AKINCILAR

AKINCILAR FORUM
 
AnasayfaKapıGaleriAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 AMERİKAN VAHŞETİNİ İZLEDİNİZ Mİ?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
AZYA
Admin
Admin
AZYA

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: AMERİKAN VAHŞETİNİ İZLEDİNİZ Mİ?   Perş. Nis. 08, 2010 1:00 am

[b][size=25]
Amerikan vahşetini izlediniz mi?[/b][/size]
Wikileaks adlı bir grup önceki gün bir basın toplantısıyla Irak’ta yapılan katliamı belgeleyen bir kaydı kamuoyuyla paylaştı.
Collateralmurder.com adlı internet sitesine de bu görüntüleri ve tüm ilgili tüm dökümlerini koydular.
Olay 2007 yılının temmuz ayında Bağdat’ta meydana geliyor.
İki Apache helikopterinin kayıtlarından yapılan katliama tanıklık edebiliyoruz.
Cadde ortasında elini kolunu sallayarak yürüyen (biri sakin bir şekilde telefonla konuşan) yaklaşık 10 kişi helikopterin özel kamerası tarafından çerçeveye alınıyor.
Görüntülerde iki kişinin omuzuna asılı iki siyah küçük leke seçiliyor.
Biraz dikkatli bakınca bunların uzun namlulu silah olmadığı kesinlikle anlaşılıyor.
Helikopter pilotlarından biri bu lekelerin uzun namlulu silah olduğuna hükmediyor.
Diğer helikopter pilotu küfürü basıyor.
Komuta merkezi ile temasa geçiyor ve ateş izni istiyorlar. Onay gelince de Apache helikopterinin 30 mm’lik silahı bu insanların üzerine birkaç saniye içinde ölüm kusuyor.
Görüntüde bu anı tüm dehşetiyle izliyoruz.
Fakat asıl dehşet verici olan iki helikopter personelinin bu saldırı sırasında aralarında yaptıkları konuşma...
Play Station oynayan iki şımarık Amerikalı nasıl konuşursa öyle espriler yapıyorlar...
Görüntülerin siyah beyaz olması, yerde kanlar içinde kıvranan ve paramparça olan insanların gerçekliğini değiştirmiyor.
Yerde yatanlardan ikisi uluslararası haber ajansı Reuters adına çalışan foto muhabiri Namir Nureddin ve yardımcısı Said Çmağ...
Helikopter pilotlarından biri toz bulutu ortadan kalktıktan sonra yerde yatanlardan birinin süründüğünü görünce aynen şu cümleyi ediyor:
“Hadi dostum, tek yapman gereken eline bir silah almak...”
Oysa o kişi Reuters çalışanı ve ölümle pençeleşiyor.
Birkaç dakika sonra yerde yatan yaralılara yardım için siyah bir minibüs olay yerine geliyor.
İki helikopter yaralı taşımaya çalışan bu sivillere de ağır makineli ile öldüklerinden emin oluncaya kadar birkaç kez ateş ediyor.
Minibüsü kevgire çeviriyor.
Minibüsün içinde o anda biri beş diğer on yaşında iki çocuk bulunuyor.
Ardından kara birlikleri olay yerine geliyor... Zırhlı araçlardan biri öldürülen foto muhabiri Namir Nureddiníin cesedi üzerinden geçiyor.
Helikopter pilotu bunu fark ediyor ve diğer pilot, “Sanırım birinin üzerinden geçtiler”
Aldığı yanıt şu: “Güzel, ama zaten öldüler, yani?”
Bu arada kara birliklerinden bir asker minibüsün içindeki yaralı çocukları fark edip merkezle temasa geçiyor.
Çocukları en yakın askeri üsse götürerek orada tıbbi müdahale yapılması gerektiğini söylüyor.
Merkezden gelen yanıt açık: “Irak polisi gelecek. Çocukları onlara verin. Lokal bir hastaneye götürsünler...”
Bu uzun video kaydını defalarca izledim.
İnanın nefesim daraldı...O cehennemi tam da işgal günlerinde yaşadım...İçinde bulunduğum araç kurşun yağmuruna tutuldu...O anlar aklıma geldi...
Bu görüntüleri izleyin. Amerikaínın nasıl bir insanlık suçu işlediğine tanıklık edin.
Bir zamanlar Mehmet Bekaroğluínun dediği gibi...
“[font:e9b3=Times New Roman TUR]İ[/font]nsanlar değil, insanlık ölüyor...”[size=9]SERDAR AKİNAN / AKŞAM - 2010 04 07[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

GÖLGE

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: AMERİKAN VAHŞETİNİ İZLEDİNİZ Mİ?   Salı Eyl. 07, 2010 11:18 pm
[img]http://www.timeturk.com/images/news/070920100847368057840_2.jpg[/img]

[size=24]
[color:00c0=red]
'ABD için sivillerin canı değersiz'
[/color]


[/size][size=18]
ABD ve NATO’nun Afganistan savaşını başlattığı 2001’den bu yana her gün hava bombardımanı veya askeri operasyonlarla öldürülen Afgan sivillerin sayısına pek dikkat çekilmiyor.


ABD ve NATO’nun Afganistan savaşını başlattığı 2001’den bu yana her gün hava bombardımanı veya askeri operasyonlarla öldürülen Afgan sivillerin sayısına pek dikkat çekilmiyor. Oysa yüz binlerce Afgan sivil bütün silah türlerinin kullanıldığı savaşta öldürüldü ve yaralandı. Özellikle de ilk yıllarda kullanılan silahların türü hâlâ ortaya çıkmadı. Yıkılmadık bir metrekare bırakmayan ‘halı bombardımanları’ da düzenlendi.

Araştırmacı Mark Herold, Amerikan güçlerinin savaşın ilk günlerindeki operasyonlarını inceledi ve ABD’deki silah depolarının çoğunluğunun boşaldığı sonucuna vardı. ABD Başkanı Barack Obama’ysa temmuzda, zevkle öldürdüğünü ve bunu bir kültür olarak gördüğünü açıklamış bir savaş suçlusunu, General James Mattis’i Merkez Kuvvetler Komutanlığı’na atıyordu. Bu durum Amerikan politikalarının değişmediğini, sivilleri bilinçli olarak hedef almanın ABD’nin askeri kültürünün ayrılmaz parçası olduğunu teyit ediyor. Mattis 2005’te, “Afganistan’a giderseniz burka giymediği için kadınları tokatlayan insanlar görürsünüz. Bu adamlara ateş etmek eğlenceli” diyordu.

Mattis’in sözlerini duyduktan sonra, ABD’nin sivil ölümlerinden dolayı dilediği özürler karşısında sessiz kalabilir miyiz? Mattis’in sözleri, Amerikalıların insanları kasıtlı olarak öldürdüğünü gösteriyor. Zira öldürmek ABD askerleri için bir kültür ve eğlence. ‘Amerika’nın Irak’taki Suçları’ adlı kitabımda, ABD askerlerinin Irak’ta sivilleri haşarat gibi öldürdüğüne ve kurban yere düşerken kahkahalarla güldüğüne dair birçok hikâye toplamıştım.

Britanyalı gazeteci Michael Black, Afganistan’daki NATO güçlerinin gece operasyonlarıyla ilgili bir haber yayımladı. Bir sivil, ABD helikopterlerinin Kerahil köyünde bir eve yaptığı gece operasyonu konusunda şunları anlatıyordu: “Eve girdiğimde amcamın oğlunun, eşinin ve yedi yaşındaki oğullarının cesetlerini gördüm. Kapının eşiğinde kan birikmişti. ABD askerleri eşinin ve oğlunun kafalarına birer kurşun sıkmış.”

Bu tür eylemlerin yanlışlıkla yapılmış olması mümkün mü? Afganistan ve Irak’ta işlenen insanlık karşıtı suçların hata olduğunu düşünmek ahmaklıktır. Bu suçlar kasıtlı.
[/size]
Ahmed Mansur / Katar gazetesi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

GÖLGE

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: AMERİKAN VAHŞETİNİ İZLEDİNİZ Mİ?   Cuma Eyl. 10, 2010 11:51 pm
[img]http://www.pressmedya.com/resimler/haber/yakılan%20afgan.jpg[/img]

[size=24][color:1938=orange]
Spor olsun diye insan öldürdük
[/color]
[/size][size=18]


Bu sözler Irakve Afganistan'da askerlik yapan ABD'li çavuş Calvin Gibbs'in ifade tutanaklarından. Gibbs öldürdüğü sivillerin cesetlerinden hatıra için parçalar aldığını da söylüyor.Amerikan askerlerinin 'spor olsun' diye Afgan sivilleri öldürüp 'savaş zaferi hatırası' olarak parmaklarını kestikleri ortaya çıktı. ABD'de 12 askerin oluşturduğu gizli 'ölüm timi', bu dehşetengiz suçlamaların hedefinde yer alıyor. Askerlerden beşi bu yıl içinde ayrı saldırılarla spor olsun diye üç Afgan erkeği öldürmek, yedisi de cinayetleri ve askerlerin sivillerden çalınan haşhaşları içtiklerini ihbar etmek isteyen bir askere saldırmakla itham edildi.

Guardian'ın haberine göre, Kandahar vilayetinde üslenmiş 'Stryker' piyade bölüğündeki askerlerin vahşi icraatları Çavuş Calvin Gibbs'in geçen kasımda Ramrod üssüne atanmasıyla başlamış. Askeri soruşturmada ifade veren askerler, Gibbs'in Irak'ta yaptıklarıyla çok böbürlendiğini, 'birini öldürmenin kolay olduğuna' dair sürekli hava attığını anlattı. Müfettişler 25 yaşındaki çavuşun 22 yaşındaki Jeremy Morlock'u 'kafalayıp' bir 'ölüm timi' kurduğunu söylüyor.

Tim, ocakta Muhammed Kalay köyünde devriye gezerken, Morlock, gelincik tarlasında gördüğü Gül Müdin adlı Afgan'a önce parça tesirli bombalar atıp, ardından cesedini silahla taramış. 'Afgan'ı eğlence olsun' diye öldürdüğünü söyleyen Morlock, "Başkalarına anlatırsan seni de öldürürüm" diyerek Morlock'u tehdit etmiş. Şubatta da Meriç Ağa adlı Afganı öldüren Gibbs, cesedin yanına bir Kalaşnikof bırakıp, Ağa'ya 'Taliban üyesi süsü' vermiş.

Timin son kurbanı Molla Attat önce silahla vurulmuş ardından el bombasıyla havaya uçurulmuş. ABD ordusunun haftalık gazetesi Army Times ise parmakları kesilmiş Afgan sivillerinin cesetlerinin fotoğraflarını yayımlayıp, Gibbs'in timindeki 12 askerden en az birinin parmakları zafer hatırası olarak sakladığını yazdı. Askerler suçlu bulunursa 'idam ya da müebbed hapis' cezası alabilir.[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
INSAN

INSAN

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Geri: AMERİKAN VAHŞETİNİ İZLEDİNİZ Mİ?   Cuma Ekim 08, 2010 10:13 pm
[img]http://www.pressmedya.com/resimler/haber/bbc.jpg[/img]


[size=24][color:29fb=red]
BBC Pakistan saldırılarını haklı göstermeye çalışıyor
[/color]

[/size]
[size=18]
BBC birkaç gündür yaptığı haberlerle ABD ve NATO güçlerinin Pakistan'da düzenlediği saldırıları haklı göstermeye çalışıyor
İngiliz yayın kuruluşu BBC bir kaç gündür Pakistan'da düzenlenen ve çok sayıda sivilin öldüğü hava saldırısını haberleştiriyor.
Bu saldırılarda bugüne kadar binden fazla sivil yaşamını yitirmişti.

Pakistan'ın aşiret bölgesi olarak bilinen Veziristan'a yönelik insansız uçaklarla düzenlenen son saldırıda içlerinde Türklerin de bulunduğu savaşçıların öldüğü, ancak Taliban'ın bu bölgeye giderek cesetleri kaldırdığı iddia edilen haberlerde, yaşamını yitiren kişilerin Avrupa'da saldırı yapacakları iddia ediliyor.

İngiltere, Fransa ve Almanya'nın kendilerine yönelik El-Kaide tehdidini ifade ettiği bu günlerde İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin haberleri, saldırıları haklı göstermeye çalışan ABD'nin propagandasıyla uyum içinde.

Taliban güçleriyle savaş halinde olan Pakistan Hükümeti dahi NATO ve ABD'nin bu saldırılarında sivillerin hedef alındığı söyleyerek proteso için NATO'ya lojistik destek sağlayan sınır kapılarını kapatmıştı.

Pakistan'ın bu tavrı sebebiyle son bir haftada 50'den fazla NATO aracı ateşe verildi.

BBC haberinde saldırılar şu şekilde gösteriliyor:

Yetkililer, ABD'nin Pazartesi günü Pakistan'da insansız uçakla düzenlediği saldırının, el Kaide'nin Avrupa'da saldırı planlarını bozmayı amaçlayan girişimlerin parçası olduğunu giderek daha fazla dile getirmeye başladı.

Pakistan'ın Washington büyükelçisi Hüseyin Hakkani, bu tür bağların bulunduğunu doğrularken Amerikan Dışişleri Bakanlığı, BBC'ye yaptığı açıklamada, son faaliyetlerin, Batılı ülkelerin karşı karşıya olduğu tehditle kesinlikle ilişkisi olduğunu dile getirdi.

ABD'nin saldırısında beşi Alman vatandaşı sekiz militanın öldürüldüğü açıklanmıştı.
Seyahat uyarıları

Güvenlik kaynakları, Afganistan'da bu yaz tutuklanan Alman vatandaşı Ahmet Sıddıki'nin, Almanya merkezli bir grup militanın Avrupa'daki saldırı planladıkları yolunda Amerikalılara istihbarat verdiğini söylüyor.

El Kaide'nin saldırı planladığı yolundaki haberler, pek çok Batılı hükümetin son günlerde bir biri ardına Avrupa'ya seyahat eden vatandaşlarına uyarılarda bulunmasına neden olmuştu.

Diplomatik bir kaynağa göre 30 kadar militan gelecek ay komando tarzı silahlı saldırılar düzenlemeyi planlıyordu.

Bu kişilerin ne zamandan beri hazırlık yaptıkları ise açıklık kazanmadı.

Aynı kaynağa göre bu saldırı planlarının şimdilik engellendi ancak BBC muhabirlerinin verdiği bilgiye göre Almanya İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı bir bildiride militan olduğundan şüphelenilen başka kişilerin de olayla ilgili olarak soruşturulmakta oldukları aktarıldı.[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
AMERİKAN VAHŞETİNİ İZLEDİNİZ Mİ?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
AKINCILAR :: DÜNYA :: EMPERYALİZM :: ABD-
Buraya geçin: