AKINCILAR

AKINCILAR FORUM
 
AnasayfaKapıGaleriAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 abd çekiliyor!!!

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
turbixMesaj Sayısı : 161
Reputation : 7
Kayıt tarihi : 15/04/10

MesajKonu: abd çekiliyor!!!   Cuma Ağus. 06, 2010 6:19 pm

[size=18]

İşte Amerika'nın bıraktığı Irak...

Bu ay sonundan itibaren Irak'ta muharip Amerikan kuvveti kalmayacak. İşgalden geriye ise parçalanmış ve yoksul bir Irak kalıyor.[b] ABD başkanı Barack Obama, Irak savaşının, en azından Amerika için, bitiş tarihini açıkladı: 31 Ağustos 2010.[/b]

Obama’nın açıklamasına göre, Ağustos sonundan itibaren Irak’ta muharip Amerikan kuvveti kalmayacak, eğitim amaçlı bırakılacak 50 bin kişilik kuvvet de gelecek yıl sonunda çekilecek.

İşgalin faturası ise oldukça ağır... Bush yönetimi 2003 yılında Irak’ı işgal ederken, 11 Eylül saldırılarını bahane olarak kullandı ve Irak’a demokrasi getirme vaadinde bulundu.

İşgal sırasında ne Saddam Hüseyin’in El Kaide ile bir ilişkisi olduğuna dair kanıta, ne de kitle imha silahlarına rastlandı.Emperyalist Güçler Irak'ta kurulu mevcut sistemi alaşağı ederek adına demokrasi dedikleri şartalatan bir sistem inşaa ettiler.

[b]KAN GÖLÜ[/b]

Irak savaşı, ülkeye demokrasiden ziyade kan ve etnik bölünme getirdi. Önceleri kurtarıcı olarak karşılanan Amerikan askerlerinin işkence, tecavüz ve katliamları, Iraklının yüzüne tokat gibi indi.

Ebu Gureyb hapishanesindeki katliam ve işkence fotoğrafları, Iraklıların ve dünyanın zihnine kazındı.

İşgalde ülke kan gölüne döndü. Şiddet doruğa çıktı...Bazı kaynaklara göre 700 bin bazı kaynaklara göre de [b]bir buçuk milyon [/b]Iraklı hayatını kaybetti.

[b]5 MİLYON YETİM[/b]

Araştırmalar Irak’ta 5 milyon çocuğun öksüz veya yetim kaldığını gösteriyor. Şiddet yüzünden 2 milyon kişi ülkesini terketti, 2 buçuk milyon kişi de kendi ülkesinde mülteci konumuna düştü.

Irak’ta her 2 kişiden birinin işsiz olduğu tahmin ediliyor.

Irak’ın pek çok bölgesi, günde en fazla 6 saat elektrik alabiliyor. Su da çoğunlukla kesik oluyor. Savaş, Saddam Hüseyin döneminde ambargolar yüzünden zaten kötü durumda bulunan alt yapıyı büyük ölçüde çökertti.

Irak’ın en büyük gelir kaynağı petrol üretimi de işgal öncesi seviyenin çok altında. Petrol, çoğunlukla Amerikan şirketlerince işletiliyor.

ABD'nin el koyduğu Iraklılar'ın parasının yüzde 96'sının nereye gittiği de bilinmiyor.

[b]KÜLTÜR KATLİAMI[/b]

Savaştan arihi ve kültürel değerler de payını aldı. İşgalin ilk günlerinde Irak'ın binlerce yıllık tarihinin sergilendiği müzeler yağmalandı, paha biçilmez eserler yurt dışına kaçırıldı.

Irak’ın 125 milyar dolar dış borcu olduğu tahmin ediliyor.

[b]4 BİN 413 ABD ASKERİ ÖLDÜ[/b]

İşgalde Amerikan askeri kayıpları ülkede savaş aleyhtarlığını güçlendirdi. Irak’ta şimdiye kadar 4 bin 413 Amerikan askeri öldü, 32 bini yaralandı.

Irak savaşının Amerikan ekonomisine maliyeti konusunda da çelişkili tahminler yürütülüyor. Bazı kaynaklar 200 milyar dolardan bahsederken, bazı kaynaklar rakamı 2 trilyon dolara kadar çıkarıyor.

Obama’nın açıklamalarına göre gelecek yıl sonunda Amerikan askerlerinin tamamı Irak’tan çekilecek.

Ancak Irak’ta 5 aydır hükümetin kurulamadığına, şiddetin arttığına dikkat çeken uzmanlar, ülkeyi daha karanlık günlerin beklediğinden endişe ediyor. Irak'ta ABD işgalcileri adına demokrasi dedikleri kukla bir sistem inşaa ederek Iraktan çekiliyorlar.Kuzey Irak'ta oluşturulan ve Talabani,Barzani aşiretlerinin yönettiği Kürt bölgesi ve Şii'lere tanınan yüksek makamlarda ki başbakanlık ve benzeri görevlerin tamamen belirsizliğin nedeni olduğu biliniyor.

Bazı uzmanlar Irak'tan işgal güçlerinin çekilmesinin ardından yaşanacakları savaştan daha beter bir durum olarak yorumlarken ,Bazıları da ABD'nin hiç bir şekilde Irak'ta istediği bir planı yürürlüğe koyamadığını dillendiriyorlar.İşgalci güçlerin Irak'tan tamamen çekilmeyeceği ve Askeri Üslerin ABD denetiminde kalacağı ayrıca siyasi otoritenin ABD öncülüğünde gerçekleştirilecek denetimlerle sağlanacağı ve işbirlikçi zümrelerle Irak halkının yönetetileceği ise bilinen bir gerçek olarak önümüze çıkıyor.


[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
turbixMesaj Sayısı : 161
Reputation : 7
Kayıt tarihi : 15/04/10

MesajKonu: Geri: abd çekiliyor!!!   Cuma Ağus. 06, 2010 6:43 pm

[b][size=18][b]Tarık Aziz: ABD, Irak'ı kurtlara bırakıyor[/b][/size][/b]

[b]LONDRA (CİHAN)
[/b][size=18]
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in danışmanlarından eski Başbakan Yardımcısı yardımcısı Tarık Aziz, şiddet olaylarının artış göstermesine rağmen Irak'tan muharip askerlerini çekileceklerini bir kez daha teyit eden ABD Başkanı Barack Obama'yı, Irak'ı "kurtların eline bırakmakla" suçladı. İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Irak eski Başbakan Yardımcısı Aziz, ABD'nin 2003 işgalinden bu yana yaptığı hataları telafi etmek için ülkede kalması gerektiğini söyledi.
Bağdat'ta tutulduğu hapishaneden konuşan Tarık Aziz, "Hepimiz Amerika ve İngiltere'nin kurbanlarıyız." ifadesini kullandı. Aziz, yedi yıl önce Amerikan askerleri tarafından yakalandıktan sonraki ilk röportajında ayrıca "Ülkemizi birçok farklı yoldan öldürdüler. Bir hata yaptığınızda o hatayı telafi etmeniz gerekir, Irak'ı ölmeye bırakmanız değil." dedi.
ABD Başkanı Barack Obama, istatistiklere göre Temmuz ayının son iki yıl içinde Irak'ta en kanlı ay olmasına rağmen Amerikan muharip askerlerinin ülkeden çekilmesinin planlandığı gibi 31 Ağustos'ta sona ereceğini söylemişti.
Bağdat yönetimi geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı açıklamada Temmuz ayında 396'sı sivil 535 kişinin öldüğünü belirtmişti. Bu rakam, 563 kişinin öldüğü Mayıs 2008'den bu yana çıkan en yüksek rakam olmuştu.

Süryani kökenli olan Tarık Aziz, röportajında ayrıca "Saddam Irak'ı 30 yılda inşa etti ama şimdi yıkılmış durumda. Eskiden olduğundan daha fazla hasta daha fazla aç insan var." diye konuştu. Aziz, "İnsanlara hizmet götürülemiyor. Her gün yüzlerce olmasa bile onlarca insan ölüyor." diye kaydetti.
[b]OBAMA İKİYÜZLÜ[/b]
Barack Obama Başkan seçildiğinde cesaretlendiğini ve eski Başkan Geroge W. Bush'un bazı hatalarını gidereceğini düşündüğünü ifade eden Tarık Aziz, "Ancak Obama ikiyüzlü. Irak'ı kurtlara bırakıyor." şeklinde konuştu.
Röportajında Irak'ın devrik lideri Saddam'ı da savunan Aziz, Batı'nın Saddam'ı yanlış anladığını dile getirdi. Aziz, "Saddam yalan söylemedi. Gerçekleri değiştirmedi. O benim büyük sevgi ve saygı duyduğum birisi. O, tarihin ülkesine hizmet ettiğini göstereceği bir adam." ifadelerini kullandı. Saddam'ın ülkesini inşa ve halkına da hizmet ettiğini sözlerine ekleyen Tarık Aziz, "Sizin (Batı'nın), Saddam'ın yanlış olduğuna dair yargılarınızı kabul edemem." dedi.
Bugün 73 yaşında olan Tarık Aziz, 2003 yılında yakalandıktan sonra sağ kalan Saddam'ın az sayıdaki yardımcıları arasında yer alıyor.
Saddam döneminde Dışişleri Bakanlığı yaptıktan sonra 1991'de başbakan yardımcılığına getirilen Aziz, 2009 yılında adam öldürmeden 15 yıl ve Kürtlerin Irak'tan sürülmesi suçundan 7 yıl hapis cezası almıştı.
Aziz'in ailesi sürekli olarak sağlık sorunlarından dolayı kendisinin salıverilmesini talep ediyor.
[b]YAYIN TARİHİ: 06.08.2010[/b]
[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

GÖLGE

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: abd çekiliyor!!!   Cuma Ağus. 06, 2010 7:49 pm

[size=18]IRAK in kan gölüne cevrilmesinde Türkiye iktidarinin Isgale göz yummasi ve AKP hükümetince fazlasiyla yol verilmesi,mesuliyet acisindan RTE nin de arada unutulmamasi gerekir.

RTE nin IRAK ta Emperyalist isgale destek vermesinin karsiligi ,olarak güclü hükümet,güclü iktidar yapisi tamamen AB-D eksenli olarak olusmustur.

...........[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
INSAN

INSAN

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Geri: abd çekiliyor!!!   Paz Ağus. 08, 2010 2:16 pm

[size=18]
ABD savasi kaybetti.Yanilgisini ve yaptigi katliamlari gizlemenin yolunu bulmaya calisiyor...

Katil ABD ve Isbirlikcileri IRAK Isgal ve Katliamlarinin bedelini mutlaka bir sekilde ödiyecektir...

...........
.............
[/size][img]http://www.timeturk.com/images/news/080820100938049915030.jpg[/img]
[size=24]
[color:cc25=orange]

Amerika bölgeden tamamen çıktı
[/color]
[/size]
[size=18]
Milyonlarca sivili acımasızca katleden ABD ordusu özgürlük getirdiklerini iddia ettikleri IRAK'TAN 7 yıl sonra çekildi


Irak'taki Amerikan güçlerinin komutanı General Raymond Odierno, son muharip Amerikan tugayı için düzenlenen törenle Irak'taki tüm muharip görevlerini Irak güvenlik güçlerine devretti.

Irak'taki Amerikan güçlerinin komutanı General Raymond Odierno, son muharip Amerikan tugayı için düzenlenen ayrılık töreninden sonra yaptığı açıklamada, bugünü, tüm sorumluluğu Irak güvenlik güçlerine devretme konusunda ilerleme kaydetmeyi sürdürdükleri, son derece önemli bir gün olarak nitelendirdi.
[color:cc25=yellow]
IRAK ASKERİ VE POLİSİNİ EĞİTECEKLER[/color]

Törene Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Cassim de katıldı. Kendileri için ayrılık töreni düzenlenen birlikler, güvenlik kontrolünü Iraklı güçlere teslim eden son muharip tugay olmasına rağmen, Amerikan muharip birliklerinin bu ayın sonuna kadar ülkeden ayrılmasından sonra da Irak'ta 6 tugay kalacak. Bu birlikler, Tavsiye ve Yardım Tugayları adı altında 1 Eylülden itibaren görev yapacak. Tugaylar, Irak askeri ve polisini eğiterek, onlara destek verecek.

ABD Başkanı Barack Obama, geçen pazartesi günü yaptığı konuşmada, Irak'taki Amerikan güçlerinin muharip görevinin 31 Ağustos'ta sona ermesi vaadine bağlı olduğunu bildirmişti.[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: abd çekiliyor!!!   Salı Ağus. 10, 2010 7:13 pm

Bu bir çekilme değil, dikkat edilirse, "muharip asker"in çekilmesi sözkonusu. Muhariplerin yeni savaşlara sürülmesi sözkonusu olanç
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

GÖLGE

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: abd çekiliyor!!!   C.tesi Eyl. 04, 2010 3:45 pm
[img]http://www.timeturk.com/images/news/040920100920014605825.jpg[/img]

[size=24]
[color:0f2e=red]
Irak: Çağdaş bir yıkımın hikayesi...
[/color]
[/size]


ABD Başkanı Barack Obama, muharip birliklerin çekilmesini kutlarken Irak'ın özgürleştirilmesi operasyonunun sona erdiğini söyledi. Yardımcısı Joe Biden da 'Irak'ın kurtarılması görevi bitmiştir' dedi. Dünya medyası ise muharip birliklerin çekilmesini bir Amerikan zaferi olarak takdim etti. Aynı medya, ABD'lilerin Irak'ta 7 yıl neler yaptıklarını ya da nelere yol açtıklarını konuşmadı. Geriye kalan 50 bin ABD askerinin orada ne iş yapacağını sorgulamadı. Irak halkının dramı birkaç cümleyle özetlenerek dosya kapatılmak isteniyor.

Irak, tarihi boyunca alışageldiği yıkımlardan en 'çağdaşını' yaşadı. Maddi ve manevi yıkımın sınırı yok, ülke yerle bir edilmiş durumda. İşgal öncesi sayıları 1.5 milyon olan dullara yüz binlercesi eklendi.Yetim sayısı 4 milyon, sakat kalanların sayısı 5 milyondan fazla. Çeşitli hastalıklarla uğraşmakta olan okul çağındaki çocukların yarısından fazlası okula gitmiyor ya da ilkokulu bitiremedi. Yani 20-30 yıl sonra Irak halkının yarısı cahil olacak ve bir zamanlar bölgenin en gelişmiş ve eğitimli toplumu olan bu halk, cehaletin karanlık girdaplarında kendine ve tüm bölgeye çok büyük zararlar verecek.
[color:0f2e=yellow]
BÖLGESEL SAVAŞ ÇIKABİLİR[/color]

Belki de ABD'liler Irak'ı bunun için işgal etmişti. Çünkü Saddam Hüseyin'in nükleer ya da kimyasal silaha sahip olmadığını ve El Kaide ile benzeri örgütlerle hiçbir ilişkisinin bulunmadığını ABD eski Başkanı George Bush da İngiltere eski Başbakanı Tony Blair herkesten çok daha emin ve kesin olarak biliyordu.

Saddam'ın diktatör olması ise Bush ve Blair'in umrunda değildi çünkü ABD ve İngiltere yanlısı Arap ve Müslüman ülkelerin neredeyse tüm yönetimleri Saddam'dan daha diktatör ve üstelik çağdışı. Bush ve Blair Irak'ı işgal ederek 10 bin yıllık tarihi olan bu ülkeyi yerle bir ettiler, onu İsrail karşıtı blokun dışına çıkardılar, tüm bölgeye yayılma kabiliyeti gösteren Şii-Sünni, Kürt-Arap, Türk-Acem savaşının altyapısını oluşturdular ve böylece tarihsel bir misyonu yerine getirdiler. Bush ve Blair, MOSSAD ve İsrail'in diğer bilinen ve bilinmeyen örgüt ve kurumlarının Irak'ta ve özel olarak Kürt bölgesinde çok amaçlı yoğun bir şekilde çalışmasını sağladılar. Bu durum seçimlerin yapılmasından bu yana 5 ay geçmesine rağmen hükümetin kurulamamasını ve Irak'ta karmaşık ve zor denklemlerin neden ABD tarafından çözülmediğini yeterince anlatmaktadır.


[img]http://www.timeturk.com/images/news/040920100920014605825_2.jpg[/img]

[color:0f2e=yellow]
İÇ SAVAŞ DA KAPIDA[/color]

Oysa Obama ve Biden'a göre ABD, Irak'a kurtuluş, özgürlük ve demokrasiyi getirmişti ve bu ülkede 'yeni bir şafak' doğmuştu. Obama da bu özgürlük ve demokrasinin korunması için 2011 sonuna kadar bu ülkede 50 bin kadar asker bırakacak ve bu askerlerden ne kadarının bu tarihten sonra orada kalması gerektiğine yine sonra karar verecek. Çünkü Biden'e göre bu askerler 'sivil' görevlerinin yanı sıra Irak ordusunun teröre karşı mücadelesine yardım edecek. Yani terör bitmezse ABD askerleri Irak'tan ayrılmayacak. 160 bin Amerikan askeri, 100 bin civarında yabancı paralı asker, köy korucusu gibi çalışan 100 Sünni ve 250 bin elemanı ile Irak güvenlik güçlerinin baş edemediği 'teröristler' yani El Kaide ve benzeri direniş grupları, ABD'nin çekilmesinden sonra çok daha güçlü şekilde etkin olacaktır. Sünni olan bu grupların karşısına İran destekli Şii hükümet güçleri çıkacak. Bu da Şiiliğin yükselmesinden tedirgin olan bölgedeki Amerikan yandaşı Sünni Arap ülkelerini rahatsız edecektir. Bu ise Amerikan işgaliyle başlayan Şii-Sünni çatışmalarının farklı merkezlerin provokasyonları ile hem Irak hem de bölge ülkeleri için çok tehlikeli bir durum almasına yol açacaktır. Böylece ABD ve müttefiği bölgesel ve uluslararası güçler hedeflerine varmış olacaklar. Yani yaklaşık 100 yıldır Filistin sorunuyla uğraşan ya da uğraşmak zorunda bırakılan bölge halkları ve ülkeleri gerekli önlemleri almamaları durumunda başta Kürt sorunu olmak üzere Irak işgalinin sonucu birçok sorunla uğraşmak zorunda kalacaklardır. Çünkü Irak, Şii-Sünni ve Kürt-Arap, Türk ve Acem çatışmaları açısından müthiş potansiyeli olan ve üstelik petrol rezervleri açısından dünya sıralamasında ikinci ülke. Emperyalist ülkeler, Irak ve insanlık tarihinin belirlendiği coğrafya ile ilgilenmektedir ve ilgilenecektir. Aksi takdirde Irak'ın işgal edilmesi hiçbir şey ifade etmeyecekti. İsrail devleti, Filistin topraklarında değil de Arjantin, Uganda ya da Alaska'da kurulmuş olsaydı hiç kimse Washington'daki 'barış' görüşmeleri ile ilgilenmeyecek ve radikal İslamcı Hamas hiç kimsenin umurunda olmayacaktı!

Hüsnü Mahalli / Akşam
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
abd çekiliyor!!!
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
AKINCILAR :: DÜNYA :: SAVAŞ :: Irak-
Buraya geçin: