AKINCILAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AKINCILAR

AKINCILAR FORUM

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İsrail filosu Özgürlük filosuna karşı

2 posters
YazarMesaj
INSAN

INSAN

İsrail filosu Özgürlük filosuna karşı Empty
MesajKonu: İsrail filosu Özgürlük filosuna karşı   İsrail filosu Özgürlük filosuna karşı EmptyPerş. Mayıs 20, 2010 10:19 pm

[size=24][color:596f=orange]

[/size][/color]

[size=18][color:596f=yellow]

Yüzlerce İsrailli Özgürlük filosunun Gazze’ye girişini önlemek için gemilerle karşı koymaya karar verdi. Yüzlerce gemi ve yatın katılacağı karşıt girişimde Türkiye karşıtı sloganlara ağırlık verilecek.

[/color]

Timeturk

Türkiye’den İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı İHH ve çeşitli Avrupa ülkelerinden yardım kuruluşlarının oluşturduğu Gazze’ye Özgürlük Filosu’nun önünü kesmek için yüzlerce İsrailli denize döküldü. Cumartesi sabahı sulara açılacak filoda Türkiye’yi kışkırtıcı “Ermeni soykırımı”, “Kürt trajedisi” gibi sloganlar kullanılacak. İsrail Deniz Kuvvetleri ise Ashdod sahillerinin güneyinde kalan bölgeyi “yasak bölge” ilan etmeye hazırlanıyor.

Türkiye ve Avrupa sahillerinden Gazze halkıyla dayanışma ve kuşatmayı kırma amaçlı bazı yardımları ssokabilmek için Gazze’ye doğru yola çıkan özgürlük filosuna karşı koymak için yüzlerce İsrailli, yüzlerce yat ve gemilerden oluşan filo ile denize çıkmaya karar verdi. İsrailli filo, uluslar arası dayanışmacı gemilere karşı koymak ve şaşırtmak için önümüzdeki cumartesi günü sulara açılacak.

İbranice yayınlanan Yediot Ahronoth gazetesi şöyle yazdı: “Karşı koymak için sulara açılacak İsrail filosunun sloganı “İsrail’i şaşırtmak için gelen herkesi sıkıntıya sokacak ve şaşırtacağız” olacak. İsrail gemilerinde ayrıca Türk gemilerine cevaben “Ermeni soykırımı”, “kürt trajedisi” ile “Hamas’ın barbarlığı” sloganlarına yer verilecek.

Gazetenin haberine göre iki filo direk karşı karşıya gelmeyecek. Çünkü İsrail Deniz Kuvvetleri uluslar arası filonun girmesini engellemek için Ashdod sahillerinin güneyinde bulunan bölgeyi kapalı askeri bölge ilan etmeye hazırlanıyor.

İsrail karşıt filosu Cumartesi günü sabah saat tam 10’da Herzliya Şehri sahillerinden hareket edecek.

[/size]
GÖLGE

GÖLGE

MesajKonu: Geri: İsrail filosu Özgürlük filosuna karşı   İsrail filosu Özgürlük filosuna karşı EmptyC.tesi Mayıs 22, 2010 10:14 pm

[img]http://www.pressmedya.com/resimler/haber/gazzegemisi%20yolda.jpg[/img]
[size=24]
[color:bfb2=green]
Gazze gemisi İstanbul'dan yola çıktı
[/color]
[/size]
[size=18]

İstanbul'dan yola çıkan biri yolcu olmak üzere üç gemi, Kıbrıs'da diğer gemilerle buluşup, Gazze'ye hareket edecek

Sabah saatlerinden itibaren gemiyi uğurlamak için çok sayıda kişinin Sarayburnu limanına geldiği uğurlama töreni coşkuyla gerçekleştirildi. Miting havasında geçen uğurlama esnasında şimdiye kadar toplanan yardımların haricinde küpe ve yüzüklerini bağışlayan kadınlar oldu. Tekne ve vapurları dolduran bazı gruplar da denizde geminin uğurlanmasına sloganlarla eşlik etti.

Binlerce kişinin katıldığı uğurlamaya sivil toplum kuruluşlarından, siyasi partilerden, sanatçı, gazeteci ve yazarlardan da önemli isimler katıldı.
[color:bfb2=yellow]
Gazze Ambargosunu Kırmak İnsanî Sorumluluk
[/color]
Geminin hareket etmesinden önce bir program yapıldı. "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" çalışmasına destek veren uluslararası kimi kuruluş temsilcileri birer konuşma yaptı. Kudüs İslami Hareket lideri Şeyh Raid Salah'ın da bir konuşma yaptığı etkinlikte çeşitli dinî-siyasi grup temsilcileri Gazze'deki ambargonun kırılmasının insani ve vicdani bir sorumluluk olduğuna dikkat çektiler. İHH Başkanı Bülent Yıldırım da yaptığı konuşmada İsrail'in tehditlerinin Gazze'ye gidecek gemileri engelleyemeyeceğini ve her haklarda Gazze'ye yardımları ulaştırmakta kararlı olduklarını belirtti. "İzzet Şahin'le birlikte zindanları yaşadık. Afganistan'a yetimhane açmak için giden arkadaşlarımızı Faruk Aktaş ve Bahattin Yıldız şehit oldular. Bir ayda hem zindanı, hem şehadeti yaşadık. Allah yolumuzu açık etsin. Bizim arkamızda milyonların duaları var." diyen Yıldırım, Gazze'ye insanî yardım için gittiklerini ve bir çakı dahi taşımadıklarını ısrarla vurguladı. İsrail'in böyle bir insani girişimi engellemesinin korsanlık olacağını ifade eden Yıldırım, destek tüm kuruluşlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Mikail ezgilerini söyledi. Ardından beyaz güvercinler ve balonlar uçuruldu. Teşrik tekbirleri ve dualarla uğurlanan Mavi Marmara gemisi 40 saat sürecek bir yolculuktan sonra Antalya'ya ulaşacak. Yolcuların çoğu Antalya'da gemiye binecek. İsrail engellemezse geminin 26 Mayıs 2010 tarihinde Gazze'ye ulaşması bekleniyor.

Program esnasında çok sayıda pankart açıldı, dövizler, flamalar taşındı. Sık sık tekbir getirilen etkinlikte "İstanbul'dan Gazze'ye Direnişe Bin Selam!", "Gemiler Varacak Ambargo Kalkacak!", "Kahrolsun İsrail!", "Yaşasın Küresel İntifada!", "Birruh Biddem Nefdike Ya Aksa!", "Yaşasın Gazze Dayanışması!" vb sloganlar atıldı.

[color:bfb2=yellow]
Gazze'ye Giden En Büyük Yardım Filosu
[/color]

İHH ve Free Gaza gibi birçok uluslararası insani yardım kuruluşu 2006 yılından beri İsrail tarafından ambargo altında tutulan Filistin halkına yardım etmek için gemilerle yardım çalışmasını başlattı. Türkiye'den kalkan iki gemi Kuveyt ve Cezayirli hayırsever işadamları tarafından Gazze filosunda kullanılmak üzere hediye edildi.

Yardım filosunda Türkiye'den 3, Yunanistan'dan 1, İrlanda'dan 1, İngiltere'den 2, Cezayir'den 1 ve Kuveyt'ten 1 olmak üzere toplam 9 gemi bulunuyor.

"Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" olarak isimlendirilen harekete yaklaşık 50 ülke ve binlerce sivil toplum kuruluşu, aktivist destek veriyor. Hareket şimdiye kadar Filistin'e yapılan en büyük yardım organizasyonu olarak dikkat çekiyor.

Gemiler Filistin'e ilaç, tıbbi malzeme, çimento, demir, prefabrik evler, çocuk oyunları vb. insani yardım malzemeleri götürecek. Yardım malzemeleri toplam 10 bin tondan oluşuyor.

İstanbul'dan 2'si yük gemisi birisi yolcu gemisi olmak üzere 3 gemi yola çıktı. Avrupa'dan gelen gemilerle İstanbul'dan çıkan gemiler, uluslararası açık sularda buluşacak.

Gemiler 25 Mayıs 2010 Salı günü Antalya'dan Gazze'ye doğru hareket edecek. İsrail engellemezse gemilerin 24 saat sonra (26 Mayıs'ta) Gazze'de olması bekleniyor.

[/size]
GÖLGE

GÖLGE

MesajKonu: Geri: İsrail filosu Özgürlük filosuna karşı   İsrail filosu Özgürlük filosuna karşı EmptyPaz Mayıs 30, 2010 10:29 pm

[img]http://www.timeturk.com/images/news/310520100050372987416_2.jpg[/img]

[size=28][color:a3ad=red]
Özgürlük Filosu tamamen kuşatıldı[/color]

[/size]
[size=18]
Gazze'ye yardım götüren Özgürlük Filosu gemileri denizden ve havadan tamamen kuşatılmış durumda.

Muhammed YILDIZ / TİMETURK

Gazze'ye yardım götüren Özgürlük Filosu'nun İsrail donanmasına ait denizaltıları ve helikopetlerle kuşatıldı.

Denizden 3 savaş ferbitotu, denizaltı ve havadan da 1 helikopterle kuşatılan gemide bulunan herkese can yeleği, gaz maskesi dağıtıldı.

ayrıntılar geliyor..[/size]
GÖLGE

GÖLGE

MesajKonu: Geri: İsrail filosu Özgürlük filosuna karşı   İsrail filosu Özgürlük filosuna karşı EmptyPaz Mayıs 30, 2010 10:33 pm

[img]http://www.timeturk.com/images/news/300520102350000705972_2.jpg[/img]

[size=28][color:e1c1=red]
İsrail Konsolosluğu önünde eylem

[/color]
[/size]
[size=18]
Bir çok sivil toplum örgütü vicdan sahibi insanları Levent'de bulunan İsrail konsolosluğunu protestoya çağırdı.

Muhammed YILDIZ / TİMETÜRK

İsrail gemilerinin Özgürlük Filo'sunu tacize başlaması ile bir çok sivil toplum kurumu harekete geçti.

Saat 24.00 'de Levent'de bulunan İsrail Konsolosluğu önünde gösteriler yapılacak ve protesto eylemi gerçekleştirilecek. Vicdan sahibi herkesin bu eyleme katılması bekleniyor.[/size]
INSAN

INSAN

MesajKonu: Geri: İsrail filosu Özgürlük filosuna karşı   İsrail filosu Özgürlük filosuna karşı EmptyPaz Mayıs 30, 2010 11:02 pm

[img]http://www.anadoluhaberim.com/upload/resimler/haber/519141_htmansetyeniibda.jpg[/img]

[size=28][color:6db5=green]
Gemiler yolda, İsrail pusuda..[/color]

[/size]
[size=18]
Gazze'ye tonlarca yardım götürmek üzere yüzlerce barış eylemcisi ve insan hakları savunucusuyla yola çıkan Gazze'ye Özgürlük filosuna karşı, İsrail donanması da Hayfa'da gemileri durdurmak için hazır bekliyor.
Ynet haber sitesi, son üç gündür, İsrail donanmasına ait 3 füze gemisinin Hayfa limanında demirlediğini bildirdi. Gemilerde İsrail donanmasına ait seçkin "Şayetet 13" komando birlikleri, donanma subayları ve istihkamcılar yer alırken, gemilere müdahaleyi görüntüleyip basına dağıtacak İsrail Savunma Kuvvetleri sözcülüğünden görevli personel de hazır bulunuyor.[/size]
GÖLGE

GÖLGE

MesajKonu: Geri: İsrail filosu Özgürlük filosuna karşı   İsrail filosu Özgürlük filosuna karşı EmptyCuma Haz. 18, 2010 10:37 pm

[img]http://www.timeturk.com/images/news/180620101903294722110_2.jpg[/img]

[size=24]
[color:88bc=red]
İsrail propagandasının ardındaki gerçek[/color]

[/size]
[color:88bc=yellow]
Uluslararası sulardaki gemilere saldıran, kendilerini savunmaya çalışan yolcuları öldüren ve onların gemilerini korsanların limanına yanaşmaya zorlayan silahlı adamlara çok öfkeliyim.
[/color]

[size=18]
Hint Okyanusu’ndaki Batılı gemileri yağmalayan Somali korsanlarından bahsediyorum. Açık denizlerdeki silahsız gemilerimize bunları yapmaya nasıl cüret edebiliyor bu teröristler? Bu gibi terörist saldırıları önlemek için bölgeye savaş gemilerimizi göndermekte son derece haklıyız.

Vay canına! İsrailliler hiç olmazsa fidye istemediler. Tek istekleri, gazetecilerin bu “propaganda savaşını”nda İsrail’in safında yer alması. Henüz haftanın başındaydık ki, İsrail komandoları Gazze’ye yardım götüren gemiye saldırdı ve yolculardan dokuzunu öldürdü. Haftanın sonuna geldiğimizde ise protestocular bir anda diğer bir insan evladına demir çubuklarla vuran ve yürekleri Yahudi nefretiyle dolup taşan “silahlı barış eylemcileri” oluverdiler.

Bu iddiaların “demir çubuklarla vuran” kısmı oldukça ilgimi çekti. Zira demir çubukla kendisine vurulan bir insanın karşısındaki kişiye tüfekle mukabelede bulunması, halihazırdaki tuhaf gerçeklik anlayışına uymuyor.

Türklerden pek çoğu, bir akrabası İsrailliler tarafından öldürülse, akrabasının şehit olduğunu söyler. Benzer şekilde gemide hayatını kaybeden gencin ailesinin de, çocuklarının şehit olmayı arzuladığını belirtmesi, gemideki eylemcilerin esasında mücahit olduklarını iddia edenlerce, bu iddialarına delil olarak kullanıldı. Bu hafta bir Sri Lankalı bana mesaj attı.

Mesajı aynen şu şekildeydi: “Yeğenim, kuzenim ve eşi yardım gemisindeler. Maalesef 20 yaşındaki yeğenim Ahmet bacağından vurulmuş. Şimdi askeri gözetim altında tedavi ediliyor. Sizi son durumdan haberdar edeceğim.” Geçekten de dediğini yaptı. Sadece birkaç saat içerisinde bu Sri Lankalının evine üşüşen basın mensupları Ahmet’in gerçekten bir mücahit, hatta bir intihar eylemcisi olup olmadığını öğrenmeye çalışıyorlardı. Görüyorsunuz ki propaganda işe yarıyor! Görüntülerde protestoculara yer veren en ufak bir kare bile yok zira İsrailliler görüntü kayıtlarının çok büyük bir kısmını çaldılar.

Madem gemiler bu kadar “zalim” insanlar taşıyordu, bu adamların “Gazze’deki teröristlere” yardım götürme planının, Türkiye’den başlayan uzun yolculuk sırasında ya da en azından yolculuk esnasında uğradığı diğer limanlarda ortaya çıkarılıp bertaraf edilmesi gerekirdi. Ama hiç kimse çıkıp da neden bunun yapılmadığını bize açıklamıyor.

Üstelik Montreal’deki Mcgill Üniversitesi’nden Profesör Gil Troy, Kanada’nın azgın National Post gazetesinde Perşembe günü yayımlanan yazısında tüm bu “silahlı barış eylemcileri” zırvalarına yer verebiliyor.

Türk gemisine yapılan saldırı konusunda çok fazla şaşırdığımı söyleyemem. Çünkü ben, en az ortalama bir Arap ordusu kadar “elit” bu disiplinsiz ordu bozuntusunun [İsrail ordusu] Lübnan’da sivillere ateş açtığına şahit olmuştum. Lübnanlı milis dostlarının hemen yanı başında katliamın son gününde yani 18 Eylül sabahında Filistinlilerin maruz kaldıkları Sabra ve Şatilla katliamını sadece seyretmekle yetindiklerini görmüştüm. 1996’daki İsrail’in Kana katliamında da oradaydım.

Hatta katliama katılanlardan birisi, İsrail basınına verdiği demeçlerde, yarısından fazlası çocuk olmak üzere katliamın 106 kurbanı için “Arabushim” ifadesini (“Arap” sözcüğü yerine kullanılan aşağılama amaçlı sözcük) kullanmıştı. Katliama ilişkin Nobel ödüllü Şimon Peres liderliğindeki İsrail hükümetince yapılan açıklamada, ölen sivillerin arasında teröristlerin bulunduğu belirtilmişti.

Bu tamamen asılsız ve yalan bir iddia idi, ama kimin umurunda ki! Sonrasında 2006’da ikinci Kana katliamı oldu ve 2008-2009’da çoğunluğu çocuk olmak üzere 1.300 Filistinlinin katledildiği Gazze katliamı oldu ve sonra…

Ardından, İsrail ve Hamas’ın Gazze’de savaş suçları işlediği tespitinde bulunan Goldstone raporu yayımlandı. Ne var ki rapor Yahudi düşmanlığına yol açmakla itham edildi.

Güney Afrikalı önde gelen bir yargıç olan zavallı Goldstone, Harvard’ın öfkeden kuduran hocası Al Dershowitz tarafından “şeytan adam” olarak tanımlandı. Üstelik cesur Obama hükümeti de raporu “tartışmalı” bulduğunu açıkladı. Bu arada “tartışmalı” sözcüğünün aslında “hadi lan ordan!” anlamına geldiğini hatırlatmakta fayda var.

Kronolojimizi takip etmeye devam edelim: Ardından, Mossad Dubai’de bir Hamas yetkilisini öldürdü. İsrail, İngiltere ve diğer ülkelerden en az 19 sahte pasaport kullanarak yaptı bu işi. Peki, o dönemin Dışişleri Bakanı David Miliband’ın içler acısı tepkisine ne demeli? Yaptığı açıklamada, Dubai’deki cinayeti değil de İngiliz pasaportlarının kullanılmasını “tartışmalı bir vukuat” olarak tanımladı ve ardından… Evet şimdi de dokuz gemi yolcusunun İsrail’in kahramanlarınca öldürüldüğü olay meydana geldi.

Tüm bu yaşananların en ilginç yanı şu ki, pek çok İsrailli gazeteci gemideki cinayetleri ve İsrail ordusunu esasında Batılı gazetecilerin göstermesi gereken cesaretle ele alıp yazıyor; buna karşın, BBC’nin Gazze’ye yardım gemilerine ilişkin korkak tavrında da görüldüğü üzere aralarında benim de bulunduğum Batılı gazetecilerin İsrail ağzıyla yazıyor olmasıdır.

İsrail’deki yazılar için Amos Harel’in Haaretz’te yayımlanan ve İsrail ordu birliklerinin oluşumunu yerden yere vurduğu haberi örnek olarak ele alabiliriz. Önceden subayların pek çoğu solcu kibbutzim geleneğinden, Tel Aviv veya Sharon’un sahil kesiminden geliyordu. 1990’da subayların yalnızca yüzde 2’si dindar ortodoks Yahudi’yken günümüzde bu oran yüzde 30’u bulmuş durumda. Golani Tugayı’ndaki 7 yarbaydan 6’sı dindar. Bazı piyade tugayları dahilindeki yerel birliklerdeki komutanların yüzde 50’den fazlası “ulusal” dindar.

Dindar olmakta hiçbir beis yok. Ancak, Harel bu noktaya pek dikkat çekmese de, ortodoks Yahudilerin çoğunluğu Batı Şeria’nın sömürgeleştirilmesini desteklediklerinden muhtemel bir Filistin Devleti'ne karşı çıkıyor.

Üstelik Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimciler, Filistinlilerden en çok nefret eden, bir Filistin Devleti’nin kurulma ihtimalini, tıpkı bazı Hamas yetkililerinin İsrail’i yok etmek istemesi gibi ortadan kaldırmak isteyen İsrailliler.

Ne gariptir ki, “terörist” Hamas’ı Beyrut’taki Yaser Arafat’ı dengelemek amacıyla Gazze’de bir cami inşa etmeye ilk teşvik edenler “eski” İsrail ordusunun yüksek rütbeli subaylarıydı. Üstelik Hamas ile İsrailli subaylar arasındaki görüşmelerden birine ben de şahit oldum. Ama dünya uyanana dek hep o bildik eski hikâye anlatılmaya devam edecek: Fransız düşünür bahtsız Bernard-Henri Lévy, İsrail’in gemi katliamından sadece birkaç saat önce, “İsrail ordusu kadar demokratik bir ordu görmedim.” demişti.

Evet, İsrail ordusu insanlıkta, kahramanlıkta açık ara dünya lideri. Tabii Somali korsanlarını saymazsak.
[/size]
(The Independet, 5 June 2010, Robert Fisk: The truth behind the Israeli propaganda)

ekopolitik

Yorum Ekle

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» özgürlük
» OSMANLI'YA KARŞI HATALIYDIK
» özgürlük rüzgarı
» Özgürlük -Ubuntu...
» MİRZABEYOĞLU'NA ÖZGÜRLÜK - EYLEME DAVET