AKINCILAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AKINCILAR

AKINCILAR FORUM

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

AKP İSLAMCI DEĞİL

4 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
AZYA
Admin
Admin
AZYA

AKP İSLAMCI DEĞİL - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: AKP İSLAMCI DEĞİL   AKP İSLAMCI DEĞİL - Sayfa 2 EmptyPaz Nis. 11, 2010 11:35 am

Konunun ilk mesajı :

AKP, Arap İslamcılar için uygun model değil
Yasir El Zeatire

Salı, 30.03.2010 - 11:49
<TR><td style="PADDING-LEFT: 5px; PADDING-RIGHT: 10px; PADDING-TOP: 20px" class=metin colspan="2">

Türkiye’deki AKP deneyimine kendi özel şartları içinde olumlu bakıyorum, ancak bu deneyimin bazı İslamcılar tarafından başka ülkelere genelleştirilmesi meselesi tartışılması gereken bir paradoks. Türk deneyimiyle Arap dünyasındaki İslamcı hareketler arasında, Türk deneyiminin eski liderlerinin devlete ve topluma İslami referansın yeniden kazandırılması çağrısı yapan İslami bir cemaatten gelmesi dışında benzerlik noktası bulunmuyor. Ne rejimin yapısı açısından, ne de uzun yıllar boyunca zorlama laikleşmeye maruz kalan toplumun yapısı açısından herhangi bir benzerlik söz konusu değil.

Acaba Türkiye'deki gibi bir siyaset ve seçim sisteminin bulunduğu tek bir Arap ülkesi var mı? Yani kimliği ne olursa olsun bir muhalefet partisinin seçimleri kazanmasına ve gerçek içeriğiyle iktidarı teslim almasına izin verebilen bir Arap ülkesi var mı? Bu sorunun yanıtı kocaman bir ‘hayır’. Dolayısıyla İslamcı hareketlerin AKP’yi örnek almak için verecekleri ödünler onları iktidara taşımayacaktır.

Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan kendi ağzıyla İslamcı olmadığını ifade etti ve bunu, ekonomik (Batı yapısıyla kapitalizm), toplumsal (Batılı anlamıyla bireysel özgürlük) ve siyasi (Batı’yla koalisyon, İbrani devletiyle güçlü askeri ve ekonomik ilişki) politikalarıyla da teyit etti. Acaba Arap İslamcılar bu deneyimi tekrarlamak istiyor mu? İşin aslı şu ki, Batı’nın İslamcılardan hoşnut olması için onların en önemli değişmezlerinden ödün vermesi gerekir. İslamcıların değişmezlerin başındaysa, bakış açıları ne olursa olsun şeriatın uygulanması geliyor. Dahası, İslamcıların İbrani devletini, Batı’ya bağımlılığı, Batı’nın çıkarlarını korumayı ve ardından ümmetin birlik ve uygarlık projesini unutmayı kabul etmeleri gerekiyor. Özetle Batının desteğini almak için Batı’ya bölgedeki ve dünyadaki çıkarlarını kendileri üzerinden gerçekleştirebileceğini ispatlamaları gerekiyor.
Bu noktadan hareketle şu soruyu sormak gerekiyor: Bahsi geçen İslamcı hareketler böyle bir konumda mı? Böyle bir konuma gelmeleri sahip oldukları halk desteğinin dağılması anlamına gelir. Halklar kimseye açık çek vermez; bir tarafın yanında yer almalarının nedeni o tarafın belli düşünceleridir. Halk bu İslamcı hareketleri bıraktığında kendisini ifade eden başka birilerini arayacak, kendisini temsil eden birilerini bulamayınca da hayal kırıklığına uğrayacaktır.

[b]Türkiye birdenbire uyanmadı[/b]

Bazıları İslamcı hareketlerin bir labirentte olduğunu ve Erdoğan’dan önce hiçbir hedefi gerçekleştiremediğini
ifade ediyor. Bu tespit hatalı, zira İslamcıların tek hedefi iktidar. Erdoğan’ın elde ettiği başarı, kendisinden önce başkalarının İslami çalışma yolunda verdiği kurbanların sonucudur. Bu İslami uyanış kendiliğinden ortaya çıkmadı, bir çalışmanın ve büyük kurbanların ürünüydü.

Bütün bunlar ufkun tamamen kapalı olduğu anlamına gelmez. Zira İslamcı hareketlerin, bir yandan Doğu Avrupa’da yaşandığı gibi barışçıl direniş üzerinden kapsamlı değişim düşüncesiyle iştigal ederken, diğer yandan bölgedeki Amerikan hegemonyasının bitmesine destek olan Filistin, Irak ve Afganistan direnişini destekleme ve dolayısıyla değişim için kullanılabilecek çok kutuplu bir uluslararası ortam yaratma imkânı var. Özetle, insanların eğilimlerini dikkate almayan her değişim programı umutsuzdur. Halkların zulüm ve dış küstahlıkla mücadele edenleri desteklediklerini hatırlatalım.

(Ürdün gazetesi Düstur 26 Mart 2010) Radikal

YazarMesaj
AZYA
Admin
Admin
AZYA

MesajKonu: Geri: AKP İSLAMCI DEĞİL   AKP İSLAMCI DEĞİL - Sayfa 2 EmptyCuma Mart 18, 2011 5:41 pm

Ve vurucu cümle:

[quote]Ben, demokrasiyle İslam'a bağlılığı bir arada götürebilen, kendi mana kökleri üzerinde yükselen ve dünya ile entegre olmuş bir Türkiye'nin, küresel barışın teminatı olduğuna inanıyorum. Böyle bir Türkiye, İsrail ve Filistin'in varlıkları için, ABD'den daha büyük bir teminattır. Anlayana...[/quote]

AKP neyin teminatıymış aslında?

[quote]İsrail ve Filistin'in varlıkları için[/quote]

Davutoğlu'nun bütün o politikalarının hizmet ettiği gaaye neymiş?

"Vehmettirdii" ayrı, yaptığı, niyetii ayrı.

"Vehmettirdiği" ayrı, şahsı ayrı.

İnsanın yaptıkları, niyetiinden farklı şeyler vehmettirebilir. Ki, kendisi beş para etmese de. şahsı beş para etmez de, niyeti de farklıdır ama yaptıkları farklı vehimler uyandırabilir işin esasını bilmeyen zihinlerde ve o zihinlerdeki algı ve tepki, sizin iddianızı ispata dairdir. Ama işte o vehmedilenin hakikate erebilmesi için de ihanet şebekesinin, niyetlerini gerçekleştiremeden defedilmesi gerekmektedir. Yoksa, yaptıklarıyla niyetleri hasıl olursa, ortada vehmedilecek bir şey de kalmaz, boğulur gider. Vehmedilene kıymet veriliyorsa, niyeti, aslında o vehmedileni esas hasma teslim etmek olan, esas hasmın gölgesi altında yaşanabileceği iddiasında olan, İslam'ı o yapı içerisinde bir çeşni olarak kabul eden ve gösterenlerin bir an önce defterlerinin dürülmesi, hesaplarının görülmesi gerekir. Tehlikenin büyüğü ve azametine dikkat. islam'ı, müslümanları tek bir kuşun bile atmadan teslim atmanın planıdır bu. Ki, bir çoğu teslim oldu. Ama öyle, ama böyle. Eşbaşkanlık politikalarına şu veya bu şekilde destek olurken bulduk onları.

Unutmayalım, mandacılar da mandacılığın müslümanların faydasına olduğunu savunuyorlardı.

Ama işbirlikçilik ve teslimiyeti red iradesi tecelli etti Efendi Hazretleri'nden...

İstanbul Hükümeti'nin işbirlikçi rolünden rol çalarak değil, İstanbul Hükümeti ve diğer işbirlikçilere karşı Ankara'ya destek olunarak.

Geçen, Vertes olmalı, "Bolu açıkça tavır koysa" diyordu. Eveet, o tavır açıkça konulduğunda zaten mesle kalmayacak ama zaten asıl dava o tavır koymadan doğru tavrı koyabilecek bünye ve idrake ermede.

İmanın ilk adımı nefy-inkar olduğu gibi, mücadeleniin ilk şartı da düşmanı tesbit nefy-inkar. "La"... İşte, önce bir kavgaya atılıp sonrasını kavgada düşünmek sırrı burada. Önce asıl hasmı tesbit et ve kesin tavır al. Şartlar şudur, budur, yanlış anlaşılır, anlaaşılmaz vs. Bunlar ilk adımdan sonraki meseleler. Sonunu düşünen kahraman olmaz sırrı içinde. Yoksa iş, ilkesiz pragmatistliğe kayar. Pragmatizmin hakikatinin oluşu işi işbirlikçiliğe kadar görtürmek demek değil.

Geçenlerde, Irak'ın Kuzeyi'nde büyük para döndüğünü söyleyen bir gönüldaşa, bunu izah etmeye kalkmıştım. Ordaki paradan pay alabilmek için, işbirlikçilik zaruri. Ha, adam gider kendi başına, ne yaparsa yapar, ama bunu bir zümre faaliyeti içinde yapmaz, ve kendinden ibaret kalır yaptığı; sızma vs için de bunlar gereklidir zaten. Ama işi davul zurnayla yapar ve içinde bulunduğun zümreyi de böylesi bir işbirlikçiliği hoş görmek üzere yönlendirmeye kalktın mı olmaz.
AZYA
Admin
Admin
AZYA

MesajKonu: Geri: AKP İSLAMCI DEĞİL   AKP İSLAMCI DEĞİL - Sayfa 2 EmptyPtsi Mart 21, 2011 12:45 am

Ak Parti Aşkı Başını Açtırıyor!

Tüm gözler AK Parti'nin başörtülü aday adaylarında ve Erdoğan'ın kararında... AK Parti başörtülü aday gösterir mi sorunun tartışıldığı günlerde, Giresun'dan aday adayı olan Nilüfer Demir 'başını açma garantisi' verdi!
19 Mart 2011, 13:28
Anadolu Haber

42 yaşındaki Nilüfer Demir, lise mezunu, evli ve iki çocuk annesi. AKP’nin Giresun’da kadın kolları kurucu üyesi. 2002-2007 arasında kadın kollarında görev yapan Demir, 2004’teki yerel seçimlerde belediye meclis üyeliğine aday oldu ancak listeye giremedi. Başbakan’ın, kadın milletvekili sayısının artacağına ilişkin açıklamaları da Demir’in başvuru yapmasını tetikledi.

Neden aday oldum?
15 yıl cami imamlığı yaptıktan sonra İl Özel İdaresi’ne geçen eşi ile iki çocuğunun da kendisini desteklediğini söyleyen Demir,“Başörtü takıyorum. Ama ben daha önce Kadastro Müdürlüğü’nde çalışırken de daireye gidene kadar kapıyordum, dairede açıyordum. Zaten listeye girersem gerilim taraftarı olmam. Genel Başkanım ne derse, kapalı ya da açık, onların verdiği her karara uyabilirim. Genel Başkanımın dediği her doğrultuda ben hareket ederim. İçtüzük ne uygulamamızı gerektiriyorsa” dedi.

Parti yetkilileri ile de ‘başörtüsü’ konusunun gündeme geldiğini ve ‘gerilim taraftarı olmayacağını’ ifade ettiğini kaydeden Demir, “Başını açabilirsin ama beynindekini değişteremezsin ki” diye konuştu. Demir, neden aday olduğunu ise şu sözlerle açıkladı: “Bayanların sadece evde oturup çocuk yapan, ev işi yapan bir şeyden anlamayan şeklindeki algıyı aşmak için, ev hanımı da olsa kendilerini her alanda gösterebileceğini ispatlamak için aday adayı oldum.” Bem-Bir Sen’de il başkanlığı yapan Mustafa Demir “Ev hanımlarının da aktif siyaset yapmasından yanayım” diyerek eşine tam destek verdi.

Radikal

AZYA
Admin
Admin
AZYA

MesajKonu: Geri: AKP İSLAMCI DEĞİL   AKP İSLAMCI DEĞİL - Sayfa 2 EmptyÇarş. Mart 23, 2011 8:56 pm

[color:1a55=#000000][font:1a55='Times New Roman'][color:1a55=#ffffff][font:1a55='Lucida Grande'][color:1a55=#b62723][b]Mrs. Erdoğan Kilisede Mum Yaktı, Dilek Tuttu, Dua İstedi[/b][/color]
[img]http://fgaleri.ihlassondakika.com/365169_5.jpg[/img]

[color:1a55=red]Erdoğan, Deyr'ül Zafaran Manastırı'nda mum yaktı, Kasımiye Medresesi'ndeki havuza para atarak dilek tuttu.

Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünün başlattığı, Türk kültürünün en zengin alanlarından biri olan geleneksel el sanatlarını yerinde inceleyerek, geliştirmeyi hedefleyen ''KÜLTÜR-EL'' projesinin Mardin Olgunlaşma Enstitüsü Tarihi Kız Meslek Lisesi'ndeki tanıtım toplantısının ardından Mardin'i gezdi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile birlikte çarşı içi ''Kültür-el Mardin'' mağazasının açılışını yapan Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın eşi Gülten Günay, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in eşi Esra Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in eşi Esma Dinçer, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün eşi Güner Ergün ve AK Parti Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey ile yürüyerek Mardin Valiliğine geldi.

Burada Vali Hasan Duruer tarafından karşılanan Emine Erdoğan, beraberindeki bakan eşleri ve İstanbul'dan gelen iş ve sanat dünyasından kadınlarla valiliği ziyaret etti. Emine Erdoğan, binanın terasından şehri seyretti.

Mardinli çocukların, ''Mardin sizinle gurur duyuyor'' tezahüratlarıyla karşılanan Emine Erdoğan, valilik çıkışında çocukların yanına giderek, onlarla da ilgilendi.

Mardin Valiliğinden yine yürüyerek Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Dilek Sabancı Sanat Galerisi'ne geçen Erdoğan'a, sanat tarihçisi Dilşat Demir, kentin tarihi hakkında bilgi verdi.

MANASTIR VE MEDRESE ZİYARETİ

Emine Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra muhteşem mimarisi yanında Süryani Kilisesi'nin önemli merkezlerinden biri olan ve M.S 5. yüzyılda inşa edilen Deyr'ül Zafaran Manastırı'na geçti.

Manastırda Mardin ve Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen tarafından karşılanan Emine Erdoğan, güneş tapınağı, azizler evi ve Aziz Hananyon Kilisesi'ni gezdi. Erdoğan ve beraberindekileri, Saliba Özmen ile rehber Alexander İlker Bayruğ manastır hakkında bilgilendirdi.

Aziz Hananyon Kilisesi çıkışında mum yakan Emine Erdoğan, manastırın seyir terasından da manzarayı seyretti.

Metropolit Saliba Özmen, Emine Erdoğan'a manastırı Türkçe, İngilizce ve Almanca anlatan bir kitap hediye eti.

Emine Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra Artuklu devrinin son eserlerinden biri kabul edilen Kasımiye Medresesi'ni gezdi. Konukları medrese hakkında hem polis memurluğu hem de rehberlik yapan Halit Albayrak bilgilendirdi.

Albayrak'ı ilgiyle dinleyen Emine Erdoğan, medrese içindeki havuza da para atarak, dilekte bulundu.

[url=http://www.ihlassondakika.com/haberdetay.php?id=365169]http://www.ihlassondakika.com/haberdetay.php?id=365169[/url][/color]
[/font][/color][/font][/color]
AZYA
Admin
Admin
AZYA

MesajKonu: Geri: AKP İSLAMCI DEĞİL   AKP İSLAMCI DEĞİL - Sayfa 2 EmptySalı Mart 29, 2011 11:59 am

AZYA
Admin
Admin
AZYA

MesajKonu: Geri: AKP İSLAMCI DEĞİL   AKP İSLAMCI DEĞİL - Sayfa 2 EmptyC.tesi Nis. 02, 2011 3:16 pm

İSHAK ALATON’DAN ŞOK MÜSİAD KARARI
31 Mart 2011 Perşembe, 17:11:02 / HABERTÜRK

TÜSİAD’ın Anayasa paketi çarkından sonra yazdığım yazılar üzerine işadamı İshak Alaton bir mail gönderdi… Sizlerle paylaşıyorum. Bu arada İshak Alaton, Taksim’deki sivil itaatsizlik eylemi çadırını ziyaret eden belki de ilk işadamı olacak. Onu da farklı kılan budur işte!
“Sevgili Kızım,
Herşeye rağmen, mücadeleye devam etmeli...
Aynı tornistan olayını, 14 yıl ara ile iki defa yaşamak, hüzün verse de, çok şaşırtmıyor beni...
Aslında bu olayın bir yan faydası oldu... Tüsiad artık güven vermeyen bir arkaik dernek olarak tozlanacak ve tarihteki yerini alacak...
Müsiad, Tuskon ve benzeri dinamik STK' lar, yeni Türk burjuvazisini dünya ile bütünleştirecek...
Ben, onlarla yola devam edeceğim.
Sevgilerimle,”
İshak Alaton
AZYA
Admin
Admin
AZYA

MesajKonu: Geri: AKP İSLAMCI DEĞİL   AKP İSLAMCI DEĞİL - Sayfa 2 EmptyPaz Nis. 03, 2011 7:28 pm

27 Mayıs 2010 tarihinde Şahin Alpay, ZAMAN gazetesindeki köşesinde “İshak Alaton'un gözüyle CHP'de yeni dönem” başlıklı yazısında şunları söylüyor:

Alarko Holding'in Başkanı İshak Alaton, zekâsına ve tecrübesine büyük saygı duyduğum bir avuç insandan biridir. O sadece Türkiye'nin en başarılı işadamlarından biri değil, aynı zamanda çok az sayıdaki entelektüel niteliklere sahip işadamından biridir. Onunla otuz yıla yaklaşan bir dostluğumuz var. Diyebilirim ki bu dostluğun temelinde, ikimizin de bir süre İsveç'te yaşamış ve orada gözlediğimiz şekliyle sosyal demokrasiye yakınlık ve takdir duymamız vardır... Beni Kasım 2002'den itibaren Zaman'da yazmaya teşvik edenlerin başta geleni İshak Bey'dir. Zaman'ın Türkiye'deki siyasi kamplaşmaların aşılmasındaki olumlu rolünü görmüş ve benim bu çabaya katkı vermemi kuvvetle desteklemiştir…

İshak Bey'in okurlarımla paylaşmak istediğim görüşleri şöyle:

"Tayyip Bey, bir mucize gerçekleştirdi. 2001 yılında kurduğu parti, Adalet ve Kalkınma Partisi 2002'de iktidara geldi. Böyle bir şey tarihte ilk kez yaşanıyordu. Bu parti 2002-2005 arasında çok önemli reformlar yaptı, Türkiye'ye hem ekonomide, hem demokraside çok şey kazandırdı...

"2005'ten sonra AKP'nin hızı kesildi, çünkü askeri darbe girişimlerine, kapatma davasına maruz kaldı... Demokrasiye kasteden darbe tertipleri Taraf gazetesi tarafından art arda ifşa edilmeseydi, Türkiye büyük badireler yaşayacaktı. Taraf gazetesi ülkenin kaderini değiştirdi. Kıymeti ileride daha iyi anlaşılacak, tarihi yazılacaktır...

"CHP'ye gelince: Bu partiye en büyük kötülüğü Deniz ****** yaptı. Eğer başarılı olamadığını görüp koltuğunu terk etmiş olsaydı, Türkiye'nin kaderi çok farklı olurdu. Şimdi CHP'den beklentilerimiz çok büyük. Batılı anlamda bir muhalefet partisi olmasını istiyoruz. Bu şu demek: İktidarın olumlu icraatına cesaretle ve efendilikle destek vermek, yanlışlarını da sadece eleştirmekle kalmayıp, izlenecek doğru politikaların ne olduğunu söylemek... Eğer yeni CHP yönetimi bunları başarırsa Türkiye rahatlayacaktır. O zaman CHP iktidar alternatifi olacak; AKP de, artık çağdaş bir muhalefetle karşılaşacağı için yeniden atılım yapacak, iki parti arasındaki rekabet Türkiye'yi kanatlandıracaktır... O zaman Kıbrıs, Kürt, laiklik sorunlarımız hallolacak, Türkiye AB üyeliğine ulaşacaktır...

"Sayın Kılıçdaroğlu, yoksullukla mücadelenin ancak ekonomik büyüme ile, pastayı büyütmekle mümkün olabileceğini söylemeli... Kürt'e Kürt, Alevi'ye Alevi deme cesaretini kendinde bulmalı... CHP'nin geleceği hakkında iyimserim. Kadrosuna aldığı Faik Öztrak, Umut Oran gibi yeni isimlerden çok ümitliyim. En büyük atılımı yapma vakti geldiğinde Kemal Derviş'i de yanına alabilmelidir diye düşünüyorum…"

İshak Alaton'un Türkiye siyasetindeki yeni dönemle ilgili görüşleri özetle böyle. Ekleyebileceğim husus şu: Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP, asker ve yargı vesayetine kanat germekten vazgeçsin, "Ergenekon avukatlığı"nı terk etsin, halkın dertlerine demokratik düzen içinde çözüm arasın, ülkeye çok büyük bir hizmette bulunur ve er geç iktidara gelir.
Erhan Eren

MesajKonu: Geri: AKP İSLAMCI DEĞİL   AKP İSLAMCI DEĞİL - Sayfa 2 EmptyPtsi Nis. 04, 2011 8:12 pm

AKP'DE İKİNCİ "BAŞÖRTÜSÜNÜ AÇ DERSE AÇARIM" SKANDALI!
AKP'li vekillerin başörtüsü hassasiyeti: 'Örtüme seçmen karar verecek'

Daha önce AKP'li başka bir aday da "T. Edoğan, aç derse açarım demişti!

AK Parti'nin Diyarbakır milletvekili aday adayı olan 10 yılık öğretmen Türkan Gürler, "Seçilirsem kılık kıyafetim ile ilgili seçmenimin istekleri doğrultusunda hareket edeceğim" dedi.

Haziran ayında yapılacak genel seçimlerde AK Parti'den milletvekili aday adayı olan Diyarbakır Şehitlik İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni Türkan Gürler (36), gözünü meclise dikti. Görev yaptığı okulda kılık kıyafet yönetmenliğine uygun hareket ettiğini söyleyen 3 çocuk annesi Gürler, "Çalışırken yasalara uygun giyiniyorum. Ancak inançlarım gereği özel hayatımda başımı örtüyorum. TBMM'ye girmem halinde ise oranın yapısına uygun hareket edeceğim. Seçmenim başımı açmamı isterse açarım, ancak beni bu şekil kabul ederse örtümle devam ettiririm" şeklinde konuştu.

AKP'nin başka bir vekil aday adayı olan Nilüfer Demir ise başka bir skandala imza atmış ve iki hafta önce şu sözleri söylemişti : Erdoğan "örtünü aç" derse açarım!

AKP İSLAMCI DEĞİL
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2
 Similar topics
-
» Cezaevinde Öldürülen ISLAMCI...
»  Fransa'da İslamcı Örgüte Operasyon...
» Hiç de gizli değil!
» ASKERİN GIKI ÇIKMAZSA
» ÖZERKLİK DEĞİL BAŞYÜCELİK DEVLETİ