belirtti.

19.30 Fransa'dan açıklama: Fransa Ordusu, Libya'da ilk hedefin vurularak yok edildiğini duyurdu. Vurulan hedefin askeri bir araç olduğu belirtildi.

Ordu Sözcüsü Laurent Teisseire, Muammer Kaddafi'nin isyancıların üzerine yürümesini durdurmaj amacıyla Bingazi'nin doğusunda 100 çarpı 150 kilometrelik bir alanda 20 uçakla faaliyet gösterdiklerini söyledi.

19.00 Fransız Savaş uçağı, Kaddafi güçlerine ait bir askeri aracı bombaladı. Saldırının 18.45 civarında yapıldığı bildirildi. Operasyon Bingazi çevresindeki 150 km'lik alanı kapsıyor.

Libya'daki Muammer Kaddafi yönetimine karşı uluslararası koalisyonun bu ülkede başlattığı operasyonlar kapsamında ilk ateş açıldı.

Fransa Savunma Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Fransız uçakları bugün TSİ 18.45'te bir Libya askeri aracına ateş açtı.

Fransa'nın Charles De Gaulle uçak gemisinin de Libya'ya doğru yarın yola çıkacağı kaydedildi.

Öte yandan Kaddafi yönetimi karşıtı güçler, bu sabah Bingazi üzerinde düşürüldüğü bildirilen savaş uçağının kendilerine ait olduğunu açıkladı. Muhaliflerin yetkililerinden Azeldin el Şerif, yer ile iletişim olmadığı için uçağın, muhalif güçlerin ateşi sonucu yanlışlıkla düşürüldüğünü söyledi.

SAAT 18.30 ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Arap ülkeleri ile yakın temasta olduklarını, Ortadoğu'da insanların barışçıl gösterilere destek verdiklerini, çocukların okullarına gitmesi ailelere yardım yapılmasından yana olduklarını söyledi.

SAAT 18.27 Kanada: Libaya'ya saldırılar kısa sürede başlayacak. Fransız savaş uçakları Libya semalarında

SAAT 18.10 ABD Başkanı Obama, Libya'da sivillerin korunması için hazır olduklarını söyledi.

SAAT 17:40 Hollanda Başbakanı: Günü ilerleyen saatlerinde müdahale gerçekleşebilir

Berlusconi: Napolide'ki NATO üssünün komuta merkezi olmasını önerdi.

SAAT 17: 37 İTALYAN UÇAKLARI DA LİBYA SEMALARINDA

Fransız hava kuvvetlerine bağlı Mirage ve Rafale savaş uçaklarının, Libya'da muhaliflerin merkezi olan Bingazi üzerinde oldukları bildirildi.

Fransız yetkililer, uçakların Libya tanklarını hedef alabileceklerini belirtti.

Öte yandan İtalyan savaş uçaklarının da Libya semalarında gözlem görevine başladıkları kaydedildi. El Arabiye televizyonunun haberinde, ayrıntılı bilgi yer almadı.

SAAT 17: 20 AP: Bingazi üzerindeki Fransız uçakları tankları her an vurabilir...

SAAT: 16:50 SARKOZY'NİN AÇIKLAMASI

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Libya üzerinde uçuş yapan savaş uçaklarının, Kaddafi'ye bağlı birliklerin saldırısını önlemekte olduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Libya üzerinde uçuş yapan savaş uçaklarının, Kaddafi'ye bağlı birliklerin saldırısını önlemekte olduğunu söyledi.

Sarkozy, Paris'te yaptığı açıklamada, uçakların, Libya ordusuna bağlı zırhlı araçlara müdahale etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, "BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararı hor gördüğünü ve dinlemediğini" kaydeden Sarkozy, "Cani deliyi durdurmak için Arap halklarını desteklemek bizim görevimizdir" dedi.

SAAT 16:40 KANADANIN JETLERİ OPERASYONA HAZIR

Libya'ya hemen müdahale edilmesi fikrine destek veren Kanada, jetlerinin iki gün içerisinde operasyona hazır olabileceğini duyurdu. Reuters'a bilgi veren bir hükümet sözcüsü, jetlerin bölgeye henüz intikal ettiğini belirtti.

SAAT 16:35 DAVID CAMERON: ACİL HAREKET ZAMANI GELDİ

Paris’teki Libya zirvesinden sonra konuşan İngiltere Başbakanı David Cameron, “Kaddafi ateşkesi bozdu, Libya’da acil hareket zamanı geldi” dedi

SAAT 16:30 FRANSIZ UÇAKLARI LİBYA SEMALARINDA

Fransız ordusuna bağlı birçok savaş uçağının, "Libya toprakları" üzerinde keşif uçuşu yaptığı bildirildi. Fransız askeri kaynakları, uçakların Fransa'nın doğusundaki Saint-Dizier üssünden kalktığını belirtti.

Kaynaklar, bu "keşif görevinin" bugün akşam üzeri boyunca devam etmesinin beklendiğini, uçakların Libya üzerindeki birkaç saatlik uçuş esnasında hiçbir zorlukla karşılaşmadığını kaydetti.

Öte yandan Kanada uçakları da Libya toprakları üzerinde keşif uçuşu yaptığı bildirildi.

Kanada askeri sözcüsü, Libya'ya yönelik operasyon için iki günlük bir süreye ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

SAAT 16:14 Fransız Televizyonu BFM:

Fransız uçakları Bingazi üzerinde uçuyor açıklaması yaptı. Askeri kaynaklar savaş uçaklarının Libya'nın üzerinde olduğunu doğruladı. Sarkozy'nin açıklama yapması bekleniyor.

ABD: Sivillere yönelik saldırnın cevabı verilecektir...

SAAT 16.10 LİBYA, BM GENEL SEKRETERİ BAN'DAN ÜLKEYE GÖZLEMCİ GÖNDERMESİNİ İSTEDİ

Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusa, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'dan Libya'ya uluslararası gözlemci göndermesini istedi.

Dışişleri Bakanı Kusa, Trablus'ta düzenlediği basın toplantısında, ateşkes ilan ettiklerini, bunun, Libya'nın BM kararlarına olumlu bir cevap verdiğinin kanıtı olduğunu belirterek, inandırıcılıklarını kanıtlamak için BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun'dan uluslararası gözlemci göndermesini istediklerini kaydetti.

Bakan, "BM Genel Sekreteri Ban ve Güvenlik Konseyi üyelerine gönderdikleri mesajda BM'nin 1973 sayılı kararına uyma taahhütlerini vurguladıklarını ve böylece Libya'nın uluslararası topluma karşı tüm sözlerini yerine getirdiğini" söyledi.

SAAT 15:49 PARİSTE'Kİ LİBYA ZİRVESİ

Libya'daki durumun ele alınacağı zirve Paris'te başladı.

Zirve öncesi ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Kanada Başbakanı Stephen Harper'la biraraya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, zirvenin diğer katılımcılarını Elysee'de karşıladı.

Zirveye katılan 22 lider arasında, BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir El Tani, Irak, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanları bulunuyor.

ABD, AB ve Arap Birliği üyesi ülkeler, Paris'te düzenlenen toplantıda, Muammer Kaddafi'ye bağlı askerlerin Libya'daki muhalif güçlere yönelik saldırısını durdurmak amacıyla BM'nin verdiği yetki uyarınca, bu ülkeye yapılacak askeri müdahale konusunda görüşmelerde bulunacak.

SAAT 15.42 İTALYA CUMHURBAŞKANI NAPOLİTANO: GEREKEN NEYSE ONU YAPACAĞIZ

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Libya'da artan gerilime yönelik ''Uluslararası toplumun üyesi olarak üzerimize düşen neyse onu yapacağız'' dedi.

Cumhurbaşkanı Napolitano, İtalya'nın siyasi birliğinin 150. yılını kutlamak için geldiği ülkenin ilk başkenti Torino'da gazetecilerin soruları üzerine, Libya'da artan tansiyonu ve İtalya'nın pozisyonunu değerlendirdi.

Bir gazetecinin ''İtalya savaşa mı giriyor'' sorusuna Napolitano, ''Barış için gösterilen birtakım çabalar olduğunu görüyorum. Birleşmiş Milletler, G8 ve uluslararası toplumun aktif bir üyesi olarak Arap dünyasında temel değerleri, insan haklarını, sosyal adaleti sağlamak için biz üzerimize düşeni yapacağız'' yanıtını verdi.

Bu arada Libya'da Kaddafi güçleriyle muhalif gruplar arasındaki çatışmalar devam ederken, İtalya'nın coğrafi olarak Libya'ya en yakın adası olan Lampedusa da göç almaya devam ediyor.

İtalyan basını, Lampedusa'ya dün gece geç saatlerde pek çok botla yaklaşık 400 Libyalı kaçak göçmenin geldiğini bildirdi.

SAAT 13:55 KESKİN NİŞANCILAR MİSRATA KENTİNDE ATEŞ AÇTI: 2 ÖLÜ - KADDAFİ GÜÇLERİ MİSRATA KENTİNE TOPÇU ATEŞİ AÇTI

Libya Lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlere mensup keskin nişancıların Misrata kentinde açtıkları ateş sonucu 2 kişi öldü.

Kent sakinlerinden, adının Sadun olduğunu söyleyen bir kişi, Reuter ajansına yaptığı açıklamada, keskin nişancıların bu sahab Misrata kentinde açtığı ateş sonucu 2 kişinin öldüğünü söyledi. Sadun, ''Bazı evlerde bulunan keskin nişancılar halka ve gördükleri her şeye ateş açıyor'' dedi.

MİSRATA KENTİNE TOPÇU ATEŞİ

Öte yandan adının Muhammed olduğunu söyleyen başka Misrata kenti sakini, Reuters haber ajansına telefonla yaptığı açıklamada, Kaddafi yanlısı güçlerin bugün sabahın ilk saatlerinde kente topçu ateşi açtığını belirtti. Açılan ateş sonucu kente 4-5 top mermisinin isabet ettiğini kaydeden Muhammed, durumun şu an sakin olduğunu, ancak Kaddafi güçlerinin halen kentin "hemen dışında" bulunduklarını ifade etti. Muhammed, Misrata kentinde suların halen kesik olduğunu sözlerine ekledi.

Libya'daki hükümet yetkilileri muhalif güçlere saldırı düzenledikleri haberlerini yalanlıyor ve hükümetin tek taraflı olarak ilan ettiği ateşkese uyduklarını öne sürüyor.

Misrata'ya ilişkin haberler, başkent Trablus'daki yetkililerin gazetecilere kente giriş izin vermemeleri nedeniyle teyit edilemiyor.

SAAT: 13:14 SARKOZY, CLINTON VE CAMERON PARİS'TEKİ LİBYA TOPLANTISI ÖNCESİ BİRARAYA GELİYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile İngiltere Başbakanı David Cameron, Fransa'nın başkenti Paris'te, Libya konusunda düzenlenecek olan geniş katılımlı toplantı öncesinde birararaya geliyor.

ABD'li bir yetkili, Sarkozy, Clinton ve Cameron'un Paris'teki geniş katılımlı toplantıdan 1 saat önce, TSİ 13.30'da biraraya geleceklerini belirtti.

ABD, AB ve Arap Birliği üyesi ülkeler, Paris'te düzenlenen toplantıda, Muammer Kaddafi'ye bağlı askerlerin Libya'daki muhalif güçlere yönelik saldırısını durdurmak amacıyla BM'nin verdiği yetki uyarınca, bu ülkeye yapılacak askeri müdahale konusunda görüşmelerde bulunacak.

SAAT 13.00 KADDAFİ: LİBYALILAR ÖLMEYE HAZIR

Libya lideri Muammer Kaddafi, batılı ülkelerin liderlerine ve BM Genel Sekreteri'ne gönderdiği mesajlarda, "Libya'ya olası askeri harekat yolunu açan, uçuş yasağı getiren BM Güvenlik Konseyi'nin önceki günkü kararının BM'nin temel sözleşmesini ihlal ettiğini" belirterek, "Libyalılar ülkeleri için ölmeye hazır" dedi.

Başkent Trablus'ta sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada Kaddafi, ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İngiltere Başbakanı David Cameron'a mesaj yolladığını belirterek, "Libya'ya müdahaleden pişman olursunuz. Libya sizin değil, Libyalılarındır" dedi.

Muhaliflerin elindeki bölgelere askeri saldırıyı sonuna kadar müdafaa eden Kaddafi, Obama'ya, "bazılarının silahla ABD kentlerini ele geçirdiklerini görseydiniz ne yapardınız?" diye sordu.

SAAT 12.50 YÜZLERCE KİŞİ BİNGAZİ'DEN KAÇIYOR

Libya'da yüzlerce kişinin Bingazi'den kaçtığı bildirildi. Bölgedeki AFP muhabiri, kentin kuzeydoğusundan kaçan insanların, Tobruk ve Mısır'a giden yola çıkmadan önce benzin istasyonları ve fırınların önünde kuyruk oluşturduğunu belirtti.

Bu arada bir helikopterin kent üzerinde uçtuğu kaydedildi.Libya'da yüzlerce kişinin Bingazi'den kaçtığı bildirildi. Bölgedeki AFP muhabiri, kentin kuzeydoğusundan kaçan insanların, Tobruk ve Mısır'a giden yola çıkmadan önce benzin istasyonları ve fırınların önünde kuyruk oluşturduğunu belirtti.

Bu arada bir helikopterin kent üzerinde uçtuğu kaydedildi.

SAAT: 12.12 LİBYA'DA HÜKÜMET GÜÇLERİNE SALDIRI

Libya, Bingazi'nin batısında hükümet güçlerine saldırı düzenlendiğini bildirdi. Jana ajansının savunma bakanlığından bir kaynağa dayanarak verdiği haberde, "Libya tarafından dün ilan edilen ateşkes uyarınca Bingazi'nin batı kesiminde konuşlanan silahlı birliklere, El Kaide çeteleri saldırmaktadır" denildi. Haberde, "bu çetelerin, silahlı birliklere bir avcı uçağı ve helikopterlerle saldırdıklarını, bunun BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'da uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yetki veren kararının açıkça ihlali anlamına geldiği" belirtilerek, silahlı güçlerin kendilerini savunmak amacıyla bu saldırılara karşılık vermek zorunda kaldığı kaydedildi.

SAAT 12.10 YUNANİSTAN LİBYA'DA ASKERİ MÜDAHALEYE KATILMAYACAĞINI AÇIKLADI

Yunanistan'ın, Libya'ya yapılacak muhtemel bir askeri müdahaleye katılmama kararı aldığı bildirildi.

Yunan medyası, dün Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu başkanlığında başbakanlık konutunda gerçekleştirilen bakanlar kurulu toplantısında, "konunun tüm parametreleri ele alınarak, Yunanistan'ın, uluslararası yasal düzene ve BM Güvenlik Konseyi'nin 26 Şubat tarihli 1970 sayılı kararına saygı çerçevesinde barışçı bir çözüm arzu etmekle birlikte, NATO müttefiki olmaktan kaynaklanan yükümlülüklerine de saygılı olduğu sonucuna varıldığını" kaydetti.

Bu arada, Yunan basınında çıkan haberlerde, "Libya'ya uygulanan ambargo çerçevesinde NATO'ya bir fırkateyn ile dört adet F-16 savaş uçağı ve iki adet Super Puma helikopteri tahsis ettiği" belirtilen Yunanistan'ın, olası bir müdahalede yer almamakla birlikte, Girit'teki askeri üs Suda'yı NATO'nun kullanımına açacağı öne sürüldü.

SAAT 10.35 MUHALİFLER KADDAFİ GÜÇLERİNE AİT BİR UÇAĞI DÜŞÜRDÜ

Bingazi kentinde Kaddafi güçlerine ait bir uçağın muhalif güçlerin açtığı ateş sonucu düştüğü belirtildi. Associated Press haber ajansının bölgedeki muhabiri bugün erken saatlerde Kaddafi güçlerine ait bir uçağın alevler içinde yere çakıldığını gördüğünü söyledi.

SAAT 10.20 ABD: ATEŞKESİ İHLAL EDİYOR

ABD, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin BM Güvenlik Konseyinin kabul ettiği ateşkes kararını ihlal ettiğini açıkladı. ABD'nin BM nezdindeki Büyükelçisi Susan Rice, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, Kaddafi'ye bağlı güçlerin Konseyin aldığı kararı ihlal ettiğini söyledi.

SAAT 09.35 EL CEZİRE: KADDAFİ BOMBALIYOR

El Cezire televizyonu Kaddafi'ye bağlı güçlerin Bingazi kentini bombaladığını duyurdu.

SAAT 09.25 KADDAFİ GÜÇLERİ BİNGAZİ'DE

Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin bugün Bingazi kentine girdiği bildirildi. El Cezire televizyonunun haberinde, Kaddafi güçlerinin muhaliflerin elindeki Bingazi kentinin batısındaki banliyölere girdiği belirtildi.

SAAT 08.44 KENTTE ŞİDDETLİ PATLAMA

Bingazi sakinleri, erken saatlerde, bir avcı savaş uçağının semalarda olduğu sırada, kentin şiddetli patlamalarla sarsıldığını belirtti.

Sakinlerinden Farac Ali, ''Patlamalar saat 02.00 sularında başladı. Kaddafi güçleri ilerliyor, Bingazi'ye 20 kilometre mesafede olduklarını duyuyoruz'' dedi. Ali, havada bir uçak görmelerine karşın, patlamaların karadan açılan ateş sonucu meydana geldiğini sözlerine ekledi.

SAAT 08.40 HAVA BOMBARDIMANI SÜRÜYOR

Görgü tanıkları, Bingazi kentinin diğer kesimlerinde de Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerle muhalif güçler arasında çatışmalar meydana geldiğini bildirdi. Muhammed Dvo adlı muhalif güçlerin sempatizanı bir hastane çalışanı, Kaddafi yanlısı güçlerin hava saldırısı düzenlediklerini söyledi. Dvo, ''Savaş uçakları havaalanına giden karayolunu bombaladı ve kentin yakınlarındaki Ebu Hadi ilçesine hava saldırıları düzenleniyor'' dedi. BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'da uçuşa yasak bölge uygulanmasına yetki veren kararının ardından Libya yönetiminden yapılan açıklamada, ülkede tek taraflı ateşkes ilan edildiği duyurulmasına karşın ABD'li yetkililer ülkede ateşkese uyulmadığını bildiriyor.

SAAT 02.54 LİBYA DIŞİŞLERİ BAKANI: MUHALİFLER ATEŞKESİ BOZDU

Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaim, muhaliflerin rejime bağlı silahlı güçlere saldırarak ateşkesi ihlal ettiğini söyledi. Kaim, basına yaptığı açıklamada, ''Silahlı milisler birkaç dakika önce El Magrun kentinde Libya güçlerine ateş açmaya başladı'' ifadesini kullandı. Bombardımanın devam ettiğini belirten Kaim, ''Ordu onlara karşı hiçbir eylemde bulunmadı çünkü bizler ateşkesi ihlal etmek istemiyoruz'' dedi. Bu yüzden en kısa zamanda uluslararası gözlemcilerin gelmesi gerektiğini söyleyen Kaim, ''Yoksa bize karşı suçlamaların sonu gelmeyecek'' diye konuştu.

ABD'nin BM nezdindeki Büyükelçisi Susan Rice, kısa bir süre önce, Muammer Kaddafi kuvvetlerinin ateşkesi ihlal ettiğini açıklamıştı.

Ajanslar / Haber 7

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   C.tesi Mart 19, 2011 10:51 pm

Kaddafi'den Libyalılara silahlan çağrısı 19 Mart 2011 23:50Dünya 16 yorum14,845 okunmaA A A A A A Bu haberi yazdır Favorilerine Ekle Libya ajansı, başkent Trablus'ta ambulansların, koalisyon güçlerinin bombardımanı sonucu yaralanan sivillere yardıma yetişmeye çalıştığını duyurdu. Libya lideri Kaddafi ise çok sert açıklama yaptı.
İlgili Haberler
Kaddafi'den Libyalılara silahlan çağrısı

Libya: Fransız savaş uçağını düşürdük

Libya: Gözlemci istedik füze gönderdiler

Batılı ülkeler akaryakıt depolarını vuruyor

23.50 Libya lideri Kaddafi, Libyalılara devrim için silahlanın çağrısı yaptı. Kaddafi Bu İkinci haçlı seferi Akdeniz ve Kuzey Afrika savaş alanı oldu" dedi. Kaddafi saldırının kendisine yönelik olduğunu, silah depolarının kapısının açık olduğunu belirterek Libyalıları silahlanmaya çağırdı.

Libya lideri Muammer Kaddafi, Akdeniz ve Kuzey Afrika'nın "savaş alanı" haline geldiğini söyledi.

Kaddafi yaptığı açıklamada, Akdeniz ve Kuzey Afrika ülkelerinin çıkarlarının, "şu andan itibaren tehlike altında olacağını" söyleyerek, Libyalıların, "sömürgeci, Haçlı saldırısına karşı koyacağını" belirtti.

Kaddafi, Afrikalılara, Araplara, Latin Amerikalılara, Asyalılara, "düşmana karşı Libya'nın yanında yer almaları çağrısı yaptığını" belirtti.

Kaddafi, silah depolarını, Libya'yı savunmak üzere Libyalıları her tür silahla donatmak üzere açacaklarını belirtti.

23:21: Libya'da Kaddafi'nin birazdan açıklama yapması bekleniyor.

Libya resmi haber ajansı, başkent Trablus'ta ambulansların, koalisyon güçlerinin bombardımanı sonucu yaralanan sivillere yardıma yetişmeye çalıştığını duyurdu.

Devlet televizyonu da sivil hedeflerin vurulduğunu öne sürerken, Misrata ve Libya'nın batısına hizmet veren yakıt tanklarının vurulduğunu duyurdu.

Öte yandan Libya lideri Muammer Kaddafi'nin başkent Trablus'taki ikametgahı "Bab el Aziziye"nin çevresinde "insan kalkanı oluşturulduğu" bildirildi. İkametgah çevresinde binlerce kişinin toplandığı, burada havaya ateş açıldığı, sloganlar atıldığı bildirildi.

HASTANEYİ VURDULAR

Libya Ordusu, 'Haçlı düşmanların başkent Trablus yakınlarındaki bir hastaneyi vurduğunu' öne sürdü.

Libya devlet televizyonundan yayınlanan açıklamada, hastanenin kronik hastalıklar üzerinde uzmanlaşmış olduğu belirtildi.

Ajanslar

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   C.tesi Mart 19, 2011 10:52 pm

Libya: Fransız savaş uçağını düşürdük 19 Mart 2011 23:25Dünya 2 yorum6,514 okunmaA A A A A A Bu haberi yazdır Favorilerine Ekle Libya devlet televizyonu, bir Fransız uçağının düşürüldüğünü iddia etti.
İlgili Haberler
Kaddafi'den Libyalılara silahlan çağrısı

Libya: Fransız savaş uçağını düşürdük

Libya: Gözlemci istedik füze gönderdiler

Batılı ülkeler akaryakıt depolarını vuruyor

Televizyon kanalı, Libya uçaksavarlarının, Trablus yakınlarında bir Fransız uçağını düşürdüğünü duyurdu.

FRANSA YALANLADI

Fransa Genelkurmay Başkanlığı, Libya televizyonun, bir Fransız uçağının düşürüldüğü yolundaki haberini yalanladı.

Libya devlet televizyonu, Muammer Kaddafi'ye bağlı birliklerin, Trablus kenti yakınlarında bir Fransız uçağını uçaksavarla düşürdüklerini iddia etmişti.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   C.tesi Mart 19, 2011 10:53 pm

Dışişleri: Operasyonun Amacı Halkın Güvenliği Olmalı
19.03.2011 Cumartesi 23:37Gündem Bu Habere 1 Yorum YapıldıBu Haber 417 Defa Okunmuştur 12P 14P 16P 18P

Türk Dışişleri: Türkiye gerekli gördüğü katkıyı yapacak. Burada BM kararı Libya halkının selameti gözetilerek uygulanmalı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Libya'ya yönelik uluslararası harekata ilişkin yapılan açıklamada "uluslar arası meşruiyet zemininde olunması gerektiği" belirtildi. Açıklamada Libya'daki sivil halka yönelik saldırılar karşısında gösterilecek tepkinin ve takınılacak tavrın, uluslararası meşruiyet zemininde bölgesel katılım ve destek sağlanarak gerçekleştirilmesini istediğini, temel amacın sivil halka yönelik şiddetin önlenmesi ve sivil can kayıplarının durdurulması olması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada ABD Dışişleri BakanıHillary ClintonveİngiltereDışişleri Bakanı William Hague'nin, Paris'te bugün yapılan toplantı hakkında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu arayarak bilgi verdiği kaydedildi.

Türkiye'nin en başından itibaren bu çizgide kaldığına dikkat çekilirken, 1970 ve 1973 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarının temel felsefesinin de bu çizgide kaldığını vurgulandı. Açıklamada "Ayrıca 1970 ve 1973 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarının Libya'nın toprak bütünlüğünü güvence altına alacak ve kardeş Libya halkının huzur, güvenlik ve esenliğini temin edecek şekilde uygulanmasına atfettiğimiz önemi esasen açıklamış olduğumuzu hatırlatmıştır." denildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi: "Türkiye, 1970 ve 1973 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarının ebediyete kadar dost kalacağımız kardeş Libya halkının selametini gözeten bir anlayışla uygulanmasını teminen gerekli ve uygun gördüğü ulusal katkılarını getirecektir. Bu doğrultuda gerekli hazırlık ve çalışmalar sivil ve asker makamlarımızla birlikte eşgüdüm içinde yürütülmektedir."

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   C.tesi Mart 19, 2011 10:55 pm

Davutoğlu'ndan Operasyonla İlgili İlk Açıklama
19.03.2011 Cumartesi 21:24Gündem Bu Habere 3 Yorum YapıldıBu Haber 3495 Defa Okunmuştur 12P 14P 16P 18P

Libya'ya yapılan operasyonla ilgili olarak Türkiye'den ilk açıklama Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi.

Ankara devrede Dışişleri Bakanı Davutoğlu “BM kararının uygulanmasına önem veriyoruz” dedi. Bakanlık ise olayın yakından izlendiğini açıkladı

Libya’ya müdahale kararının çıkmasının ardından Ankara’dan ilk tepki geldi. Televizyon kanalları, Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının, Libya’daki gelişmelerin yakından izlendiğini söylediğini bildirdi. El Arabiya kanalı, Türkiye’nin de Libya, yeni bir Irak’a dönüşmediği sürece Kaddafi’ye yönelik bir operasyona katılmaya hazırlandığını öne sürdü. Ancak bu iddia, başka kaynaklarca doğrulanmadı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Ortadoğu’daki halkların Türkiye’nin kardeşi olduğunu söyledi ve bölgede değişimin bir an önce gerçekleşmesini istedi. Davutoğlu, “BM kararının uygulanmasına önem veriyoruz” dedi. Davutoğlu, operasyon başlamadan önce de El Cezire televizyonunun canlı yayına katılarak, Libya konusundaki gelişmeleri değerlendirdi. Libya’da dönüşümün halk tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, sivillere yönelik şiddetin de bir an önce durdurulması gerektiğini söyledi. Olaylarda vefat eden kişilerin ailelerine başsağlığı dileklerini de ileten Davutoğlu, Libya’da değişimin bir zorunluluk olduğunu ve bu değişimin insan hakları, şeffaflık ve demokrasi çerçevesinde olması gerektiğini vurguladı. Bölge halkalarının bu evrensel değerleri hak ettiğini ifade eden Davutoğlu, “Bölge halkları Türkiye’nin kardeşidir. Bölgede değişimin gecikmemesi gerekir” dedi.

ABD: Türkiye ile de işbirliği yapacağız

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Libya’da Muammer Kaddafi güçlerine karşı operasyonlara ülkesinin de “Kanada ve Avrupa ülkelerine destek şeklinde” katılacağını söyledi. Paris’teki Libya zirvesinin ardından bir açıklama yapan Clinton, ABD’nin özgün güçlerinin, “Kanada ve Avrupalı müttefiklerin güçlerine katkı yapacağını” belirtti. Clinton, bu ülkeye ABD kara kuvvetleri gönderme planlarının bulunmadığını ifade etti. Hedefin Kaddafi’yi devirmek olup olmadığını soran bir gazeteciye Clinton, “Hedef, sivilleri korumak” yanıtını verdi. Clinton, Bingazi’de kurulan ve Fransa’nın tanıdığı muhalif hükümeti tanıyıp tanımayacakları sorusuna karşılık da “Henüz karar vermedik” dedi. Clinton, “Aralarında Türkiye’nin bulunduğu çok sayıda ülkeyi an be an gelişmelerden haberdar ettik, gerekli bilgilendirmeleri yaptık” dedi. ABD Dışişleri Bakanı, Türkiye ile işbirliği yapacaklarını da açıkladı.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   C.tesi Mart 19, 2011 10:56 pm

ABDULBARİ ATVAN: LİBYA SURİYE'NİN PROVASI OLACAK!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   C.tesi Mart 19, 2011 10:59 pm

Akdeniz'de sıcak saatler
Koalisyon Güçleri ,25 gemi ve denizaltıyla Libya açıklarında
19.03.2011 - 21:49


Akdeniz'deki ABD savaş gemileri Libya'daki hedeflere füze fırlatıyor.. Libya'daki Kaddafi güçleri hedef alınıyor.Gece savunmasının güçsüz olduğu Libya'ya Amerikan gemileri, Kaddafi güçlerine füze fırlatmaya başladı.

HEDEF SAVUNMA SİSTEMLERİ
Libya'daki hedeflere seyir (cruise) füzeleri fırlatıldığını duyurdu. ABD savunma yetkililerine dayanılarak verilen haberde bir savaş gemisinden fırlatılan füzelerle, Libya'nın hava savunma sistemlerinin hedef alındığı belirtildi.

KIYI KESİMLERİ VURUYOR
Bir yetkili, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanada'dan oluşan koalisyon güçlerinin, Libya'nın kıyı kesimindeki hedefleri vurmakta olduğu belirtildi.

110'DAN FAZLA FÜZE FIRLATILDI
ngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz güçlerinin de devrede olduğunu, operasyonlara katıldığını açıkladı. Öte yandan Libya resmi TV kanalı başkent Trablus'ta sivil noktaların hedef olduğunu öne sürdü. Haberde, "Haçlı düşmanlar"ın savaş uçaklarının Trablus'taki sivil hedefleri bombaladığı belirtildi. Libya devlet televizyonu, koalisyon güçlerinin yakıt tanklarını da vurduğunu duyurdu.

Amerikalı yetkililer, ABD ve İngiltere denizaltılarından 110'dan fazla Tomahawk füzesinin Libya hedeflerine fırlatıldığı bilgisini verdi.

OPERASYONU KİM YÖNETİYOR
Libya'ya yönelik uluslararası hava operasyonunun, Almanya'daki bir ABD üssünden koordine edildiği bildirildi. Fransız Haber Ajansı'na bilgi veren Fransız bir yetkili, ABD, İngiltere ve Fransa'nın gerçekleştirdiği operasyonun, Almanya'daki bir ABD üssünden ve ABD yetkililer tarafından koordine edildiğini duyurdu.

Pentagon operasyona "şafak Yolculupu" adını verdi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   C.tesi Mart 19, 2011 11:05 pm

MEYDANLARA İNERKEN (3)

19.03.2011
1- Hem o vaktin Genel Sekreterince yasa dışı olduğunu resmen tespit ederek onay vermediği Irak'a yönelik rejim değiştirme maksatlı 20 Mart 2003 Saldırısının sonuçlarını tanıyarak; hem de saldırı gerçekleşirken teşkilata üye ülkelere "Saldırgan ülke ABD'nin durdurulması için" çağrıda bulunma görevini yerine getirmeyip, sessiz kalarak suça ortak olan BM adlı paravan örgüt, insanlığın nazarında vicdani ve hukuki meşruiyetini çoktan yitirmiştir.

Adı geçen örgütün ortaya serilmiş paravan niteliği nedeniyle, aynı rejim değiştirme suçunu, "sivilleri koruma" bahanesiyle şimdi de Libya'da işlemeye çalıştığı hususu, Fransa Devlet Başkanı Sarkozy, İngiltere Başbakanı Cameron, İngiltere Dışişleri Bakanı Hague ve ABD Dışişleri Bakanı Clinton gibi sözcülerinin kameralar önünde defalarca yaptıkları itiraflarla sabit bulunan uluslararası eşkiyaya hizmet edecek kararlar almaya vicdanen hakkı olmadığı gibi, almış olduğu "Libya üzerinde uçuşa yasak bölge" benzeri gayri ahlaki kararların hukuken hiç bir bağlayıcılığı yoktur.

Öbür açıdan bakılacak olursa, "örgüt"ün güvenlik konseyinde yapılan oylamada, Rusya, Çin, Almanya, Brezilya, Hindistan tarafından verilen beş çekimser oy, sıcak savaşın belli bir dönemi olan soğuk savaş sonrası mücadele şartlarında, "Bu kararın gerekçesine katılmıyorum, kararı kabul etmiyorum" şeklinde, kararı veto anlamı yüklüdür.

Millici rejimleri "sivilleri koruma... demokratikleşme... açık toplum kurma" benzeri adlar altında kukla idareciklere parçalama şablonu, Türkiye-Irak ve kısmen Libya misalleri üzerinde üç başlık halinde şöyle;

a- Evvela AB-D Propaganda Makinesinin uzun yıllara yayılan hurafelerle örülü yoğun psikolojik bombardımanıyla kavramların anlamları ters yüz edilip, hedef ülkenin zihin kurgusu yavaş yavaş değiştirilir.

Kurgulanarak değiştirilmiş yeni zihinlere ezberletilen sapık dilde, taşeron işbirlikçi"nin adı, özgürlük savaşçısıdır. Bozgunculuğu bastırmaya, soykırım; bastıran merkezi devlete, baskıcı devlet/baskıcı rejim denir. "Baskı" yapmayıp, evin/kapısını ardına kadar düşman yağmasına açan rejimler, ileri demokrasi; karşı-devrimin adıysa renkli devrimdir.

b- Böylece, zaman içersinde, Türkiye'nin güneydoğusunda, Irak'ın kuzeyinde, esasen sahip oldukları cesaret seviyesi bir tarla faresinden daha yüksek olmadığı halde, ülkenin devletine, ordusuna efelenerek şahsiyet bulan, ev hissinden yoksun yaltakçı şovmen takımının da desteğiyle, içi bozgunculuk kaynayan enfeksiyon yuvaları ortaya çıkar. Hedef ülkenin rejimi, "demokratikleşme süreci" denilen bir süreçle santim santim hadım edilip iktidarsızlaştırılarak teslim alınır.

c- Eğer hedef alınan ülke yönetimi, 1991'de Irak'ta, bugün Libya'da olduğu gibi, bozgunculuğu bastıracak olursa, 1820'lerde "Hıristiyan sivilleri baskıcı Osmanlı rejiminin soykırımından koruma bahanesiyle" hemen işe karışıp, Osmanlı Devleti'ne, "Yunan bozgunculuğunu bastırdığı halde yenilmiş sayılmayı" dayatan aynı sömürgeci güçler, yine "sivilleri koruma" bahanesiyle işe karışarak, hedef ülke yönetimi "demokratikleşerek" teslim olmayı kabul edene veya yıkılıp yerine kukla bir rejim kurulana kadar sürdürmek üzere, hem BM, ICC gibi paravan örgütleri kullanarak, hem de kendi adlarına bir dizi karar alırlar.


2- İnsanlığın, "ülke rejimlerini dışardan zorla değiştiren batılı rejimlerden" kurtulma zamanı gelmiştir.

Irak'a yönelik 91 Saldırısının "savaş semptomları göstermediğini...çünkü ortada bir savaş ilanı olmadığını...savaş ilan etmeden gerçek bir savaş olamayacağını, dolayısıyla ortada bir savaş olmadığını" yazabilmiş Baudrillard ile Chomsky, Fisk gibi, "batılı güçlerin doğu ülkelerine saldırı düzenlemesine güya şiddetle karşı çıkan, fakat bu saldırılara direnen millici yönetimlere, güçlü liderlere çok daha şiddetle karşı olan" altın kalpli kalpsizlerin en merhametlilerinin sandığının aksine, bir an evvel değiştirilmesi gereken rejimler, batının şeklen demokratik "insani kolonyalist" rejimleridir.

Madem ki var, meydanlara çıkarak rejim değiştirme demokratik hakkı, sadece doğu ülkelerinde, Tahrir Meydanında uygulanmaya mahsus bir hak olarak anlaşılmamalı. Batılı aydınlar, gözleri Libya'da, Yemen'de, Mısır'da "doğulu canavar diktatör, gayrı medeni aptal diktatör" edebiyatı yapma aptallığını bırakmalı, hakiki demokrasiyi rehin tutan rejimlerini değiştirmek için meydanlara çıkma hakkını kullanmaya başlamalıdır.


3- Ülke rejimlerini dışardan zorla değiştiren batılı rejimler, rejim değiştirmekten vazgeçtiklerini fiiliyatta göstermedikleri takdirde ortaya çıkacak gelişmeler, İnternet'te değil, zihinlerde dolaşan şu belgede görülen kehanetlerden anlaşılacağı üzere, o rejimlerinin bazı zihinlerince şimdiden hissolunmaktadır:

"...Irak'a düzenlediğimiz saldırının yasa dışı olduğunu insanlığa unutturamadık. Şimdi de sivilleri koruma bahanesiyle, Libya halkına vahşice saldırıyoruz.

Türkiye'deki mevcut iktidar, sonucun iki saatte alındığı bilgisayar yöntemiyle, seçimlerden yüzde yirmi, yirmi beş mi, yoksa yüzde elli, ellisekiz mi, hangi oy oranıyla çıkarsa bu sonuç "millici dalga "yı daha da tetikleyecek bilinmez fakat, millici dalga, Libya halkına "uluslararası koalisyon gücü" adı altına gizlenip, saldırdığımız şu günlerde kabarmaya başlayacak.

Bu dalga;

a- Başta Silivri Toplama kampı olmak üzere, her kesimden millicilerin bulunduğu hapishanelere yönelecek.

b- Sahillerde kurduğumuz İngiliz - Fransız - Amerikan kolonileri, "Kuduz Fransız sömürgeciliğine, İngiliz sömürgeciliğine, Amerikan sömürgeciliğine bu topraklarda yer yok!" diye sloganlar atan insan dalgalarıyla teker teker zaptedilecek.

c- Giderek tüm vatan sathı "No British Zone, No French Zone, No American Zone" (İngilize Yasak bölge, Fransıza Yasak Bölge, Amerikalıya yasak bölge) ilan olunacak"
...

Batının inananlarına:

a- Başta yasa dışı Irak ve Libya Saldırıları olmak üzere, benzeri bütün saldırıların kararını veren failler, en ağır cezaya çarptırılmak üzere adil bir yargılamadan geçirilecek.

b- Irak'ın yasa dışı saldırıyla görev yapması 8 yıldır engellenen meşru yönetimi göreve dönecek, Irak ve Libya'ya savaş tazminatı ödenecek.

c- Bu haksızlıkların ortadan kaldırılmasıyla beraber, Birleşmiş Milletler hiç bir sömürgeci saldırgan güce paravan olmayacak şekilde yeniden düzenlenecek.

O'nun hangi sebeple geleceğini, "bin yıllık barış"ı hangi şartlarda tesis edeceğini sanıyordunuz ki?
OrduMillet
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...   C.tesi Mart 19, 2011 11:07 pm

ABD: Hava Savunma Sistemleri Ciddi Zarar Gördü
20.03.2011 Pazar 01:03Gündem Bu Habere 27 Yorum YapıldıBu Haber 9775 Defa Okunmuştur 12P 14P 16P 18P

Gece savunmasının güçsüz olduğu Libya'ya Amerikan gemileri, Kaddafi güçlerine füze fırlatmaya başladı.

DAKİKA DAKİKA LİBYA OPERASYONU...

00:56 - ABD Ulusal Güvenlik Yetkilileri: Libya hava savunma sistemleri ciddi derecede zarar gördü.

00:40 - LİBYALI GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Libya'da yönetimin saldırılarıyla ilgili canlı internet programı yapan bir gazetecinin öldürüldüğü bildirildi.

Gazetecinin arkadaşları tarafından yapılan açıklamada, Libya el Hurra (Özgür Libya) adlı kanalı kuran Muhammed el Nabus'un, bugün, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin Bingazi'ye yaptığı saldırı sırasında, bir keskin nişancı tarafından vurulduğu kaydedildi.

23.53 - Kaddafi: Sömürgeci, haçlı seferi saldırganlığına karşı devrim için silahlanın ve ülkemizi koruyun. Bu ikinci Haçlı seferidir, savaş alanı ise Akdeniz ve Kuzey Afrika oldu. Halkı silahlandırmak için tüm cephanelikleri açacağım.

Libya lideri Muammer Kaddafi, Akdeniz ve Kuzey Afrika'nın "savaş alanı" haline geldiğini söyledi.

Kaddafi yaptığı açıklamada, Akdeniz ve Kuzey Afrika ülkelerinin çıkarlarının, "şu andan itibaren tehlike altında olacağını" söyleyerek, Libyalıların, "sömürgeci, Haçlı saldırısına karşı koyacağını" belirtti.

Kaddafi, Afrikalılara, Araplara, Latin Amerikalılara, Asyalılara, "düşmana karşı Libya'nın yanında yer almaları çağrısı yaptığını" belirtti.

Kaddafi, silah depolarını, Libya'yı savunmak üzere Libyalıları her tür silahla donatmak üzere açacaklarını belirtti.

23.37 - Operasyonu kim yönetiyor?

Libya'ya yönelik uluslararası hava operasyonunun, Almanya'daki bir ABD üssünden koordine edildiği bildirildi.

Fransız Haber Ajansı'na bilgi veren Fransız bir yetkili, ABD, İngiltere ve Fransa'nın gerçekleştirdiği operasyonun, Almanya'daki bir ABD üssünden ve ABD yetkililer tarafından koordine edildiğini duyurdu.

23.25 - Türk Dışişleri: Türkiye gerekli gördüğü katkıyı yapacak. Burada BMGK kararı Libya halkının selameti gözetilerek uygulanmalı.

23.22 - EL CEZİRE: LİBYA'DAKİ BİR EKİBİMİZİN MENSUPLARI GÖZALTINA ALINDI

El Cezire televizyonu, Libya'nın batısında görevli bir ekibinin üyelerinin Libya hükümet yetkililerince gözaltına alındığını duyurdu.

El Cezire'nin açıklamasında, ekip üyelerinin Tunus, Moritanya, Norveç ve İngiltere'den oldukları belirtildi.

Ekibin, bölgeden birkaç gündür haber geçtiği ifade edildi. Açıklamada, "Trablus'ta tutulan ekip üyelerinin güvenlik ve uygun koşullarda bulunmasının sorumluluğunun Libya yetkililerinde olduğu'' kaydedildi.

23.20 - CAMERON: OPERASYON GEREKLİ, HUKUKİ VE DOĞRU

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiltere güçlerinin de katıldığı Libya operasyonunun, "gerekli, hukuki ve doğru olduğunu" söyledi.

Olağanüstü kabine toplantısının ardından bir açıklama yapan Cameron, operasyona İngiliz güçlerinin de katıldığını belirterek, başka ayrıntı vermedi.

İngiltere'nin füze saldırılarına katıldığı açıklanmıştı. Bu ülke bunun yanı sıra, Kıbrıs'taki hava üssündeki AWACS uçaklarıyla da gözlem desteği veriyor.

23.18 - Libya devlet televizyonu: Libya Lideri Muammer Kaddafi açıklama yapacak.

23.13 - Libya bir Fransız uçağının düşürüldüğünü açıkladı. Fransa ise tüm uçaklarının üsse döndüğünü belirterek Libya'nın açıklamasını yalanladı.

23.07 - EL CEZİRE: MUHALİFLER, KOALİSYON GÜÇLERİYLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

El Cezire televizyonu Libya'da muhalif güçlerin, bu ülkeye yönelik operasyona başlayan uluslararası koalisyon güçleriyle işbirliği yaptıklarını duyurdu.

Libya'nın muhalif Askeri Konseyi'nin, koalisyon güçleriyle koordinasyon içerisinde olduğu belirtildi.

Haberde ayrıca, koalisyon güçlerinin vurduğu noktalar arasında, Muammer Kaddafi güçlerinin bulunduğu Misrata'daki bir askeri okulun da yer aldığı belirtildi.

22.49 - Libya Sözcüsü (Kaddafi'nin Genel Sekreteri): Barbarca füzelerle ülkeme saldırıyorlar. Bu saldırılar gerçekten de sivil halka yönelik ve binalara yönelik ciddi zararlara yol açtı. Bu halka yapılan barbarca saldırı ateşkes ilanımızdan sonra gerçekleştirildi. Ateşkes ilan etmemize rağmen oldu bu saldırı.

Bu saldırılar Libya'nın reformları duyurduğu zamandan sonra yapıldı. Çok sayıda sivcil halk bu geceki saldırganlık yüzünden çok fazla kişi yaralandı, hastanelere gitti. Ambulanslar sürekli yaralıları taşıyor. Ambulanslar insanın hayatını kurtarabilirse skurtarmak derdinde. Hiçbir şekilde bu saldırganlığın bahanesi olamaz.

Libya zaten BMGK kararını kabul etmiş durumda ve bu karara ilişkin olarak silahlı güçler zaten bir ateşkes ilan ettiler. Ve bütün askeri operasyonları durdurmuş olmamıza rağmen bu saldırılar gerçekleştiriliyor.

Libya özellikle de Uluslararası gözlemcilerin gelmesini istedi, askeri operasyonları durdurduğumuzu görmelerini istedik ve özellikle de Libya'ya uluslararası gözlemcilerin burada ne olup bittiği görmeleri talep ettik. Ancak bu saldırgmanlık bizim maneviyatımızı hiçbir şekilde zayıflatmayacak. Bu silahlı güçlere karşı, güçsüz bırakılmasına izin vermeyecek.

Şu anda insanların bir araya geldiğini gördünüz. Libya'ya bağlılıklarını yeminle dile getirdiler.

(Ateşkes Libya Güvenlik Güçleri tarafından uygulanmadı eleştirileri üzerine) Özellikle BM kararının doğru olmadığını söylemek 'kabul etmiyoruz' anlamına gelmiyor. Biz sözümüze bağlı kaldık ve gerçekten de Libya'daki olaylar konusunda samimi endişe duyan ülkelerden gözlemci göndermelerini istedik ama onlar bunun yerine bize füze göndermeyi tercih ettiler.

(Hangi hedefler vuruldu?) Şu anda tam olarak isimlerdi söyleyemem ama sivil de var askeri binalar da var vurulanlar var.

(Bingazi'de çatışmalar sürüyor haberi geldi. Durum nedir?) Bingazi'yi aşırı milisleri temizlemek isteyenlerle çatışma oldu. Çatışma devam ediyor, kenti temizlemek üzere. Asker değil tam olarak ama korucu diyebileceğimiz kişilerle milisler arasında çatışma devam ediyor.

22.43 - ABD VE İNGİLİZ SAVAŞ GEMİLERİNDEN 112 SEYİR FÜZESİ ATILDI, 20 HEDEF VURULDU

Libya'ya düzenlenen operasyonda ABD ve İngiliz savaş gemileri ve denizaltılarından 112 seyir füzesi fırlatıldığı, toplam 20 hedefin vurulduğu açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, hedef alınan noktaların, koalisyon güçleri hava kuvvetleri pilotları için tehlike yaratabilecek hedeflerle, sivillere zarar vermesi mümkün olabilecek hedefler olduğunu belirtti.

Füze saldırılarının ana amaçlarından birinin, "insanlı savaş uçağı uçuşlarının yapılmasının koşullarını oluşturmak olduğu" kaydedildi.

Henüz Libya'da hiç bir ABD kara askeriyle, Libya semalarında ABD uçağı olmadığı kaydedildi

22.29 - Pentagon Sözcüsü: Kaddafi'nin güçlü olduğu bölgelerden başladık operasyonlara. Bölgede ABD kara güçleri yok. Amerikan uçakları devrede değil. Biz ABD'ye ait unsurları devreye sokabiliriz. Gelecekte katkılarımız olabilir. 110 Tomahawk füzesi atıldı şu ana kadar. Fransa'nın saldırılarından sonra bu füzeler devreye girdi. Saat 15 civarında (ABD saati ile). İlk olarak füze savunma sistemleri devrede olacak. Gelecek operasyonlarla ilgili ayrıntı veremiyoruz. Destek paketi, elektronik saldırı dediğimiz teknolojik saldırı yapıyoruz. Şimdilik Tomahawk füzeleriyle operasyona katılıyoruz. Yaklaşık 20'den fazla hedef var. Uydudan gelen değerlendirme zaman alıyor. Elimizde şu an da bir görüntü ve veri yok. Biraz zamana ihtiyaç var. Geleneksel ve ulusal yöntemleri kullanacağız bu verileri alırken. Hava savunma sistemi Irak'la kıyaslandığında: Irak'takine biraz benzer ama Eski Sovyet sistemine benziyor ama etkili. 6-12 saat içinde bir değerlendirme yapılabilir. Uluslararası teknik yöntemleri kullanarak değerlendirme yapacağız. Ama operasyon ayrıntılarını veremem. Çok aşamalı bir operasyon bu. Duraklama olmayacak, çok aşamalı bir operasyonun sadece bu ilk aşaması.

22.27 - ABD FÜZELERİ LİBYA HAVA SAVUNMA HEDEFLERİNİ VURUYOR
-ABD SAVAŞ UÇAKLARI DA OPERASYONA DAHİL OLACAK
-OPERASYONLARIN KOMUTASI ABD AFRİKA KOMUTANLIĞINDA
-ELEKTRONİK SAVAŞ DA DEVREDE

Akdeniz'de konuşlu ABD savaş gemilerinden Libya'daki hava savunma sistemlerine füze saldırıları düzenleniyor.

Amerikalı savunma yetkililerince Washington'da düzenlenen brifingde, Libya'nın kıyı şeridindeki hedeflerin vurulmakta olduğu belirtildi.

Koalisyon güçlerinin, özellikle başkent Trablus ile Misrata çevresindeki hedefleri vurdukları bildirildi. Yetkililer, Bingazi çevresinde çok büyük bir operasyonun planlanmadığını ifade etti.

Amerikalı yetkililer, ABD'nin operasyonda öncü konumda olduğunu belirterek, ABD savaş uçaklarının da operasyonlara dahil olacaklarını kaydetti. Bölgede koalisyon güçlerine ait yaklaşık 25 savaş gemisi ile 3 ABD denizaltısı olduğu, 5 ABD keşif uçağının da operasyonda yer aldığı ifade edildi.

Operasyonlara, şu anda ABD, Fransa, İngiltere, Kanada ve İtalya'dan oluşan koalisyon güçleri katılıyor.

Koalisyon güçlerinin operasyonunun, ABD Afrika Komutanlığı'nda olduğunu belirten askeri yetkililer, ABD'nin harekata katılım kapasitesine elektronik saldırının da dahil olduğunu açıkladı.

22.24 - Libya devlet televizyonu, koalisyon güçleri saldırıları sonucu çok sayıda sivilin öldüğünü duyurdu.

22.18 - FRANSA: LİBYA'YA KARADAN OPERASYON ÖNGÖRÜLMÜYOR

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, ''Libya'ya karadan bir çıkartma veya operasyon öngörülmediğini'' söyledi.

Dışişleri Bakanı Juppe, France 2 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ''uluslararası operasyonun hedefi, Libya halkının özgürleşmesine yardımcı olmak, onları Muammer Kaddafi'den kurtarmak olacak''dedi.

Operasyona uluslararası desteğin tam olduğunu ifade eden Juppe, Katar'ın askeri destek vermeyi taahhüt ettiğini, Birleşik Arap Emirlikleri'nden de bu tür bir desteği beklediklerini ifade etti.

''Kaddafi'nin, vatandaşlarına yönelik gözü kara bir şiddet uyguladığı'' görüşünü dile getiren Juppe, ''uluslararası topluluk, Kaddafi'den, BM kararlarına uymasını bekliyor, ancak benim fikrimi sorarsanız bu konuda çok az umut var.''dedi.

22.07 - Libya devlet televizyonu: Koalisyon güçleri yakıt tanklarını vuruyor.

21.56 - Pentagon: Bingazi ve çevresinde ilk aşamada büyük çapta operasyon yapılmayacak. Amaç Kaddafi'nin saldırılarını durdurmaktır.

21.44 - Gece savunmasının güçsüz olduğu Libya'ya Amerikan gemileri, Kaddafi güçlerine füze fırlatmaya başladı. CNN televizyonu, ABD savaş gemilerinden, Libya'daki hedeflere seyir (cruise) füzeleri fırlatıldığını duyurdu.

21.21 - CHAVEZ, MÜDAHALEYİ "SORUMSUZLUK" OLARAK NİTELEDİ

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Libya'ya askeri müdahaleyi "sorumsuzluk" olarak niteledi.

Chavez, televizyonda yayımlanan açıklamasında, Libya'ya yönelik uluslararası silahlı müdahaleyi eleştirerek, derhal ateşkes ilan edilmesini istedi.

Müdahaleyi "bir ülkenin içişlerine karışma" olarak değerlendiren Chavez, amacın sadece petrolü ele geçirmek olduğunu savundu.

Chavez, "Etkili bir ateşkesin sağlanmasını ve Kuzey Afrika'da yeniden barış yoluna girilmesini istiyoruz" dedi.

21.19 - Fransa: Askeri operasyon, Muammer Kaddafi'nin Birleşmiş Milletler kararının gereğini yerine getirinceye kadar devam edecek.

21.16 - ABD SAVUNMA BAKANI GATES RUSYA ZİYARETİNİ ERTELEDİ

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Rusya'ya bugün yapacağı ziyareti son anda erteledi.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü, Gates'e ziyaretinde eşlik edecek gazetecilere havaalanında yaptığı açıklamada, Libya'daki durumdan dolayı ziyaretin en az 24 saat ertelendiğini bildirdi.

Gates'in yarın Rus yetkililerle Ortadoğu'daki gelişmeler, Afganistan'daki durum ve füze kalkanında işbirliği kdnularını ele alması bekleniyordu.

Rusya, Batılı güçlerin Libya'ya askeri operasyon başlatma kararını üzüntüyle karşıladığını açıklamıştı.

21.11 - ABD Başkanı Barack Obama'nın tamamı Libya ile ilgili özel açıklama yapması bekleniyor. Obama'nın açıklamasını önümüzdeki 1 saat içinde yapacağı belirtiliyor.21.00 - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD ve İngiltere Dışişleri Bakanlarıyla görüştü. Davutoğlu, "BM kararının uygulanmasına önem veriyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu arayarak, Paris'te düzenlenen toplantı hakkında bilgi verdi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Davutoğlu'nu ayrı ayrı arayan dışişleri bakanları, Paris'te Libya'nın ele alındığı zirveye ilişkin bilgiler verdiler.

Davutoğlu'nun da görüşmelerde muhataplarına BM'nin 1973 sayılı kararının uygulanmasına önem atfettiklerini belirttiği kaydedildi.

20.56 - 3 ABD denizaltısı operasyona katılmak için hazırlanıyor.

20.53 - ABD bu gece füze saldırısına hazırlanıyor.

Akdeniz ve çevresinde konuşlu Amerikan savaş uçakları ve savaş gemilerinin, Fransa hava kuvvetlerinin Libya'da başlattıkları operasyona ilk aşamada katılmadıkları ancak ilerleyen saatlerde füze saldırılarıyla destek verecekleri ileri sürüldü.

AP'nin haberine göre Amerikalı yetkililer, füze saldırılarıyla, Libya hava savunma sistemlerinin hedef alınacağını belirtti.

20.45 - İSPANYA 4 ADET F-18 ASKERİ UÇAĞINI İTALYA'YA YOLLADI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Libya ile ilgili aldığı karar ve bugün Paris'te yapılan zirve sonrasında İspanya, Libya'ya düzenlenen askeri operasyona katılması için 4 adet F-18 tipi askeri uçağını İtalya'ya gönderdi.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, "İspanya, BM'nin kararını etkili hale getirmek için üzerine düşen sorumluluğu, Libya halkını koruma sorumluluğunu kabul ediyor" dedi. Zapatero, 4 adet F-18 tipi askeri uçağın İtalya'ya doğru hareket ettiğini açıklarken, bu uçakların büyük olasılıkla yarın sabah Libya'daki operasyona dahil olabilecekleri kaydedildi.

Verilen bilgilerde ayrıca İspanya Savunma Bakanlığı'nda bu akşam yapılacak olan ve Genelkurmay Başkanı'nın da iştirak edeceği olağanüstü toplantıda Libya'daki operasyona katılacak askerlerin koordinasyonun yapılacağı, yaklaşık 450 kadar askerin gönderilmesinin öngörüldüğü ifade edildi. İspanya 4 F-18 uçağı ile birlikte Boeing 307 Cessna tipi nakliyat uçağı, F-100 tipi bir fırkateyn, bir denizaltı ve bir deniz gözetleme uçağını da Libya'daki operasyon için bölgeye gönderiyor.

İspanyol hükümetinin aldığı kararla ilgili Kral Juan Carlos ve ana muhalefetteki Halk Partisi lideri Mariano Rajoy'a bilgi verildiği belirtilirken, gelecek salı günü mecliste yapılacak oturumda Libya'daki askeri operasyona katılma kararının onayının alınacağı bildirildi.

20.35 - FRANSA, OPERASYONA 20 KADAR UÇAKLA KATILIYOR

Fransa ordusu Libya'daki operasyona 20 kadar uçakla katılıyor.

Fransa Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Albay Thierry Burckhard, yaptığı açıklamada, Charles de Gaulle uçak gemisinin yarın Libya 'ya doğru yola çıkacağını bildirdi.

Uçak gemisinin Fransa'nın kuzeyindeki Toulon kentinden hareket edeceğini belirten sözcü, operasyona katılacak 20 kadar uçak arasında 8 Rafale, 2 Mirage 2000-D, iki Mirage 2000-5 ve Awacs'ların bulunacağını ifade etti.

Sözcü, avcı uçaklarının sivillerin hayatı tehlike olduğunda askeri hedefleri vuracağını kaydetti.

Fransa'nın Libya'da ilk ateşinin Muammer Kaddafi yanlısı güçlerin bir aracını hedef aldığını bildiren sözcü, "18.45 civarında Kaddafi yanlısı güçlere ait olduğu açıkça belli olan bir Libya aracına ateş açıldı" dedi.

Albay Burckhard, ateşe karşılık verilip verilmediği sorusu üzerine, "Libya güçlerinden misilleme olduğunu gösteren herhangi bir bilgi almadıklarını" kaydetti.

20.22 - RUSYA'DAN OPERASYONA TEPKİ

Rusya, Batılı güçlerin Libya'ya askeri operasyon başlatma kararlarını üzüntüyle karşıladığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksardır Lukaşeviç yaptığı yazılı açıklamada, "Bir dizi ülkenin hava kuvvetleri, 19 Mart'ta Libya'ya karşı askeri eylemlere başladı. Moskova, bu askeri eylemi üzüntüyle karşılamaktadır" dedi.

Rusya, Batılı güçlerin Libya'ya askeri operasyon başlatma kararlarını üzüntüyle karşıladığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksardır Lukaşeviç yaptığı yazılı açıklamada, "Bir dizi ülkenin hava kuvvetleri, 19 Mart'ta Libya'ya karşı askeri eylemlere başladı. Moskova, bu askeri eylemi üzüntüyle karşılamaktadır"

Fransız jetleri, Libya'daki hedeflere yönelik hava saldırıların başlarken, siviller de önemli havaalanlarında toplanmaya başladı.

Libya devlet televizyonunun canlı yayınladığı görüntülerde başkent Trablus ve Muammer Kaddafi'nin doğum yeri Sirte'de gösteri yapan siviller görülüyor.

Devlet televizyonu, vatandaşların, diğer şehirlerdeki havaalanları ile Kaddafi'nin Bab el Aziziye'deki karargahına da akın ettiğini duyurdu.

Fransa Savunma Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Fransız uçakları bugün TSİ 18.45'te bir Libya askeri aracına ateş açtı.

Fransa'nın Charles De Gaulle uçak gemisinin de Libya'ya doğru yarın yola çıkacağı kaydedildi.

Öte yandan Kaddafi yönetimi karşıtı güçler, bu sabah Bingazi üzerinde düşürüldüğü bildirilen savaş uçağının kendilerine ait olduğunu açıkladı. Muhaliflerin yetkililerinden Azeldin el Şerif, yer ile iletişim olmadığı için uçağın, muhalif güçlerin ateşi sonucu yanlışlıkla düşürüldüğünü söyledi.

Fransa: Libya'da ilk hedefi yok ettik

Fransa Ordusu, Libya'da ilk hedefin vurularak yok edildiğini duyurdu. Vurulan hedefin askeri bir araç olduğu belirtildi.

Ordu Sözcüsü Laurent Teisseire, Muammer Kaddafi'nin isyancıların üzerine yürümesini durdurmaj amacıyla Bingazi'nin doğusunda 100 çarpı 150 kilometrelik bir alanda 20 uçakla faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Sözcü, Charles de Gaulle uçak gemisinin de yarın Libya'ya hareket edeceği bilgisini verdi.

ABD FÜZE SALDIRISI DÜZENLEYEBİLİR

Akdeniz ve çevresinde konuşlu Amerikan savaş uçakları ve savaş gemilerinin, Fransa hava kuvvetlerinin Libya'da başlattıkları operasyona ilk aşamada katılmadıkları ancak ilerleyen saatlerde füze saldırılarıyla destek verecekleri ileri sürüldü.

AP'nin haberine göre Amerikalı yetkililer, füze saldırılarıyla, Libya hava savunma sistemlerinin hedef alınacağını belirtti.

ABD'nin, bu operasyona katılımını, en azından başlangıç aşamasında, "sınırlı tutmayı düşündüğünü" belirten bir yetkili, Libya hava savunma sistemlerini hedefleyerek Fransa ve diğer ülkelerin hava kuvvetlerine yardım sağlamış olacaklarını ifade etti. Yetkili bu kapsamda, Libya hedeflerine bugün Tomahawk füzeleriyle saldırıların beklenebileceğini ifade etti.

Yetkili, Libya'nın bu ilk operasyonlara tepkisine bağlı olarak, operasyonun diğer aşamalarının nasıl olacağının değerlendirileceğini kaydetti.

EL CEZİRE: "FRANSIZ UÇAKLARI 4 LİBYA TANKINI TAHRİP ETTİ"

El Cezire televizyonu, Fransız savaş uçaklarının Libya'daki operasyonda, Muammer Kaddafi güçlerine ait 4 tankı vurarak tahrip ettiklerini duyurdu.

El Cezire, tankların, Libya'nın Bingazi kentinin güneybatısında vurulduklarını belirtti.

Fransa Savunma Bakanlığı kaynakları da "belirli sayıda tank ve zırhlı personel taşıyıcısının vurulduğu" bilgisini verdi.

Öte yandan Fransız askeri sözcüsünün verdiği bilgilere göre operasyon, muhalif güçlerin merkezi olan ve Kaddafi güçlerinin hedeflediği, 670 bin nüfuslu Bingazi kentinin çevresindeki 100-150 kilometrelik bir bölgede yoğunlaşıyor.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Libya'da Başkanlık sarayı yanıyor...
Sayfa başına dön 
4 sayfadaki 8 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
AKINCILAR :: DÜNYA :: SAVAŞ :: Afrika-
Buraya geçin: